Okaleczony Świat - historia fotografii z perspektywy Europy Środkowej

Autor: Redakcja Fotopolis

4 Luty 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Książka “Okaleczony świat” Adama Mazura to wyjątkowe spojrzenie na fotografię i kontekst historyczny oraz kulturowy towarzyszący jej rozwojowi. Wykład i spotkanie wokół książki już w najbliższy czwartek.

Publikacja “Okaleczony świat. Historie fotografii Europy Środkowej 1838-2018” ukazała się pod koniec 2019 roku nakładem wydawnictwa Universitas. Autor opowiada historię fotografii z nowej, środkowoeuropejskiej perspektywy, jednocześnie w niekonwencjonalny sposób, wykorzystując w tym celu ponad 140 zdjęć, analizuje historię Europy. Zdjęcia - zarówno bardzo dobrze, jak i mniej znane - są tak dobrane, by czytelnik zobaczył i odczuł niezwykłość świata, jego kontrasty. Mamy więc piękno, ale i okrucieństwo, a codzienność często jest niecodzienna, poetycka.

Historia sztuki w kontekście kultury

fot. Olga Chernysheva, 2000, z książki "Okaleczony świat"

“Okaleczony świat nie jest jedynie książką o historii sztuki, chociaż z takich źródeł wyrasta. To historia kulturowa (...). Każdy z analizowanych obrazów ożywa, zyskuje historyczne tło, czasem anegdotyczne. Adam Mazur wykorzystuje w swojej pracy własne olbrzymie doświadczenie, kuratora, badacza, konstruktora fotograficznych narracji. A przy tym wszystkim po prostu znakomicie i ciekawie opowiada." - pisze o książce prof. dr hab. Marianna Michałowska. “Przydatność wiedzy zawartej w Okaleczonym świecie dostrzegą nie tylko naukowcy, studenci i miłośnicy fotografii. Przyjemność znajdą w niej czytelniczki i czytelnicy lubiący dobre historie”

Spotkanie z autorem w gdańskiej ASP

Już w najbliższy czwartek, 6 lutego 2020 roku o godzinie 18:00 w przestrzeni PATIO gdańskiej ASP (ul. Targ Węglowy 6) odbędzie się wykład i spotkanie z autorem dr. Adamem Mazurem. Wstęp wolny.

Adam Mazur

Doktor nauk humanistycznych, historyk sztuki, amerykanista, adiunkt na Wydziale Fotografii Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Autor wielu książek poświęconych sztuce współczesnej, w tym fotografii: Kocham fotografię. Teksty z lat 1999-2009 (2009), Historie fotografii w Polsce 1839‒2009 (2010), Decydujący moment. Nowe zjawiska w fotografii polskiej po roku 2000 (2012), Głębia ostrości. Eseje o fotografii polskiej po 1945 roku (2014), Po końcu fotografii (2018). Kurator wystaw, redaktor antologii i katalogów. Laureat konkursu im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa organizowanego przez  Stowarzyszenie Historyków Sztuki oraz Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy. Współzałożyciel i wieloletni redaktor Magazynu SZUM, obecnie współtwórca i redaktor naczelny magazynu o sztuce współczesnej Postemedium.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem patioasp.pl.

(fot. okładkowa: Hans Bellmer, "Lalka", 1934)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
7
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
Powiązane artykuły