Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Już 5 października kolejne spotkanie w ramach 13 i 14 edycji Wszyscy Jesteśmy Fotografami. Temat wieczoru to “Przeciągłe spojrzenia, czyli o fotografii, która staje się sposobem życia”.
Na najbliższym spotkaniu z cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami przewodnikiem po świecie fotografii będzie Ambasador Fujifilm Polska Michał Siarek, fotograf dokumentalny zainteresowany problemami na styku polityki, historii i narodowych mitologii. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Jego debiutancka książka pt. “Alexander” poświęcona jest mechanizmom władzy w państwach narodowych na przykładzie Północnej Macedonii. Obecnie pracuje nad projektem skupionym wokół zmian związanych z ociepleniem klimatu i rywalizacją o wpływy i zasoby w Arktyce.
“Przed studiami na łódzkiej “filmówce" byłem przekonany, że jestem fotoreporterem, bo lubiłem być blisko akcji. Ale kiedy na początku studiów zacząłem tropić mit Aleksandra Wielkiego, przypomniałem sobie, że jako dziecko marzyłem jeszcze, żeby zajmować się historią. No, ale to z kolei wycięło z obrazka puszczaństwo: harcerze mówią tak na wychowanie do rozpływania się w lesie i zamiłowanie do chodzenia w dziurawych butach.
Próbując triangulować, co mnie w zasadzie najbardziej pociąga, zostałem fotografem-rezydentem w malutkiej wsi za kołem polarnym. I tam wreszcie miałem dosyć czasu, żeby czytać o naukowcach, którzy zostali fotografami. Lub odwrotnie, o awanturnikach, którzy przeszli na stronę nauki. Albo o atletach, którzy zostali artystami. Wtedy zacząłem myśleć o aparacie, jako o przepustce do innych ról, a fotografii w ogóle jak o szwajcarskim scyzoryku, który łącząc świat sztuki i nauki, występuje w konstelacjach, których istnienia nigdy bym nie przypuszczał, bo są zbyt nieprawdopodobne. To będzie o zacieraniu się granicy między pracą a stylem życia i o fotografach, którzy zapominają się w swoich badaniach”.
Spotkanie z Michałem Siarkiem w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami odbędzie się 5 października w warszawskim barStudio przy Placu Defilad 1. Spotkanie będzie odbywać się w reżimie sanitarnym. Liczba miejsc jest limitowana.
To wydarzenie będzie również transmitowane na żywo na Facebooku. Po spotkaniu zapis nie będzie udostępniany.
Zdjęcie wejściowe: Fot. Michał Siarek. "Jeden z trzech betonowych żaglowców wmurowanych w koryto rzeki Wardar do celów hotelarsko-restauracyjnych w ramach tak zwanego projektu “Skopje 2014”. Plan zakładający przebudowę stolicy Macedonii by nawiązywała do spuścizny Aleksandra Wielkiego upadł w zaledwie trzy lata później, obecnie zaś trwają dyskusje jak przywrócić miastu jego oryginalny charakter, m.in. pozbywając się łodzi". Skopje, 2015 (z cyklu “Alexander”)