Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Już w najbliższą sobotę w galerii Centrala startuje wystawa światowej sławy niemieckiego fotografa dokumentalisty, dwukrotnego laureata World Press Photo Award - Petera Bialobrzeskiego.
Fotografie Petera Bialobrzeskiego zrealizowane w ciągu ostatnich dwóch dekad głównie w Azji i Europie prezentują przemiany urbanistyczne, które stały się najważniejszym tematem dla artysty, badającego ewolucję zglobalizowanych megalopolis. W swojej twórczości kieruje również swoją uwagę na mikrostruktury mniej znaczących miast w jego rodzinnych Niemczech.
Jak pisze o artyście Daniele Muscionico w Neue Zürcher Zeitung: To Albrecht Dürer miast i współczesnych czasów: niemiecki fotograf Bialobrzeski przedstawia ludzkie siedliska tak, jak Dürer portretował członków duchowieństwa, władców czy życie Madonny - jak historyczne postaci, zapamiętane dla potomności. Traktuje fotografię jako uczestniczącą i intelektualną obserwację współczesności.
fot. Peter Bialobrzeski, "Shanghai 003", z wystawy "Cities"
Bialobrzeski skupia się na portretowaniu osobowości miast. Pozwala uchwycić historię naprzemiennie pojawiających się i znikających momentów. Na jego zdjęciach nie doświadczamy ludzi, a jeśli mimo wszystko pojawiają się na fotografiach, to dosłownie jako element poboczny historii. Jako fragment i efekt globalizacji.
W swoich pamiętnikach Peter Białobrzeski bada i eksploruje wizerunek miasta szukając odpowiedzi, czy jesteśmy w stanie patrzeć na przestrzeń w oderwaniu od uprzedzenia i szczątkowych informacji na jej temat. Czy możemy spojrzeć na Kair bez świadomości wydarzeń podczas Arabskiej Wiosny, a na Ateny bez myślenia kryzysie euro. Czy chińskie miasto Wuhan możemy postrzegać bez myślenia o koronawirusie?
fot. Peter Bialobrzeski, "Paradise Now", z wystawy "Cities"
Podczas fotografowania idę przed siebie, a obraz pojawia się sam, napędzany wiedzą i intuicją. Interesują mnie rzeczy pozornie niedostrzegalne; widzialne, ale wymagające odczytania w sposób dający pełnię znaczeń. Fotografie można czytać w kontekście socjologicznym, artystycznym, dokumentalnym i historycznym. Ważny jest również aspekt relacji pomiędzy fotografowaną przestrzenią, a autorem - mówi o swojej pracy fotograf.
Wernisaż wystawy „Cities” odbędzie się w sobotę, 26 września 2020 roku o godz. 20.00 w galerii Centrala, przy placu Ratajskiego 6a w Poznaniu. Wstęp z zaproszeniem oraz po rejestracji danych. Oprowadzenie po wystawie połączone z finisażem zaplanowane jest z kolei na 17 października (godz. 19.00).
fot. Peter Bialobrzeski, z wystawy "Cities"
Podczas ponad tygodniowego pobytu w Poznaniu, Bialobrzeski poprowadzi tażke wykład pod tytułem Why photographing cities ??? (data i miejsce wykładu, ze względu na sytuację epidemiologiczną zostaną potwierdzone w przeciągu 2 tygodni). W swoim wystąpieniu Peter Bialobrzeski opowie o swoim długoterminowym projekcie, „Dzienniki miejskie”. Do tej pory ukazało się osiem tomów: Cairo Diary, Athens Diary, Taipei Dairy, Wolfsburg Diary, Kochi Diary, Beirut Diary, Zurich Diary i Wuhan Diary. Osaka, Bombaj, Rangun, Bangkok, Hagen, Belfast, Budapeszt, Mińsk, oraz Georgetown (Malezja), Dhaka, Sarajewo i Linz (w trakcie przygotowania).
Z okazji wystawy Peter Bialobrzeski będzie także fotografować Poznań. Będzie to pierwsze sfotografowane przez artystę polskie miasto do serii Diaries.
Więcej informacji na temat wystawy i wydarzeń towarzyszących znajdziecie na pod adresem fotspot.pl oraz stronie facebookowej wydarzenia.
Peter Bialobrzeski – artysta fotograf dwukrotny zdobywca World Press Photo, studiował politykę i socjologię. W trakcie studiów w Essen i Londynie z zakresu design communication z elementami fotografii odbył kilka podróży do Azji. Od 1989 jego prace publikują niemal wszystkie ważne magazyny, począwszy od „GEO Deutschland” i „Korean GEO” po „New York Times”. Jego fotografie można było podziwiać na wystawach indywidualnych i zbiorowych na wszystkich kontynentach. Od 2002 r. Peter Bialobrzeski wykłada fotografię w Hochschule für Kunste w Bremie.