Aparaty
Pixless - 0,03 megapiksela fotograficznej frajdy
Cenne fotografie Witkacego, konceptualne zdjęcia Kossakowskiego, czy wyjątkowa heliografika Hillera z 1938 roku. Z drugiej strony wizerunki gwiazd w obiektywie jednego z najsłynniejszych fotografów Hollywood - Miltona H. Greene’a. To tylko kilka przykładów z ponad 150 prac, które już dziś (4 kwietnia) będzie można wylicytować na aukcji Fotografia Kolekcjonerska.
Konceptualizm był przełomowym momentem, a wręcz rewolucją w sztuce drugiej połowy XX wieku. To właśnie w tym nurcie tworzyli najwybitniejsi polscy fotografowie minionego wieku. Jednym z nich był Eustachy Kossakowski, którego twórczość zaliczana jest do kanonu światowej historii fotografii. Znany jako dokumentalista życia artystycznego zarówno w Polsce, jak i w Paryżu. Fotografował m.in. spektakle Jerzego Grotowskiego czy Tadeusza Kantora. Wyjątkowe były jego fotoreportaże, które tworzył podróżując po kraju, publikowane w prestiżowych magazynach. W latach 70. Kossakowski wyjechał do Paryża, gdzie stworzył swoje najbardziej znane projekty. Najważniejszy z nich to cykl „6 metrów przed Paryżem’’, pokazujący drogowskazy prowadzące do stolicy Francji. Kolejnym były fotografie z serii „Światła Chartres” wykonane w słynnej gotyckiej katedrze. Zdjęcia z tego cyklu, sfotografowane w kolorze będzie można zobaczyć w DESA Unicum.
fot. Eustachy Kossakowski
Wyjątkowe są również prace Karola Hillera. To jeden z najbardziej znanych i cenionych twórców przedwojennej awangardy artystycznej. W 1928 roku opracował technikę heliograficzną, która polegała na malowaniu abstrakcyjnych kompozycji temperą na szklanych kliszach lub błonach celuloidowych. Z uzyskanych negatywów Hiller robił stylowe odbitki na papierze światłoczułym. Prezentowana na wystawie „Kompozycja heliograficzna XXIV” to jedna z prac które wykonał w 1938 roku.
fot. Karol Hiler
Na wystawie pojawią się również prace artystów, którzy tworzyli kultową grupę i galerię Permafo. To m.in. Zbigniew Dłubak - pionier polskiego fotokonceptualizmu, Andrzej Lachowicz czy Natalia LL. „Sztuka konsumpcyjna” to najbardziej rozpoznawalny cykl zdjęć i wideo, dzięki którym artystka na stałe wpisała się w historię światowej fotografii. Natalia LL odnosi się w nim do popkultury, łącząc konsumpcję z motywami erotycznymi. Na wystawie Fotografia Kolekcjonerska: Klasyka i Awangarda Artystyczna pokazane zostaną również prace takich klasyków jak m.in. Jerzy Lewczyński, Edward Hartwig, Ewa Partum, Józef Robakowski, Ryszard Horowitz, Tomasz Ciecierski, Zdzisław Sosnowski czy Zdzisław Beksiński.
fot. Natalia LL
Drugim tematem wystawy są portrety sław i osobowości. To przekrój zdjęć od ikon takich jak Marylin Monroe w obiektywie Miltona H.Greene’a po fotografie gwiazd rocka i rock’n’rolla jak Mick Jagger czy John Lennon. W 2014 roku za zbiór zdjęć Greene’a zapłacono w Polsce rekordową kwotę 6,4 mln złotych. Na wystawie nie zabraknie również polskich akcentów. Zobaczyć będzie można portrety m.in. Anny Dymnej, Beaty Tyszkiewicz czy Anny Seniuk wykonane przez Wojciecha Plewińskiego, najważniejszego przedstawiciela pokolenia polskich fotografów powojennych. Wszystkie obiekty będzie można wylicytować 4 kwietnia w DESA Unicum.
Już dziś, 4 kwietnia w Domu Aukcyjnym DESA Unicum (ul. Piękna 1A, Warszawa) odbędzie się finisaż wystawy połączony z aukcją prezentowanych prac. Na godzinę 19:00 zaplanowano licytację kolekcji Klasyka i Awangarda Artystyczna, zaś o godzinie 20:00 można będzie nabyć fotografie z kolekcji Sławy, Gwiazdy, Osobowości.