Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Dolnośląski zaprasza na wystawę wyjątkowych, ale mniej znanych fotografii Andrzeja Brzezińskiego, które pochodzą z prywatnej kolekcji. Wernisaż już dziś (8 sierpnia) we Wrocławiu.
Dorobek twórczy Andrzeja Brzezińskiego jest okazały, ale niejednorodny. Można go tez podzielić na kilka okresów i nurtów.Swoje zainteresowania fotografią, mimo iż studiował fizykę w Uniwersytecie Warszawskim, rozwinął w Warszawskim Towarzystwie Fotograficznym, gdzie prowadził grupę „Medium“, podejmującą samokształcenie w zakresie posługiwania się fotografią dla celów wypowiedzi artystycznej.
Od 1971 roku zainteresował się fotografią reportażową, a w swojej pracy kierował się własną teorią przeniesioną z muzyki jazzowej. Twierdził, że fotografuje nierówną frazą i nie do końca przewidywalnym rytmem. W związku z tak skonstruowanym programem teoretycznym, stosował obiektywy szerokokątne i fotografował bez precyzyjnego pomiaru ostrości.
fot. Andrzej Brzeziński
W następnym okresie próbował zastosować niektóre postulaty uprawiania fotografii na wzór konceptualny. Zupełnie inaczej postąpił, realizując projekt „Twarze“, do którego wykonania posłużył się samodzielnie skonstruowanym obiektywem zwierciadlanym o ogniskowej 1000 mm. Późniejsza wystawa zbudowana w konwencji „street photography”, wpisywała się w nurt fotografii socjologicznej, dając zapis pewnego oglądu społeczeństwa polskiego, jego wad i zalet, nie bez ironii, tak dla niego typowej, a nawet pewnej dozy złośliwości, chociaż nie pozbawionej sympatii dla fotografowanych osób.
Ostatni okres w życiu twórczym artysty to zainteresowanie filozofiami Wschodu, ale także astrologią i radioestezją. Jednak kolejne projekty Brzezińskiego cechowały się już klasycznym rozumieniem fotografii. Wracał zatem w pewien sposób do tych nurtów fotografii, które poprzez sam obraz i sposób jego budowy decydują o fotografii jako medium autonomicznego w wypowiedzi twórczej.
Andrzej Brzeziński, portret lata 70.
{$in-article-newsletter}
Na wystawę zorganizowaną w 11 rocznicę śmierci artysty składa się 11 oryginalnych fotografii z kolekcji prywatnych. Wernisaż odbędzie się dziś, 8 sierpnia o godzinie 18:00 we wrocławskiej Galerii Za Szafą (ul. Św. Marcina 4). Ekspozycję będzie można oglądać do 1 września.
Andrzej Brzeziński urodził się w 1944 roku w Lublinie, zmarł w 2008 roku w Warszawie. Niemal całe dorosłe życie spędził w stolicy, jednak wielokrotnie wspominał, że jego rodzina była związana z ziemią lubelską. Autor licznych wystaw: „Spotkania“„Algorytmy“, „Twarze“, „ Homeostazja“, „Transmutacje“. Uczestniczyły również w dwóch ważnych wystawach zbiorowych Polska fotografia XX wieku (Warszawa 2007) oraz Polska sztuka lat 80. z kolekcji CSW w Centrum Sztuki Współczesnej (Warszawa 2011). Prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
źródło: mat. pras.