Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Już w najbliższy piątek w warszawskiej Galerii Fundacji Archeologia Fotografii odbędzie się wernisaż „Promienie“ - najnowszego projektu Adama Pańczuka, który powstaje w ramach współpracy kolektywu Sputnik Photos i Fundacji Archeologia Fotografii.
Promienie - najnowszy projekt Adama Pańczuka - to „doskonała sekwencja urojeń niedostępna umysłowi za dnia, uchwycona na zainscenizowanych zdjęciach“ - podkreślają organizatorzy. Cykl powstaje w ramach współpracy kolektywu Sputnik Photos i Fundacji Archeologia Fotografii. Prezentowane na wystawie prace Pańczuka to najnowsze, wykonane w tym roku na Białorusi, fotografie.
- Poprzez odejście od typowej sytuacji galeryjnej fotograf zaprasza widzów do teatru nocy, w którym to fotografia skupia całe światło i naszą uwagę a my pozostajemy w bezpiecznej ciemności ze swoimi odczuciami, wrażeniami, skojarzeniami a czasem lękami.
fot. Adam Pańczuk, Promienie
Adam Pańczuk bada ludzką podświadomość i możliwość jej reprezentacji w obrazie fotograficznym poprzez pracę z modelem, budowanie świata nieistniejącego, jednak posiadającego swoje rekwizyty, aktorów, scenerię. Próbując przedstawić coś, co nie ma swojego bezpośredniego odbicia w rzeczywistości, konstruuje sytuacje, które wydarzyły się tylko na użytek wykonania zdjęcia.
- Jego fotografia daleka jest jednak od typowej koncentracji na detalach teatralnego gestu czy skupiania na pracy z ciałem rozumianym jako organizm poddawanym niewiarygodnym eksperymentom formalnym i choreograficznym. W sekwencji prezentowanej przez Adama Pańczuka dominuje wrażeniowość, jakby rezygnacja ze światła dziennego uwalniała emocje niedostępne za pomocą typowych środków fotograficznych.
Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek 22 września o godzinie 16:00 w Galerii Fundacji Archeologia Fotografii (ul. Andersa 13, Warszawa). Ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 11:00-19:00. Wyjątek stanowi Warsaw Gallery Weekend - 22 września (16:00-22:00) i 23-24 września (12:00-20:00). Finisaż wystawy zaplanowano na 5 listopada.
Projekt Adama Pańczuka wpisuje się w prowadzony przez fundację cykl “Żywe archiwa”. W ramach “Żywych archiwów” FAF podejmuje współpracę ze współczesnymi twórcami, w wyniku której powstają nowe projekty artystyczne, inspirowane fotografią lub tematami archiwalnymi.
Więcej informacji znajdziecie na stronie Galerii Fundacji Archeologia Fotografii.