Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Zostań bohaterem zdjęć znakomitych polskich fotografów: duetu Magda Wunsche i Agnieszka Samsel, Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha oraz Maćka Nabrdalika. Projekt „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… vol. 2“ czeka już na zgłoszenia.
Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z… jest propozycją w ramach znanego już cyklu „Wszyscy Jesteśmy Fotografami”. Dzisiaj - w czasach, kiedy w każdej sekundzie wykonywane są tysiące zdjęć - projekt ma zachęcić do zwolnienia i skupienia się na człowieku, uchwycenia osobowości portretowanego: tego, kim jest, bądź kogo widzi w nim fotografujący. To wielowymiarowa próba ukazania osoby poza krótkim "tu i teraz".
- Podobnie jak w roku ubiegłym projekt będzie się odbywał na styku sztuki fotografii i teatru. Nawiązuje do idei monodramu, jako intymnego spotkania artysty z publicznością i jednocześnie klasycznej formy tworzenia portretu fotograficznego, będącego wynikiem spotkania fotografa z osobą fotografowaną. Zbliżenie to ma na celu nie tylko zatrzymanie obrazu drugiego człowieka, ale przede wszystkim poszukiwanie, rozmowę, czy wreszcie znalezienie porozumienia, momentu, ciszy, zdjęcie maski i sfotografowanie prawdziwego „ja” - zaznaczają organizatorzy.
W ramach projektu odbędą się unikalne sesje fotograficzne wykonane przez Mikołaja Grynberga, Rafała Milacha, Maćka Nabrdalika oraz duet Magda Wunsche i Agnieszka Samsel - uznanych polskich mistrzów fotografii. Każdy z nich spotka i sportretuje 7 wybranych osób, mieszkańców Warszawy (rekrutacja na podstawie zgłoszeń). Spotkania będą miały charakter rozmowy, wspólnego poznania artysty i bohaterów. Efektem spędzonego czasu będą zdjęcia portretowe mieszkańców Warszawy.
Po każdej wykonanej sesji artyści spotkają się ponownie ze swoimi bohaterami oraz warszawską publicznością. Podczas spotkań w barze Studio każdy z fotografów opowie o metodach pracy, o swoim sposobie na portretowanie. Rozmówcami fotografów będą twórcy ze świata teatru, którzy w roli w prowadzących będą łączyć dwa światy (fotografii i teatru) w jedną sztukę opowiadania o ludziach i ich emocjach. W ramach spotkania artyści będą dyskutować także o różnicach i podobieństwach występujących w sposobie podejścia do bohatera /widza/, tworzenia historii i opowiadania o emocjach. Spotkania będą otwarte dla publiczności.
Podczas prac nad projektem powstaną również filmy dotyczące sztuki portretu, których bohaterami będą zaproszeni fotografowie. Zrealizuje je Piotr Małecki – fotograf, ale też reżyser filmów dokumentalnych. Zaś na zakończenie projektu „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z... vol. 2" wszystkie wykonane fotografie zostaną zaprezentowane na wystawie „Portret osobisty".
Do udziału w każdej sesji zaproszonych zostanie 7 osób wybranych przez fotografów podczas poprzedzającej ją rekrutacji. Zgłoszenia do wybranego fotografa muszą być oznaczone hasłem „portret osobisty“. Obecnie można zgłaszać swój udział do sesji z Rafałem Milachem. Rekrutacja wystartowała dziś, 4 czerwca i potrwa do 17 czerwca. Organizatorzy proszą o przesłanie własnego zdjęcia, „portretu osobistego“ wraz z krótkim tekstem, uzasadnieniem chęci udziału w sesji albo wyjaśnienie, czym jest dla kandydata portret osobisty. Zgłaszać się można na kilka sposobów: wysyłając na adres info@wszyscyjestesmyfotografami.pl maila z tytułem „portret osobisty“, swoim zdjęciem i opisem/uzasadnieniem oraz imieniem i nazwiskiem fotografa, do którego trwa właśnie nabór. Możesz również osobiście zostawiać odbitki swoich zdjęć w warszawskim barze Studio lub umieścić je na Instagramie dodając do zdjęcia #portretosobisty.
Więcej informacji o projekcie „Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z…“ możecie znaleźć na stronie wszyscyjestesmyfotografami.pl.