Rusza Wirtualne Muzeum Fotografii. Ponad 50 tys. zdjęć wybitnych polskich twórców

Autor: Redakcja Fotopolis

14 Czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Wirtualne Muzeum Fotografii to nowa baza zdjęć i wiedzy na temat polskiej fotografii. Bezpłatnie obejrzymy tam archiwa m.in. Zbigniewa Dłubaka, Zofii Chomętowskiej czy Mariusza Hermanowicza, ale także wybrane zbiory różnych instytucji.

Wirtualne Muzeum Fotografii ma być kompendium wiedzy dotyczącej polskiej fotografii i miejscem, w którym będzie można obejrzeć prace najważniejszych polskich artystów. Rozbudowany portal pozwala na bezpłatne przeglądanie skanów z archiwów opracowywanych przez Fundację Archeologia Fotografii, ale też ale też wybranych zbiorów fotograficznych z innych instytucji – m. in. Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji Pola Magnetyczne, Fundacji dla Filmu i Fotografii, Stowarzyszenia Fotoreporterów Droga.

Portal pełni przede wszystkim funkcję bazy on-line - już dziś znajduje się w nim ponad 50 tysięcy zdjęć, m.in. prace Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, ale też zbiory anonimowych fotografów ze zbiorów partnerskich instytucji. Można je przeglądać na wiele sposobów, a wyniki w łatwy sposób filtrować: po rodzaju materiału, archiwum czy typie obiektu. Wszystkim poszukującym szczegółowych informacji i konkretnych zdjęć polecamy wyszukiwanie zaawansowane.

WMF zawiera też artykuły - krótkie teksty napisane przez badaczy fotografii, naukowców, dziennikarzy, pisarzy, kuratorów skupiające się na wybranych tematach. Jest to alternatywny sposób poznawania zdjęć umieszczonych w bazie, a także narzędzie do poszerzania wiedzy o historii i teorii czy interpretacji fotografii. Przeczytać można m.in. tekst Macieja Szymanowicza o socrealistycznych portretach Zbigniewa Dłubaka, Agnieszki Pajączkowskiej o fotografii wernakularnej albo Urszuli Zajączkowskiej, która na podstawie zdjęć m.in. Wojciecha Zamecznika i Zofii Chomętowskiej pisze o roślinach, jakie pojawiają na ruinach powojennej Warszawy.

- Chcielibyśmy, żeby oprócz bazy zbiorów on-line portal WMF był też miejscem odsyłającym do podobnych projektów, stąd na dole strony można znaleźć linki do innych polskich i światowych baz udostępniających zbiory fotograficzne on-line. - mówią twórcy.

Wszystkie zdjęcia umieszczone w internetowym zbiorze zdjęcia bezpłatnie i bez ograniczeń przeglądać, jednak ich publikowanie czy publiczne wyświetlanie wymaga odpowiednich licencji - w tym celu należy kontaktować się Fundacją Archeologia Fotografii (fundacja@faf.org.pl).

Zbiory Wirtualnego Muzeum Fotografii znajdziecie pod adresem www.fotomuzeum.faf.org.pl.

(fot. okładkowa: Mariusz Hermanowicz, 1967 / Fundacja Archeologia Fotografii)

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl Pro Partner Canon informuje promocji Black Weeks Canon w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty Black Weeks łączą się z promocją Canon...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)