Branża
Chińczycy idą po rynek analogowy. Light Lens Lab ogłasza start prac nad całą gamą materiałów światłoczułych
Cykl „Post“ autorstwa Marty Zgierskiej został nagrodzony prestiżową nagrodą Prix HSBC pour la Photographie i w formie wystawy podróżował po najlepszych galeriach fotografii w Europie i Stanach Zjednoczonych. Teraz, po raz pierwszy, zawita także do Polski.
Marta Zgierska jest jedną z bardziej utalentowanych polskich artystek wizualnych. W 2015 roku znalazła się na sporządzonej przez portal LensCulture liście 50 najciekawszych fotografów młodego pokolenia, wybranych spośród zgłoszeń z ponad stu krajów. Uznanie przyniósł jej między innymi projekt „Post“, który prezentowany był na wystawach indywidualnych we Francji, Włoszech, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Szwecji, Finlandii, Grecji, Hiszpanii i Portugalii, jak również w ramach ekspozycji zbiorowych. W Polsce Post pokazany zostanie po raz pierwszy.
fot. Marta Zgierska
- W 2013 roku przeżyłam poważny wypadek samochodowy. Otarłam się o śmierć, z trudem oswajana rzeczywistość wymknęła mi się z rąk. Nieszczęście pociągnęło za sobą kolejne – operacje, miesiące fizycznych ograniczeń, rozstanie, nawrót i zaostrzenie nerwicy lękowej. Niedługo przed wypadkiem natknęłam się w rodzinnym domu na opisową ocenę, którą dostałam jako siedmioletnia, wzorowa uczennica. W dorosłym życiu jestem nią dalej, jednak wbrew opinii otoczenia niezmiennie kłębią się we mnie ograniczenia, wstyd, lęki - pisze Zgierska w tekście towarzyszącym zdjęciom.
fot. Marta Zgierska
W trakcie przygotowań do ekspozycji Post artystka rozpoczęła pracę nad serią fotografii pt. Drętwienie przedstawiającą odlewy gipsowe twarzy. Oba cykle prezentowane w Galerii Instytutu Fotografii Fort są próbą translacji stanów emocjonalnych - lęku, bólu, potrzeby bliskości - na język obrazów oraz refleksją na temat doświadczenia i pamięci. To rodzaj autoportretu artystki, w którym widzimy jej oblicze i jej życie jedynie pośrednio, zatrzymane w rzeczach i kompozycjach.
- Każdy może odnaleźć tu własne nakłucia – nękające sny, przeżycia, obsesje. To indywidualna droga do odkrycia bliźniaczej pamięci traumatycznej w drugiej osobie. Próba intymnego kontaktu, który zamyka przeszłe nie-doświadczenie w teraźniejszości - podkreśla autorka.
fot. Marta Zgierska
Wernisaż odbędzie się 9 lutego o godzinie 19:00 w Galerii IFF (Fundacja Instytut Fotografii Fort, ul. Racławicka 99, Warszawa). Dzień później (godz. 14:00) będzie mieć miejsce oprowadzanie kuratorskie. Zarówno wernisaż, jak i oprowadzanie po wystawie jest bezpłatne. Natomiast od 11 lutego wstęp będzie już biletowany - cena wynosi 7 zł. Finisaż ekspozycji zaplanowano na 11 marca. Więcej informacji znajdziecie na stronie Instytutu Fotografii Fort.
Marta Zgierska - ur. 1987 w Lublinie. Absolwentka fotografii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi oraz teatrologii i dziennikarstwa Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W swojej praktyce fotograficznej zajmuje się problematyką traumy, doświadczeń granicznych oraz mechanizmów wyparcia. Nadaje tym wątkom osobisty rys, niejednokrotnie stawiając się w roli fotografowanego obiektu. Debiutowała w 2012 roku cyklem Port Praski, dokumentującym stan nieuregulowanych, przeznaczonych pod zabudowę terenów prawobrzeżnej Warszawy. Kolejnymi cyklami w jej dorobku były Oskoma i Drętwienie oraz wielokrotnie wystawiany i nagradzany Post, odznaczony m.in. prestiżową Prix HSBC pour la Photographie.