„Travelling" Wojtka Wieteski to wyjątkowa wystawa i film o miłości i fotografii

Autor: Michał Chrzanowski

29 Grudzień 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Już 8 stycznia w Warszawie odbędzie się projekcja filmu „Travelling”, który powstał jako uzupełnienie najnowszego projektu Wojtka Wieteski. Po seansie odbędzie się spotkanie z fotografem oraz zaproszonymi gośćmi, którzy postarają się odpowiedzieć między innymi na pytanie jak fotografować emocje i uczucia.

Travelling jest opowieścią o dwóch rodzajach miłości: fotografa do Fotografii (codziennej, jak poranna kawa) i do tajemniczej blondynki Agni (znaczy: ogień). Związek Wojtka Wieteski z Agni trwał rok. Ich relacji towarzyszyła, dzień w dzień, fotografia. W ten sposób powstał osobisty cykl zdjęć, utrzymany w konwencji współczesnej baśni i bajki. „Travelling” to także opowieść o tym jak ułożyć z kilku tysięcy wykonanych fotografii, swoją własną fabularną lub dokumentalną historię. Składa się z trzech wzajemnie uzupełniających się i równorzędnych części: z wystawy zdjęć, projekcji filmu z muzyką na żywo oraz niestandardowego w formacie katalogu. 

- Od 25 września 2016 roku do 4 września 2017 roku przeżyłem piękną i intrygującą historię miłosną. W tym czasie zrobiłem swój najbardziej intymny i świetlisty projekt Travelling. Opowiedziałem o tym co się wydarzyło między nami, gdzie to było i jak to widzieliśmy. Razem, bo przecież Agni była obok mnie, za mną lub przed obiektywem kiedy fotografowałem - mówi Wojtek Wieteska.

Fotografia jest szybsza od słów

Zdjęcia z cyklu „Travelling” wypełniają miejsca, przedmioty i ulotne sytuacje, w których rozegrała się ta historia. Kolorowe fotografie są różnorodne: od bardzo bliskich planów, detali, do wielkomiejskich krajobrazów lub sielsko przyrodniczych ujęć. W kilku miejscach Wieteska pokazuje przy okazji, jak widzi kobiecy erotyzm bez epatowania nagością. Klamrą spajającą to szerokie spektrum estetyk są emocje, sensualność oraz refleksja nad fotografią. Powracającym zagadnieniem są też związki tego medium z naszą wrażliwością.

Czy zdjęcia potrafią dać skondensowany obraz, esencję zdarzeń, które wydarzyły się naprawę? Jak uchwycić w fotografii prawdę na temat miłości? Jakie jest miejsce fotografii w życiu tu i teraz? Dzięki tym i innym pytaniom, „Travelling” odbiera się jako dzieło totalne, które można kontemplować albo jako zbiór, albo studiować pojedyncze kadry. Każdy z fragmentów cyklu ma za źródło stwierdzenie ukute przez artystę o tym, że „Fotografia jest szybsza od słów”.

- Fotografowałem emocje i uczucia, które pojawiały się i znikały jak iskry. Często nie nadążałem je nazwać. Dziś mogę sfotografować wszystko co mnie otacza, to kwestia opanowania stylu i mojej indywidualnej alchemii. Długo pracowałem nad doborem jej składników. W projekcie Travelling nic nie jest przypadkowe, ale fotografie nie są inscenizowane - opowiada fotograf.

Gdzie i kiedy

Film „Travelling“ ma formę średniego metrażu, trwa około 24 minuty i jest kompilacją fotografii, animacji i ujęć filmowych. Projekcja odbędzie się 8 stycznia o 18:30 w galerii Leica 6x7 Gallery Warszawa (ul. Mysia 3). Integralną częścią filmu będzie muzyka wykonywana na żywo przez Ryśka Łochowskiego i Wita Apostolakisa.

Po projekcji odbędzie się godzinna dyskusja z udziałem publiczności. Poprowadzi ją Artur Wolski (Kino Atlantic). Gośćmi Wojtka Wieteski będą: kurator wystawy Rafał Łochowski (Leica 6x7 Gallery) oraz Grzegorz Jechna - terapeuta i hipnoterapeuta. Dyskusja będzie rozwinięciem trzech pytań: jak fruwać w życiu, nie tracąc gruntu pod stopami i nie odrywając stóp od ziemi (Grzegorz Jechna), jak fotografować emocje i uczucia (Wojtek Wieteska), jak to pokazać i zrobić wystawę (Rafał Łochowski).

Poza tym w Leica 6x7 Gallery Warszawa wciąż można oglądać wystawę fotografii z cyklu Travelling. Ekspozycja ma niecodzienną aranżację. Zdjęcia - zakomponowane w grupy dyptyków i tryptyków - zostały wydrukowane na podłużnych pasach o wymiarach 40 na 250 cm, na czarnym i białym tle. Pasy są zawieszone bez oprawy, bezpośrednio na ścianach, na wysokości wzroku w poziomie lub w pionie. Podłożem jest ultra-błyszczący papier (efekt prawie, jak powierzchnia lustra), który daje maksymalnie realistyczne odczucia podczas oglądania zdjęć. Wrażenie intymności potęguje odpowiednie oświetlenie całości. Finisaż zaplanowano na 28 stycznia.

Wojtek Wieteska - sylwetka

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Wyrósł z francuskiej szkoły fotografii reporterskiej. Przez lata wypracował indywidualny styl z charakterystycznym, konceptualnym podejściem do rzeczywistości. Jest autorem albumów i książek fotograficznych. Studiował na Wydziale Operatorskim i Realizacji TV w WSFTviT w Łodzi (doktorat w 2015 roku), a także historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Uniwer­sytecie Paryż Sorbona IV. Wykłada w PWSFTviT w Łodzi. Mieszka i tworzy w Warszawie. Fotografie Wojtka Wieteski znajdują się w publicznych i prywatnych kolekcjach w Polsce, Francji, Japonii, Norwegii, Niemczech, Szwajcarii, Szwecji i Stanach Zjednoczonych.

wykorzystane zdjęcia: fot. Wojtek Wieteska, „Travelling”

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj