Darmowe pokazy filmów o fotografii w ramach 4. edycji Kina Letniego WJF

Autor: Redakcja Fotopolis

28 Maj 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Już niebawem gratka dla wszystkich, którzy cenią sobie fotograficzne historie opowiadane językiem kina. W czerwcu i lipcu, w ramach pokazów Kina Letniego WJF zobaczymy w Warszawie 4 dokumenty poświęcone naszemu ulubionemu medium.

W ramach czwartej edycji Kina Letniego zostaną pokazane cztery filmy: “Frame by Frame”, “Foto: Ostkreuz”, “Twarze, plaże” i “Portret osobisty”. To cztery bardzo różne od siebie, zarówno tematycznie jak i formalnie, obrazy.

Będziemy mogli dowiedzieć się o pracy fotoreporterów z Afganistanu, przyjrzymy się słynnej agencji fotograficznej Ostkreuz, spotkamy się też z dwojgiem artystów - 90-letnią reżyserką filmową Agnés Varda i 33-letnim artystą o pseudonimie JR, a na koniec polscy portreciści w filmie Piotra Małeckiego zdradzą nam kulisy swojej pracy. Film Małeckiego kontynuuje wątek, jakim są filmy gości cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Poniżej znajdziecie harmonogram projekcji.

“Frame by Frame”, 2016, reż. Alexandria Bombach i Mo Scarpelli

 

Czy robienie zdjęć może być przestępstwem? W Afganistanie zajętym przez talibów - tak. Kiedy okupacja kraju się kończy, rozpoczyna się prawdziwa rewolucja fotograficzna. Dokument pokazuje historię czterech afgańskich fotoreporterów, próbujących odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Przyglądamy się ich pracy w kraju opuszczonym przez zagraniczne media, który musi poradzić sobie bez wsparcia zagranicznych wojsk. W filmie oprócz obrazów współczesnych, znalazły się także zdjęcia archiwalne, które zostały wykonane z ukrycia podczas reżimu talibów. Wielokrotnie nagradzany na festiwalach obraz z ważnym przesłaniem.

6 czerwca, godz. 21.30

“Foto: Ostkreuz”, 2015, reż. Maik Reichert

 

Agencja fotograficzna Ostkreuz została założona przez siedmiu fotografów ze wschodniej części Niemiec krótko po upadku Muru Berlińskiego. Film opowiada nie tylko o historii powstania tego - jeszcze wtedy - kolektywu, który musiał wyzwolić się z NRD-owskiej rzeczywistości, ale pokazuje również, jak teraz wygląda praca fotografów w tej jednej z najważniejszych agencji w Niemczech. Do Ostkreuz należy obecnie 20 fotografów, którzy działają na terenie całego kraju. Reżyser obserwuje fotoreporterów w czasie realizowania materiałów, jest tuż obok swoich bohaterów. Dokument to przekrój przez osobowości fotografów Ostkreuz i opowieść o ich największej pasji - robieniu zdjęć.

13 czerwca, godz. 21.30

“Faces, Places”, 2017, reż. Agnès Varda i JR

 

Ten film to opowieść o spotkaniu dwojga artystów - 90-letniej reżyserki filmowej Agnés Varda i 33-letniego artysty ulicznego-graficiarza o pseudonimie JR. Różni ich wiele, łączy fakt, że oboje są też fotografami. W starej furgonetce przerobionej na aparat fotograficzny i wyposażonej w maszynę do wielkoformatowego druku oboje wyruszają w podróż po francuskich peryferiach. W czasie swojej drogi spotykają wielu mieszkańców wiosek i małych miejscowości. Każda z tych osób to inna historia i nowa opowieść – te spotkania stają się dla artystów inspiracją do stworzenia portretów napotkanych ludzi. Dzięki ich fotografiom powstają gigantyczne murale, które ozdabiają zapomniane zakątki Francji. "Twarze, plaże" to niezwykle ciepły, zabawny, momentami refleksyjny i wzruszający dokument. Film był nominowany do Oscara w 2018 roku w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, rok wcześniej został uznany za najlepszy film dokumentalny na festiwalach filmowych w Cannes i Vancouver.

4 lipca, godz. 21.30

“Portret osobisty”, 2017, reż. Piotr Małecki

 

Czterech fotografów i cztery sesje to cztery różne sposoby fotografowania i patrzenia na człowieka. Filip Ćwik, Magda Hueckel, Jacek Poremba i Andrzej Świetlik opowiadają o swoim podejściu do sztuki portretowania - odkrywania wnętrza bohaterów zdjęć. Film jest również zapisem sesji fotograficznych, które odbyły się w ramach projektu Fundacji Powiększenie  "Portret osobisty, czyli bliskie spotkanie z..." w 2017 roku. Reżyser filmu, Piotr Małecki, pokazuje kulisy powstawania fotografii, podejścia do bohatera, indywidualnego stylu pracy i wrażliwości. To opowieść o fotografii, fotografowaniu i fotografach. Film był pokazywany w ramach Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem w 2018 roku.

11 lipca, godz. 21.30

Kiedy i gdzie?

Pokazy w ramach Kina Letniego Vol. 4 Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbywać będą się w środy o stałej porze (21:30) na Placu Defilad (ul. Plac Defilad 1) w Warszawie. Pierwszy seans już 6 czerwca Wstęp wolny.

Kino Letnie WJF

Kino Letnie WJF to cykl pokazów filmowych skierowany do miłośników fotografii. Jest częścią projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami, który został pomyślany jako przyjazny przewodnik po świecie współczesnego obrazu fotograficznego i jest zachętą do uważnego, krytycznego przyjrzenia się fotografii.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.pl oraz na stronie facebookowej wydarzenia.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Polska fotografia na świecie - debata o budowanie kolekcji fotograficznej
Jak widziana jest polska fotografia w kontekście międzynarodowych kolekcji? Jak wzmocnić wschodzący polski rynek? I jak zacząć budować własną kolekcję fotograficzną? Między...
11
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Black Week w CEWE FOTOJOKER – skorzystaj z fantastycznych cen
Marzysz o nowym aparacie? Do realizacji swoich wizji fotograficznych potrzebujesz nowego obiektywu, który da ci więcej możliwości? A może planujesz sprezentować sprzęt fotograficzny komuś...
9
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sprawdź promocje Black Weeks Canon w sklepie Fotoforma.pl
Sklep Fotoforma.pl Pro Partner Canon informuje promocji Black Weeks Canon w ramach której możesz zyskać rabat na wybrane produkty producenta. Oferty Black Weeks łączą się z promocją Canon...
8
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)