Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Czy można uchwycić nastrój oraz duszę całego kraju? „Japan Urban“ Waldemara Zdrojewskiego wydaje się pokazywać prawdziwe, często mroczne, oblicze Kraju Kwitnącej Wiśni. Wernisaż już w najbliższą sobotę (18 maja) w warszawskiej Galerii Obserwacja.
W ramach Nocy Muzeów w warszawskiej Galerii Obserwacja odbędzie się wernisaż wyjątkowego projektu „Japan Urban“ autorstwa Waldemara Zdrojewskiego. Podczas realizacji cyklu zdjęć nie skupił się na turystycznych i najbardziej rozpoznawalnych lokacjach. W zamian wybrał własne, mniej uczęszczane ścieżki. Wszystko po to, by spróbować uchwycić coś, co może uciekać na pierwszy rzut oka turyście odwiedzającemu parki, ogrody, cesarski pałac czy świątynie. Próbował zatrzymać w kadrze nastrój oraz kwintesencję duszy miasta.
- Oglądając zdjęcia Waldemara Zdrojewskiego już na pierwszy rzut oka widzimy dysonans między odhumanizowaną, bezduszną i industrialną przestrzenią, a człowiekiem. Postać ludzka zdaje się być zagubiona czy wręcz wyalienowana w tym obcym świecie. Puste miasta, budzą pewien niepokój, jak gdyby coś miało zaraz się wydarzy. Pojedyncze postacie przemykają ulicami, stoją na tle pustego miejskiego krajobrazu. Twardość form urbanistycznej zabudowy kontrastuje z organicznością i ruchem człowieka, podkreślając dramatyzm i samotność ludzkiej jednostki - zaznacza Anna Wolska, kuratorka wystawy.
- Znamiennym w mojej ocenie jest zdjęcie, które przedstawia jaskrawo ubraną dziewczynkę obok zielonego krzewu, jakby oboje byli czymś obcym i jednocześnie naturalnym w tym świecie. Niewinność i krzykliwość koloru ubrania dziecka zestawiona z zielenią krzewu. Symbol nadziei, nostalgii, marzenia za tym co mija? Być może. Wszystkie zderzenia, kontrasty form, kierunki budzą pewien wyczuwalny i zamierzony przez autora niepokój i smutek, oddają bowiem coś czego nie znajdziemy w kolorowych folderach i przewodnikach, a o czym mówią wstydliwie statystyki dotyczące liczby samobójstw w kraju Kwitnącej Wiśni. Urban - betonowe miasta i przepiękny zielony las Aokigahara (las samobójców) u podnóża góry Fuji - ironia, kontrast i największy skrywany dramat współczesnej Japonii - dodaje Wolska.
Wernisaż „Japan Urban“ odbędzie się w najbliższą sobotę, 18 maja o godzinie 20:00 w warszawskiej Galerii Obserwacja (Tarczyńska 3/9). Ekspozycję będzie można oglądać do 26 czerwca.
Waldemar Zdrojewski (ur. 1963 Łódź Polska) - fotograf, kurator, wykładowca, absolwent Warszawskiej Szkoły Fotografii oraz Studium Form Fotograficznych przy Fotoklubie Rzeczpospolitej. Od 2008 Wykładowca fotografii w Laboratorium Reportażu oraz na studiach dziennych magisterskich z zakresu dokumentalistyki w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Autor szeregu wystaw i albumów: „Wszędzienigdzie“, „Bazarowo“, „Moja Tarczyńska“, „Ludzie miejsca klimaty“, „Dzień po…“, „RealUnreal“ , „O pozorności życia“, „Dyhotomy". Założyciel Warszawskiej Galerii Fotografii „Obserwacja” (2012). Fascynuje się całym spektrum szeroko rozumianej fotografii szczególnie dokumentem i fotoreportażem.
wykorzystane zdjęcia: „Japan Urban“ Waldemara Zdrojewskiego