Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Galeria Obserwacja zaprasza na wystawę Jana Styczyńskiego - jednego z czołowych polskich fotografów. „Panteon“ to zbiór niezwykłych fotografii, jakie wykonał on na przestrzeni lat 60. oraz 70., dokumentując znane osobowości polskiej sztuki wizualnej.
Panteon to kolejna wystawa Jana Styczyńskiego w warszawskiej galerii Obserwacja, która dysponuje całym archiwum twórczości tego fotografa. Nadchodzące wydarzenie jest równocześnie zapowiedzią jubileuszu stulecia urodzin Styczyńskiego, który będzie miał miejsce we wrześniu 2017 roku. Poza tym wystawa powstawała równolegle z wydanym przez galerię albumem fotografii o tym samym tytule, którego premiera odbyła się na tegorocznej edycji Warszawskich Targów Sztuki.
Franciszek Starowieyski na fotografii Jana Styczyńskiego
„Panteon” to swoisty kanon sylwetek, od Magdaleny Abakanowicz, przez Jerzego Beresia, Władysława Hasiora, Jana Młodożeńca, Jerzego Nowosielskiego, Artura Nacht-Samborskiego, Franciszka Starowieyskiego, Henryka Stażewskiego, po Gustawa Kazimierza Zemłę i wielu innych. Wszyscy artyści uchwyceni zostali w perfekcyjnych kadrach, mogących śmiało konkurować z ogólnoświatową fotografią portretową tamtych czasów. Cały cykl wykonany został jednym aparatem Rolleiflex, w formacie 6x6, na błonie monochromatycznej. Poza głównymi bohaterami przedstawień, niezwykle ciekawe jest również ich otoczenie, wnętrza pracowni, obecność dzieł sztuki, nierzadko rozpoznawalnych dla widza. Fotografie prezentowane w „Panteonie” to również kolejne świadectwo tego, czego poszukiwał Styczyński w kreowanym przez siebie świecie- marginesu wolności w szarej rzeczywistości PRL-u, bohaterów, których status pozwalał na chociaż częściowe wymknięcie się wszechobecnej kontroli“ - mówią organizatorzy wystawy.
Waldemar Świerzy na fotografii Jana Styczyńskiego
Wernisaż wystawy odbędzie się 4 listopada 2016 roku o godzinie 19:00 w warszawskiej galerii Obserwacja (ul. Tarczyńska 3/9). Ekspozycję będzie można oglądać do 20 stycznia 2017 roku. Więcej informacji znajdziecie na stronie obserwacja.art.pl.
Jan Styczyński (1917-1981) - studiował na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, członek AK, uczestnik powstania warszawskiego, odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Ostatnie trzy dekady swojego życia poświęcił wyłącznie fotografii, od 1953 roku był członkiem ZPAF. Ma na koncie liczne wystawy, w tym m.in. w Warszawie (1957, 1959, 1960), Łodzi (1960, 1963), czy Belgradzie (1962). Sławę przyniosły mu wydawane od końca lat 50. albumy fotograficzne z przedstawieniami zwierząt, z czego najbardziej znane to „Koty” (1960, Wyd. Sport i Turystyka). W późniejszym okresie fotografował Warszawę (m.in. „Wędrówki po Warszawie”, 1970, Instytut Wydawniczy Nasza Księgarnia), wydał też albumy „Wisła- opowieść o rzece” (1973, Wyd. Interpress), „Ludzie areny” (1975, Wyd. Interpress). W 1975 roku ukazał się album „Twórca i dzieło”(Wyd. Interpress), będący pierwowzorem dla aktualnej wystawy.
zdjęcie otwierające: portret Jana Styczyńskiego wykonany w krakowskiej pracowni Józefa Rosnera, 1955