„Tu/Here“ Romualda Kutery to opowieść, w której czas i przestrzeń się przenikają

Autor: Redakcja Fotopolis

13 Marzec 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Wrocławska Galeria FOTO-GEN zaprasza na wystawę projektu „Tu/Here“, który Romuald Kutera tworzy od 1974 roku. To wyjątkowa fotograficzna i filmowa opowieść, w której artysta odwołuje się do fundamentalnej wartości bycia „tu i teraz”. Wernisaż już w najbliższą sobotę, 16 marca.

Cykl prac Romualda Kutery pod nazwą „Tu/Here“ to projekt, który nieprzerwanie trwa od 45 lat. Miejsca i czas, które artysta rejestrował od 1974 roku na fotografiach i filmach nie są dla niego tak ważne jak świadomość własnej tożsamości. Dawał temu wyraz ukazując się w polu widzenia kamery z napisem TU / HERE na koszulce lub kapeluszu, albo wystawiając przed obiektyw dłoń trzymającą karteczkę z napisem „TU”. Później zaangażował do tych realizacji znajome osoby, które w czasie swoich podróży fotografowały różne widoku wstawiając na pierwszy plan dłoń z napisem „TU” na kartce. W ten sposób ten cykl rozwija się po dzień dzisiejszy, a wystawa prezentuje wybór takich realizacji z różnych lat.

fot. Romuald Kutera

fot. Romuald Kutera

- Opisane postępowanie może się kojarzyć z popularnym dzisiaj procederem fotograficznych „selfie”. „TU” można przecież traktować jako ekwiwalent „JA”. Ale w istocie ten prosty zabieg odsuwa na margines potwierdzenia podróżniczych atrakcji, a stawia na pierwszym miejscu refleksję nad tożsamością osoby i jej relacjami wobec różnych miejsc. Artysta daje nam do zrozumienia, że istnieją też inne poziomy percepcji rzeczywistości niż powierzchowne jej odzwierciedlanie - zaznaczają organizatorzy wystawy.

fot. Romuald Kutera

fot. Romuald Kutera

Gdzie i kiedy?

Wernisaż wystawy „Tu/Here“ odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 marca o godzinie 17:00 we wrocławskiej Galerii FOTO-GEN (pl. bpa Nankiera 8). Ekspozycję będzie można oglądać od wtorku do piątku w godz. 10:00-18:00; sobota-niedziela w godz. 11:00-19:00 (cena biletu: normalny 4 zł, ulgowy 2 zł). Natomiast na 17 marca na godzinę 17:00 zaplanowano spotkanie poświęcone Romualdowi Kuterze w ramach cyklu „Podróże plejady artystów współczesnych”, które poprowadzi Wiesława Wilczyńska-Koper. Wystawa, której kuratorem jest Adam Sobota, potrwa do 5 kwietnia.

Romuald Kutera urodził się 12 czerwca 1949 r. w Strumiennej. W latach 1970-1975 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) we Wrocławiu, uzyskując dyplom w pracowni malarstwa prof. Alfonsa Mazurkiewicza, a następnie do 1985 r. był tam pracownikiem naukowo-dydaktycznym, jako st. asystent w pracowni malarstwa i rysunku prof. Wandy Gołkowskiej. Od czasu studiów realizował performanse oraz eksperymenty fotograficzne i filmowe, współorganizując też studenckie festiwale nowej sztuki i nawiązując międzynarodowe kontakty z artystami. Najwcześniejsze dzieła tworzył pod hasłem Trop-artu, a od 1974 r. rozpoczął fotograficzno – filmowy cykl TU / HERE kontynuowany do chwili obecnej. Na wszystkich etapach twórczości uwzględniał problemy związane z analizą mediów i sposobów postrzegania rzeczywistości, co nadaje spójny charakter jego zróżnicowanym dziełom powstającym od prawie półwiecza.

zdjęcie główne: fot. Romuald Kutera „Idące TU“ (1975)

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
Ruszyły promocje Black Friday Sony w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl PRO PARTNER Sony informuje o promocji Black Friday Sony w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty łączą się z promocją Sony Cashback.
3
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Sprawdź promocje Black Friday w Cyfrowe.pl
Jeśli chodzi za Tobą zakup nowego obiektywu, czy uzupełnienie akcesoriów do zestawu foto-wideo, to Black Friday będzie znakomitą okazją, by wreszcie sięgnąć po potrzebny sprzęt i dużo przy tym...
9
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11