Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
TIFF Festival 2020 to 5-dniowy festiwal oraz 2 kuratorskie wystawy Programu Głównego, 3 wystawy konkursowej sekcji TIFF Open, Sekcja Publikacji oraz wystawy towarzyszące. Program uzupełniają spotkania autorskie, oprowadzania, dyskusje oraz wieczorne, muzyczne wydarzenia i performansy. Wydarzenia otwarcia odbędą się w dniach od 2 do 6 września 2020.
TIFF Festival po raz pierwszy odbył się w 2011 roku i od samego początku w nieoczywisty sposób traktuje fotografię. Organizatorzy tego przedsięwzięcia nie chcą zamykać jej w sztywnych granicach medium. Z tego powodu wrocławski TIFF Festival co roku przyjmuje nieco inną formułę. Hasłem przewodnim tegorocznej odsłony są „Procesy”.
„Procesy” rozumiemy nie tylko jako ciągłą ewolucję festiwalu i trwający od 10. lat jego rozwój, ale również jako proces przeobrażania się jego twórców: zmiany w stylach pracy, jakie przez lata podejmowali, analizowanych tematach przewodnich, myśleniu o idei i formule przedsięwzięcia, jakim jest TIFF Festival. - piszą organizatorzy. Jeszcze szerzej myślimy o procesach w rozwoju samej fotografii, zmianach w sposobie myślenia o tym medium i jego miejscu w świecie sztuki współczesnej. „Procesy” rozumiemy również w odniesieniu do tożsamości jednostki nieustannie przeobrażającej się w otaczającej ją rzeczywistości – jako zmiany prowadzące do redefiniowania siebie, zachodzące w świecie i w społeczeństwie, oraz ich wpływ na każdego z nas. Wydarzenia świadczące o tym, że potrzebujemy nieustającej definicji słowa „stabilność”.
Program Główny TIFF Festival to 2 wystawy: Jaskinia w IP Studio, będąca przestrzenią do rozważań nad alegorią jaskini jako miejscem, w którym rodzą się procesy poznania nas samych oraz Ja Kobieta w galerii Studio BWA Wrocław - intymną, fotograficzna opowieść o rozwarstwieniu i poczuciu braku uziemienia przy definiowaniu siebie jako kobiety.
Jaskinia znajduje odbicie w historii człowieka i jego myśli. Od początku naszego czasu jest nie tylko domem, ale i jednocześnie więzieniem. Alegoria Platona zdaje się rozchodzić niczym fala na tafli jeziora i rezonuje przez wieki aż do dziś w różnych formach. Trudność dystynkcji między tym, co rzeczywiste, a tym, co jest jedynie naszym wyobrażeniem, widzimy nie tylko w filozofii, ale także w psychologii czy fizyce.
fot. Florian Amose, "Quantified Lanscape", z wystawy "Jaskinia"
Jaskinia to nie tylko fizyczna przestrzeń, tak ważna dla nas – ludzi jako pierwszy habitat i pierwsze miejsce tworzenia sztuki, ale także my sami z ciałami, świadomością i podświadomością. Na styku tych trzech aspektów rodzą się procesy poznania wynikające z nas samych, wymuszone przez zmienność naszej cielesności albo przez świat zewnętrzny.
fot. Łukasz Rusznica, z wystawy "Jaskinia"
Jaskinia, którą zamieszkuje 4 artystów i jeden kolektyw, to przestrzeń do przyjrzenia się różnym jej aspektom i porównaniom. Zastanowienia nad projekcjami świata zewnętrznego w nas samych (czy też na odwrót) oraz medytacji nad ciemnością i formami zamkniętego pomieszczenia lub ciała. Jest to również przestrzeń ukazująca, jak owe wyobrażenia rozpadają się na kawałki w zderzeniu ze starzejącym się ciałem.
Czasem nawet myślał, że bycie kobietą, to jakiś rodzaj maski, którą nakłada się zaraz po urodzeniu, żeby się nigdy nikomu nie ujawnić do końca. Żeby przeżyć życie w zakamuflowaniu – Olga Tokarczuk, Dom dzienny, dom nocny
fot. Birthe Piontek, "Velvet", z wystawy "Ja, Kobieta"
Ja Kobieta to intymna opowieść o rozwarstwieniu i poczuciu braku uziemienia przy definiowaniu siebie jako kobiety, a co za tym idzie – próbie poszukiwania tej klarowności. To historia opowiedziana kobiecym wielogłosem o momencie, kiedy staje twarzą w twarz z tym, co chowane przez lata: strachem, niepewnością własnego głosu, a w końcu – wewnętrznym brakiem przyzwolenia na czucie i budowanie swojej mocy.
fot. Birthe Piontek, "Mackarel", z wystawy "Ja, Kobieta"
Dzięki Weronice Perłowskiej podjęty został wątek kobiecej emocjonalności, dzięki Krystynie Dul – seksualności i wstydu, dzięki Alix Marie – fizyczności, a z głosami Alíz Veroniki Ács i Birthe Piontek udało się poruszyć tematy balansowania między własną mocą a łagodnością oraz szukania akceptacji siebie i dojrzewania. To wystawa o intuicji i zaufaniu, a jednocześnie o szczerym dzieleniu się wszystkim, co napotkane po drodze.
fot. Birthe Piontek, "Offering", z wystawy "Ja, Kobieta"
TIFF Festiwal 2020 startuje w środę, 2 września 2020 roku o godz. 15.00. Wydarzenia otwarcia potrwają do niedzieli, 6 września. Pełny harmonogram wydarzeń znajdziecie poniżej.
Więcej informacji na temat festiwalu znajdziecie n stronie tiff.wroc.pl.