„Japan Urban“ Waldemara Zdrojewskiego - zdjęcia, których nie zobaczymy w folderach turystycznych

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Maj 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Czy można uchwycić nastrój oraz duszę całego kraju? „Japan Urban“ Waldemara Zdrojewskiego wydaje się pokazywać prawdziwe, często mroczne, oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni. Wernisaż już w najbliższą sobotę (18 maja) w warszawskiej Galerii Obserwacja.

W ramach Nocy Muzeów w warszawskiej Galerii Obserwacja odbędzie się wernisaż wyjątkowego projektu „Japan Urban“ autorstwa Waldemara Zdrojewskiego. Podczas realizacji cyklu zdjęć nie skupił się na turystycznych i najbardziej rozpoznawalnych lokacjach. W zamian wybrał własne, mniej uczęszczane ścieżki. Wszystko po to, by spróbować uchwycić coś, co może uciekać na pierwszy rzut oka turyście odwiedzającemu parki, ogrody, cesarski pałac czy świątynie. Próbował zatrzymać w kadrze nastrój oraz kwintesencję duszy miasta.

- Oglądając zdjęcia Waldemara Zdrojewskiego już na pierwszy rzut oka widzimy dysonans między odhumanizowaną, bezduszną i industrialną przestrzenią, a człowiekiem. Postać ludzka zdaje się być zagubiona czy wręcz wyalienowana w tym obcym świecie. Puste miasta, budzą pewien niepokój, jak gdyby coś miało zaraz się wydarzy. Pojedyncze postacie przemykają ulicami, stoją na tle pustego miejskiego krajobrazu. Twardość form urbanistycznej zabudowy kontrastuje z organicznością i ruchem człowieka, podkreślając dramatyzm i samotność ludzkiej jednostki - zaznacza Anna Wolska, kuratorka wystawy.

- Znamiennym w mojej ocenie jest zdjęcie, które przedstawia jaskrawo ubraną dziewczynkę obok zielonego krzewu, jakby oboje byli czymś obcym i jednocześnie naturalnym w tym świecie. Niewinność i krzykliwość koloru ubrania dziecka zestawiona z zielenią krzewu. Symbol nadziei, nostalgii, marzenia za tym co mija? Być może. Wszystkie zderzenia, kontrasty form, kierunki budzą pewien wyczuwalny i zamierzony przez autora niepokój i smutek, oddają bowiem coś czego nie znajdziemy w kolorowych folderach i przewodnikach, a o czym mówią wstydliwie statystyki dotyczące liczby samobójstw w kraju Kwitnącej Wiśni. Urban - betonowe miasta i przepiękny zielony las Aokigahara (las samobójców) u podnóża góry Fuji - ironia, kontrast i największy skrywany dramat współczesnej Japonii - dodaje Wolska.

Gdzie i kiedy?

Wernisaż „Japan Urban“ odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 maja o godzinie 20:00 w warszawskiej Galerii Obserwacja (Tarczyńska 3/9). Ekspozycję będzie można oglądać do 26 czerwca.

Waldemar Zdrojewski (ur. 1963 Łódź Polska) - fotograf, kurator, wykładowca, absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Studium Form Fotograficznych przy Fotoklubie Rzeczpospolitej. Od 2008 Wykładowca fotografii w Laboratorium Reportażu oraz na studiach dziennych magisterskich z zakresu dokumentalistyki w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor szeregu wystaw i albumów: „Wszędzienigdzie“, „Bazarowo“, „Moja Tarczyńska“, „Ludzie miejsca klimaty“, „Dzień po…“, „RealUnreal“ , „O pozorności życia“, „Dyhotomy". Założyciel Warszawskiej Galerii Fotografii „Obserwacja” (2012). Fascynuje się całym spektrum szeroko rozumianej fotografii szczególnie dokumentem i fotoreportażem.

wykorzystane zdjęcia: „Japan Urban“ Waldemara Zdrojewskiego

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3