Dziś startuje TIFF Festival 2018

Autor: Michał Chrzanowski

6 Wrzesień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

9 wyjątkowych wystaw i ponad 40 wydarzeń, w których w centrum będzie fotografia - tak w wielkim skrócie prezentuje się 8. edycja TIFF Festival. Start już dziś o 19:00 we Wrocławiu.

TIFF Festival po raz pierwszy odbył się w 2011 roku i od samego początku w nieoczywisty sposób traktuje fotografię. Organizatorzy tego przedsięwzięcia nie chcą zamykać jej w sztywnych granicach medium. Z tego powodu wrocławski TIFF Festival co roku przyjmuje nieco inną formułę. Podczas 8. edycji uwaga rady programowej skupiła się wokół szeroko rozumianej współpracy. Wszystkie wystawy, a jest ich w tym roku aż 9, udostępniane są w dniu otwarcia festiwalu.

- Będziemy się skupiać na wszelkiego rodzaju kolaboracjach, kolektywach, a nawet odmowach kooperacji czy na rozmywaniu się autorstwa. Jak zmieniają się formy kolaboracji na poziomie cyfrowych społeczności? Na czym polega współpraca artystów w zakresie tworzenia przez niego dzieła? Jak można współdziałać z różnymi instytucjami bądź mediami? Na te pytania będzie starał się odpowiedzieć TIFF Festival w roku 2018. Podczas tej edycji pokażemy projekty z jednej strony opowiadające historię o różnych wymiarach współpracy, a z drugiej takie, które same powstały w wyniku takiej kooperacji - zaznaczają organizatorzy.

fot. Paweł Starzec, "Na Skarpie", Jedna z samorzutnie zorganizowanych blokad dróg wyjazdowych z terenu Sejmu i Senatu RP podczas kilkudniowych protestów związanych z forsownym uchwalaniem przez obie izby parlamentu ustawy o sądach powszechnych, 20-1.07.2017, z serii "Gewalt", fragment wystawy "Jak odmawiać“

Program Główny to 3 ekspozycje: Jak odmawiać w galerii SiC! BWA Wrocław, Praktyka okupacji dzieła w MWW oraz TIFF Plays Pokemon w IP Studio. Pierwsza z nich skupia się na sytuacji, gdy rezygnujemy ze współpracy. Ukazuje powody takich decyzji, a także konsekwencje, W Muzeum Współczesnym Wrocław możemy wejść w specjalnie przygotowaną przestrzeń, która jest kapsułą przyszłości. Odkryjemy, że kiedyś miało tam miejsce dochodzenie, które miało na celu ustalenie prawdziwego autorstwa prac znajdujących się w kolekcji muzeum.

fot. Kristine Madjare "Retreat"

Innego spojrzenia na zagadnienie kolektywnego działania na rzecz wspólnego dzieła, doświadczymy na wystawie z Pokemonem w tytule. Tam kurator przygląda się sytuacji, w którym artyści czerpią garściami z publicznie dostępnych zasobów, często wikłając w swoją twórczość setki nieświadomych tego faktu osób. Warto też przyjrzeć się młodym laureatom konkursu TIFF Open. Z ponad 250 osób jury wybrało cztery artystki - Madjare Kristine, Karolina Wojtas, Katarzyna Wojtas i Patrycja Wojtas - których prace zobaczymy w następujących wrocławskich galeriach: Tętno, U Agatki, Entropia i Arttrakt.

Tegoroczny TIFF to także Festival Lab, czyli kooperacyjna przestrzeń dla uczestników, artystów, wolontariuszy i zaproszonych firm oraz redakcji Zina Festiwalowego, w której będą odbywały się warsztaty i która da uczestnikom możliwość swobodnej wymiany doświadczeń i opinii. Na odwiedzających czeka także szeroki wachlarz warsztatów. Food Think Tank, Medikon, Epson i PermaJet przeprowadzą uczestników przez cały proces powstawania zdjęcia, od stylizacji i oświetlenia sesji, aż po cyfrowe przygotowanie pliku i wydruk. Odbędą się też słynne już warsztaty zinowe Oficyny Peryferie. Po raz pierwszy zorganizowane zostaną także warsztaty z tworzenia zinów dedykowane dla dzieci i młodzieży. Zaś odwiedzających z dziećmi zainteresują także międzypokoleniowe warsztaty fotograficzno-konstruktorskie.

fot. Lola Paprocka, Pani Paula, z cyklu "Norhern Rivers"

TIFF Festival 2018 startuje już dziś o godzinie 19:00 w Centrum Festiwalowym przy ul. Ruskiej 46 A. W harmonogramie (dostępny tutaj) możemy znaleźć nie tylko wystawy, ale też warsztaty, dyskusje, debaty, koncerty, a także wygodną, pełną zieleni, przestrzeń do relaksu czy Bal Fotobukowca. Festiwal potrwa do 16 września, a na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatnyWięcej informacji oraz opisy poszczególnych wystaw znajdziecie pod adresem tiff.wroc.pl.

zdjęcie główne: fot. Julien Chatelin, "z projektu "Syberian Lingo", jeden z laureatów teforocznego Grand Prix Fotofestiwal

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj