Marta Zgierska z nagrodą Prix HSBC pour la Photographie

Marta Zgierska to młoda polska artystka, która w tym roku została laureatką jednego z bardziej prestiżowych międzynarodowych konkursów - Prix HSBC pour la Photographie.

Autor: Michał Chrzanowski

16 Luty 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Jurorzy docenili jej cykl fotograficzny ”Post”, który jest bardzo osobistym projektem o traumie, zamrożonym w martwej szarości, ciszy i napięciu. Opiera się z jednej strony na przeżyciu i doświadczeniu, często traumatycznym, a z drugiej strony na refleksji wokół zjawiska pamięci, wspólnoty przeżycia posttraumatycznego czy zbieżności między charakterem medium fotografii a strukturą traumy. Poza tym jest to historia, która wyrasta z osobistych doświadczeń, historia o neurozie i o wypadku, ale także bardziej uniwersalna opowieść o lęku i konfrontacji z rzeczywistością.

”W 2013 roku przeżyłam poważny wypadek samochodowy. Otarłam się o śmierć, z trudem oswajana rzeczywistość wymknęła mi się z rąk. Nieszczęście pociągnęło za sobą kolejne – operacje, miesiące fizycznych ograniczeń, rozstanie, nawrót i zaostrzenie nerwicy lękowej. Niedługo przed wypadkiem natknęłam się w rodzinnym domu na opisową ocenę, którą dostałam jako siedmioletnia, wzorowa uczennica. W dorosłym życiu jestem nią dalej, jednak wbrew opinii otoczenia niezmiennie kłębią się we mnie ograniczenia, wstyd, lęki. Zaczęłam robić pierwsze fotografie, które były próbą zaklęcia strachu w estetycznym obrazie. Pracę przerwał wypadek. Moją pamięć zaczęły wypełniać fragmentaryczne wspomnienia, oderwane, ostre detale. Własna fizyczność i ból stały się źródłem obrazów, coraz bardziej namacalnych i cielesnych” - powiedziała laureatka konkursu, Marta Zgierska.

Jak co roku w Prix HSBC pour la Photographie jurorzy wybierają dwóch zwycięzców. Marta Zgierska jest pierwszą osobą z Polski, która wygrała tę nagrodę. Drugim laureatem został Christian Vium.

Zobacz wszystkie zdjęcia (6)

Nagrodą główną w konkursie Prix HSBC pour la Photographie jest roczna współpraca z najważniejszymi postaciami w świecie fotografii nad pierwszą monografią artysty wydawaną przez renomowane wydawnictwo z Arles - Actes Sud oraz nad cyklem wystaw w prestiżowych galeriach we Francji. W tym roku doradcą artystycznym, który nominował kandydatów do finału konkursu oraz kuratorem wystaw jest Diane Dufour, założycielka i dyrektorka Le Bal w Paryżu, przez 7 lat dyrektorka Magnum Photos. Książka powstaje natomiast pod opieką artystyczną słynnego krytyka Christiana Caujolle’a, założyciela i wieloletniego dyrektora Agence VU.

”Jestem bardzo szczęśliwa, że dostałam tak prestiżową nagrodę. Jest to dla mnie wyjątkowe wyróżnienie, które umożliwi mi pracę z wspaniałymi osobami przez cały rok oraz pozwoli zaprezentować swoje fotografie w wyjątkowych miejscach we Francji. Czuję, że tym samym staję się częścią międzynarodowej, zwłaszcza francuskiej sceny fotograficznej. Postaram się wykorzystać tę szansę jak najlepiej. Myślę, że jest to wielka nobilitacja oraz impuls do twórczego działania. Już teraz spotykam się z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrym odbiorem swoich prac. We Francji będę w tym roku bywać bardzo często, najbliższa okazja to Festival Circulation(s), który rozpocznie się w marcu, a już w maju odbędzie się pierwsza wystawa z cyklu Prix HSBC pour la Photographie, w pięknej przestrzeni Galerie Esther Woerdehoff w Paryżu. W maju planowana jest także premiera książki” - skomentowała wyróżnienie, Marta Zgierska.

Wszystkie zdjęcia laureatów, jak i finalistów, a także szczegółowe informacje o konkursie możecie znaleźć na stronie prixhsbc.evenium.com. Z kolei więcej prac tegorocznej laureatki, Marty Zgierskiej znajdziecie w jej portfolio martazgierska.com.

Marta Zgierska urodziła się w 1987 roku w Lublinie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Jest magistrem fotografii, teatrologii i dziennikarstwa. Jej prace były prezentowane między innymi w Malmo Fotobiennal (Szwecja), Fotofestiwal (Łódź, Polska), DongGang International Photo Festival (Yeongwol, Korea Południowa), TIFF Festival (Wrocław, Polska) oraz na targach Photokina (Niemcy). Z kolei cykl “Post” został nominowany do Circulation(s) Festival in Paris, w którym prezentowani są najciekawsi młodzi fotografowie z Europy. W 2015 roku znalazła się na liście Lens Culture’s Top 50 Emerging Talents. Kilka miesięcy później została laureatką międzynarodowego konkursu Prix HSBC pour la Photographie

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
„Dzieci z Pahiatua” - Polacy w Nowej Zelandii na zdjęciach z prywatnych archiwów
Grób dziadka jest w Polsce, tatę zabito w Katyniu, mama zmarła w Iranie, siostra w Stanach, a mnie pochowają w Nowej Zelandii” – te słowa Andrzeja Rybińskiego widniały na szybie jednego ze...
20
Powiązane artykuły