Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
TIFF Festiwal rusza z cyklem wydarzeń edukacyjno-artystycznych poprzedzających tegoroczną edycję, w ramach inicjatywy TIFF 365. W sobotę wykład cenionego historyka sztuki, kuratora i nauczyciela, Adama Mazura.
TIFF Center to nie tylko miejsce, to także warsztaty fotograficzne, pokazy filmowe, projekty integracyjne poprzez sztukę, działania networkingowe, wyjazdowe akademie odbywające się na wsiach i w małych miejscowościach czy wreszcie festiwal fotografii. W 2020 roku wraca cykl wydarzeń edukacyjno-artystycznych służących promocji fotografii i mediów z nią związanych.
Pierwsze wydarzenie w ramach TIFF 365 już w najbliższą sobotę, a uczestniczyć będą mogli w nim wszyscy, gdyż będziemy mieli do czynienia z wykładem i dyskusją online, którą poprowadzi autor książki "Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018”, Adam Mazur.
Dziś, jak w wieku XIX, trudno być fotografem artystą. Kompleksy fotografów pragnących być artystami są tak stare jak nieudana kariera malarska Daguerra, równie fatalne co rysunki Cartier-Bressona, czy malarstwo Man Raya. Ciekawsze poznawczo wydaje się odwrócenie sytuacji i przyjrzenie działaniom artystów, którzy za wszelką cenę pragną być fotografami.
Nie wszyscy robią to tak świadomie i konsekwentnie jak Mikołaj Smoczyński, czy Piotr Uklański. Niektórym zdarza się wybitna fotografia (Gabriel Orozco, Mona Hatoum), inni swoją właściwą twórczość muszą uprawiać w cieniu fotografii (Richard Billingham). Nieprzypadkowo, jak się wydaje, podręczniki do historii fotografii pełne są zdjęć rzeźbiarzy, malarzy, performerów, filmowców, podczas gdy w analogicznych książkach poświęconych sztukom plastycznym nie znajdziemy ani jednego nazwiska fotografa bądź fotografki, żeby nie wiem jak dobrze malowali, rysowali, czy rzeźbili, dlaczego?
Tekst: Adam Mazur
Spotkanie online odbędzie się w najbliższą sobotę, 6 czerwca, o godz. 18.00 na fanpage’u TIFF Center.
Historyk sztuki i amerykanista, wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, kurator, redaktor naczelny magazynu BLOK (blokmagazine.com), ostatnio wydał "Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018".