Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Codzienność komunistycznej Polski, posiedzenia peerelowskiego sejmu, różne wydarzenia społeczno-polityczne, fotografie polityków i zwykłych ludzi, uroczystości religijne – to wszystko znajdziecie w najnowszym albumie „Inside Poland” Mariana Schmidta, znanego fotografa i cenionego pedagoga.
Inside Poland to wybór przeszło stu prac, prezentowanych wcześniej na wystawie w Domu Spotkań z Historią, które Marian Schmidt wykonał podczas swych podróży po Polsce. Są to fotografie z reporterskich cykli z lat 70., kilkanaście współczesnych zdjęć z Polski, a także wysublimowane, ponadczasowe fotografie.
Czarno-białe fotografie przywołują klimat PRL-u i pozwalają dzisiejszemu odbiorcy zauważyć zmiany, jakie zaszły w naszym kraju w minionych dekadach. Nie są to jednak zwyczajne zdjęcia dokumentalne; autor, utrwalając ówczesną rzeczywistość, tworzy jednocześnie własną opowieść o życiu i kondycji człowieka. Malarskie kadry wywołują w widzach różne emocje: radość, smutek, zdziwienie, melancholię. To fotografia przepełniona głębokim humanizmem.
fot. Marian Schmidt , górnik po pracy. Kopalnia węgla kamiennego Siersza. Trzebinia, 1977
- Gdy fotografuję, wyłączam się z rzeczywistości codziennej, która mnie otacza, wchodzę w inny wymiar, inną rzeczywistość - mówi Marian Schmidt. - Staram się uchwycić moment, w którym coś dzieje się we wnętrzu człowieka, szukam emocji i wtedy naciskam spust migawki. Ten stan określam jako intensywny moment. Wyczuwam relacje między elementami obrazu - modelem i jego otoczeniem. Na zdjęciach unikam bałaganu, ponieważ chcę, by moje kompozycje były malarskie.
fot. Marian Schmidt, Warszawa-Bródno, 1976
Premiera albumu Inside Poland odbędzie się 30 września o godz. 16:00 w Domu Spotkań z Historią (ul. Karowa 20, Warszawa). Podczas spotkania jest planowany pokaz fotografii zebranych w albumie oraz tych prezentowanych wcześniej na wystawie. Marian Schmidt opowie o Polsce, jaką zobaczył w latach 70. oraz o klimacie PRL-u. Zdradzi także, jak wyglądała praca nad zdjęciami, w jakich warunkach powstawały, przywoła także anegdoty i przygody z nimi związane. Po spotkaniu fotograf będzie podpisywał swój album.
Książka - w cenie 65 zł - będzie dostępna w Księgarni XX wieku Domu Spotkań z Historią oraz w sklepie internetowym bookstore.dsh.waw.pl.
fot. Marian Schmidt, Katowice, 1977
Marian Schmidt urodził się w 1945 r. w Żyrardowie. Po wojnie jego rodzina wyjechała do Francji, stamtąd do Wenezueli, w której spędził dzieciństwo. W 1974 roku, po raz pierwszy od 28 lat przyjechał do Polski. W 1975 roku pracował jako asystenta reżysera w zespole filmowym „Kadr” Jerzego Kawalerowicza. Współpracował także z licznymi pismami, oraz robił zdjęcia reklamowe. Jednocześnie pracował nad stworzeniem albumu socjologicznego o Polsce, fotografując życie codzienne oraz różne wydarzenia społeczno-polityczne. Dzięki zdjęciom z Polski, fotograf dostał się do dwóch prestiżowych agencji fotograficznych: Black Star w Nowym Jorku i Rapho w Paryżu. W 1980 roku Marian Schmidt osiedlił się w Paryżu. Kilkanaście lat później powrócił na stałe do Polski razem z rodziną. Jest wykładowcą i dyrektorem Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej, gdzie uczy fenomenologii obrazu, transcendencji w sztuce i fotografii ekspresyjnej. Wykładał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i w łódzkiej Szkole Filmowej, gdzie w 2002 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego w dyscyplinie artystycznej fotografia.
Jest autorem albumów, m.in. „Hommes de science: 28 portraits” (Paryż 1990), „Marian Schmidt” (Paryż, 1994), „Niecodzienne rozmowy z ks. Janem Twardowskim” (Warszawa, 2000). Fotograf ma na swoim koncie ponad sześćdziesiąt prestiżowych wystaw fotograficznych m. in. w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie, Tokio, Berlinie, Zurychu, Dublinie, Dreźnie, Wenecji, Charleroi, Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie. Jego fotografie znajdują się m.in. w zbiorach: Biblioteki Narodowej Paryżu, Biblioteki Historii Współczesnej w Paryżu, belgijskim Muzeum Fotografii w Charleroi, Muzeum Folkwang w Essen, paryskiej Kodak-Pathé, Leica Camera w Wetzlar, Muzeum Narodowym w Gdańsku oraz w licznych kolekcjach prywatnych na świecie.
zdjęcie główne: fot. Marian Schmidt, Juwenalia, Kraków, 1976 | źródło: materiały prasowe