Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Już dzisiaj, 20 lipca 2005 roku o godzinie 18 w warszawskiej Starej Galerii ZPAF zostanie otwarta wystawa Grupy Domino czyli Zbigniewa Łagockiego, Wacława Nowaka i Wojciecha Plewińskiego.
Trzej prezentowani na wystawie autorzy blisko 10 lat działali w założonej w 1957 roku Grupie Domino. Wystawa przedstawia jeden obszar z ich rozległej twórczości artystycznej - jednakowo im bliską fotografię ciała - stwarzając możliwość porównań oraz uchwycenia podobieństw i różnic w ich sztuce. Jednakowo zafascynowani pięknem kobiecego ciała tworzyli fotografie nasycone subtelnością i kulturą. Jednocześnie każdy z artystów, zgodnie ze swą wrażliwością podążał odrębną drogą, łącząc w indywidualny sposób klasykę z ekspresja i eksperymentem.
Zbigniew Łagocki urodził się w 1927 roku. Od 1977 roku pracuje jako wykładowca fotografii na ASP w Krakowie, a od 1990 roku jest kierownikiem Katedry Fotografii Wydziału Grafiki ASP, profesor sztuk plastycznych. Łagocki jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Photographic Society of America. Zdobywca tytułu Honorary Excellence FIAP. Za swoje osiągnięcia twórcze w fotografii otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, między innymi Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Medal Niepce'a, a za popularyzację sztuki polskiej za granicą został obdarowany Złotym Krzyżem Zasługi.
Wojciech Plewniński jest z wykształceniem architektem. Studiował również na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików oraz FIAP. Od 1957 roku współpracuje z tygodnikiem "Przekrój", w którym opublikował wiele fotoreportaży, zdjęć mody a przede wszystkim ponad 500 okładek. W 1959 zajął się fotografią teatralną i rozpoczął stałą współpracę z Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Starym Teatrem w Krakowie. Do dziś współpracuje z takimi twórcami jak: Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Jerzym Grzegorzewskim, Krystianem Lupą, Jerzym Szajną, Krzysztofem Jasińskim, Mikołajem Grabowskim czy Andrzejem Dziukiem. Fotografie Wojciecha Plewińskiego były wielokrotnie nagradzane na konkursach krajowych i zagranicznych. Jego fotografie znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Łodzi . Mogliśmy je oglądać na wielu wystawach m.in. w Hong Kongu, Holandii, Meksyku, Niemczech, Austrii, Grecji, Francji, Wielkiej Brytanii, Jugosławii, Meksyku czy we Włoszech.
Wacław Nowak (1924 - 1976). Od 1957 roku był członkiem ZPAF. W latach 1964-70 prowadził według własnej koncepcji wykłady i ćwiczenia z fotografii na Wydziale Form Przemysłowych na krakowskiej ASP. W swojej twórczości zajmował się przede wszystkim fotografią eksperymentalną, portretową i reportażową. Duży wpływ na fotografie Nowaka pozostawiły podróże zagraniczne, m.in. do Włoch, Brazylii, Francji. Jego udział w wystawach był zazwyczaj przemyślaną decyzją artystyczną. Szczególnie cenił udział w wystawach "Fotografii Subiektywnej" i "Fotografów Poszukujących" oraz zorganizowanych przez Międzynarodowe Muzeum Fotografii im. G. Eastmana (USA). Waclaw Nowak otrzymał tytuł honorowy Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP).
Wystawa Grupy Domino zatytułowana Trzy razy ciało zostanie otwarta 20 lipca 2005 roku o godzinie 18 w warszawskiej Starej Galerii ZPAF mieszczącej się na Placu Zamkowym 8.
Wystawa przygotowana przez Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.