Antoni Zdebiak „Każdy jest samemu sobie najdalszy” - wernisaż już w najbliższy piątek w warszawskiej Galerii FAF

Autor: Redakcja Fotopolis

17 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Warszawska Galeria Fundacji Archeologia Fotografii zaprasza na wyjątkową wystawę „Każdy jest samemu sobie najdalszy”, na której zaprezentowane zostaną serie autoportretów Antoniego Zdebiaka z lat 1975-1988. Wystawa zostanie pokazana w ramach programu Warsaw Gallery Weekend.

Fundacja Archeologia Fotografii opracowuje twórczość Antoniego Zdebiaka od roku 2016. Będzie to pierwsza tak szeroka odsłona tego niebadanego do tej pory, a ważnego w kontekście polskiej sztuki konceptualnej lat 80., archiwum. „Każdy jest samemu sobie najdalszy” to nieprezentowane dotychczas serie autoportretów, stykówki, materiały archiwalne i autorskie odbitki.

fot. Antoni Zdebiak, 1980 | archiwum FAF (13-A-022-00025)

„Nieznane twarze“ Zdebiaka

Antoni Zdebiak sztukę traktował jako proces i rytuał, a swoje ciało jako narzędzie. Na fotografiach jako model najczęściej występuje on sam. W jego archiwum znajdują się setki autoportretów. Są wśród nich klasyczne, na których widzimy twarz, na innych obserwujemy go w działaniu. Jak zaznaczają organizatorzy na wystawie „Każdy jest samemu sobie najdalszy” zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac z lat 1975-1988.

fot. Antoni Zdebiak, 1986 | archiwum FAF (13-A-006-00002)

- Są wśród nich m.in. „witkacowskie” pojedynki z własną twarzą - sesje autoportretów, które konsekwentnie powtarzał przez całe swoje dorosłe życie. W sumie powstało ich ponad pół tysiąca. Są też sekwencje fotografii, w których znaczenie ma narracja i scenografia. Te akcje „dokamerowe“ rejestrował z wielką starannością, dbając o detale oraz kompozycję. Bywał performerem, aktorem, reżyserem i choreografem. Wykorzystywał różne środki formalne i dopiero całościowe spojrzenie na jego autobiograficzną twórczość pozwala na zbudowanie portretu artysty poszukującego, zmagającego się z własnym wizerunkiem, niemożliwością poznania siebie, z przemijaniem i zmiennością ludzkiej natury.

fot. Antoni Zdebiak, 1985 | archiwum FAF (13-N-015-00011)

Gdzie i kiedy?

Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 21 września o godzinie 18:30 w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Chłodna 20, Warszawa). Wystawa zostanie pokazana w ramach programu Warsaw Gallery Weekend. W dniach 21-23 września ekspozycję będzie można oglądać w godzinach 12:00-20:00. Natomiast od 24 września do 21 października (finisaż) w godzinach 11:00-19:00. Po więcej informacji odsyłamy na stronę Galerii FAF.

Antoni Zdebiak (1951-1991) - zajmował się fotografią reportażową, reklamową, teatralną i fotografią mody. Pracował dla magazynów „ITD”, „Razem” i „Perspektywy”. Współpracował z czołowymi muzykami lat 80. Jego zdjęcia pojawiły się na okładkach płyt Budki Suflera, Republiki, Siekiery i Urszuli. Najważniejsza jednak była dla niego osobista twórczość,  w której autoportret i autoprezentacja zajmują szczególne miejsce.

zdjęcie główne: fot. Antoni Zdebiak, 1984| archiwum FAF (13-A-001-00070)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj