Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Już w poniedziałek w Starej Galerii ZPAF rusza przekrojowa wystawa prac z 40-letniej działalności twórczej fotografa. Wraz z nią debiutuje monografia wydana przez warszawską ASP.
„Twórczość Tomaszczuka należy od obszaru fotografii-ekspresji. Nie znaczy to jednak, że jego prace nie są oparte na rzeczywistości. Jest wręcz przeciwnie - fotograf pokazuje, że tylko starannie obserwując i analizując obserwowaną rzeczywistość można dotrzeć do jej sedna i usensownić jej obecność dla człowieka. W twórczości Tomaszczuka trudno znaleźć radykalne „zwroty", które sprawiałyby, że któryś z proponowanych przez niego sposobów myślenia o fotografii traci aktualność i jest zastępowany kolejnym. Raczej funkcjonują one równolegle, powracając i przeplatając się pozostałymi. Wyróżniłabym trzy zasadnicze nurty jego fotografii: komentarz społeczny, analizowanie znaczeń i dokumentowanie śladów”. - czytamy w tekście Marianny Michałowskiej zawartym w publikacji monograficznej “Zakres Widzenia - fotografia jako ekspresja”.
fot. Zbigniew Tomaszczuk, "Fotografia rzeczywistości, rzeczywistość fotograficzna"
Wystawa retrospektywna o tym samym tytule już w przyszłym tygodniu rusza w Starej Galerii ZPAF. Składają się na nią fragmenty wybranych realizacji z 40-letniej działalności twórczej Zbigniewa Tomaszczuka.
Urodzony w 1949 roku we Wrześni. Zajmuje się twórczością związaną ze sztukami wizualnymi. Studia magisterskie na Wydziale Komunikacji Multimedialnej ASP w Poznaniu. Doktorat ze sztuk plastycznych z dyscypliny artystycznej fotografia na ASP w Poznaniu. Habilitacja ze sztuki filmowej w PWSFTV i T w Łodzi. Od 2011 r. profesor nadzwyczajny na Wydziale Sztuki Mediów ASP w Warszawie. Członek ZPAF oraz Rady Programowej Prac Naukowych Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Redaktor naczelny (w latach 2000–2003) „Kwartalnika Fotografia" oraz naukowo artystycznego pisma o fotografii „Camera Obscura" (w latach 2006–2012).
Autor książek: “Łowcy obrazów. Szkice z historii fotografii” (Warszawa 1998), “Świadomość kadru. Szkice z estetyki fotografii” (Września 2003), “Odwzajemnione spojrzenie. O fotografii otworkowej” (Wrocław 2004), “Déjà vu. Kolekcja Wrzesińska” (Września 2014) oraz blisko 200 tekstów o fotografii w pismach branżowych i artystycznych, wydawnictwach zbiorowych, posympozjalnych i katalogach wystaw. Prace w zbiorach: Muzeum Sztuki Współczesnej w Łodzi, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie, Muzeum Historii Fotografii w Krakowie, Musee de l'Elisee w Lozannie.
Wernisaż wystawy “Zakres widzenia” odbędzie się w poniedziałek, 13 maja 2019 roku, o godzinie 19:30, w Starej Galerii ZPAF, przy Pl. Zamkowym 8 w Warszawie. Ekspozycja potrwa do 31 maja.
Więcej informacji znajdziecie pod adresem zpaf.pl.