Filmy o fotografii w ramach 2. edycji letniego kina WJF

Autor: Maciej Luśtyk

13 Czerwiec 2016
Artykuł na: 4-5 minut

W ramach projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami organizowane będą plenerowe pokazy filmów o fotografii pod hasłem „Kino Letnie vol. 2”. W ramach drugiej edycji wyświetlone zostaną 4 dokumenty przedstawiające sylwetki wyjątkowych twórców.

Do Warszawy powraca Kino Letnie, organizowane przez twórców projektu Wszyscy Jesteśmy Fotografami. W ramach wydarzenia, co 2 tygodnie wyświetlane będą filmy skierowane do miłośników fotografii. Dzięki Jini Dellaccio poznamy związki fotografii i muzyki, dramatyczne losy Tima Hetheringtona pozwolą zrozumieć współczesne oblicze wojny i jej konsekwencje, Saul Leiter pokaże jak celebrować każdą chwilę życia, także z aparatem fotograficznym, a Sally Mann opowie o swej pracy i inspiracjach, których głównym źródłem jest najbliższe otoczenie i rodzina artystki.

 

W tym roku autorzy projektu przygotowali dla nas 4 wyjątkowe dokumenty:

  • Autentyczna. Historia Jini Dellaccio” - W 1964 roku, 47 letnia Jini Dellaccio, fotografka samouk, zaczęła spędzać czas z hałaśliwymi, garażowymi kapelami takimi jak The Sonics. W efekcie tej współpracy powstały zaskakujące obrazy i nowatorskie, jak na tamte czasy, okładki albumów. Jini Dellaccio uchwyciła bezprecedensowe portrety Neila Younga i wczesne występy takich zespołów jak The Who, Rolling Stones i Mamas & Papas. W filmie muzycy i fotografowie ówczesnej sceny rockowej dołączają do fotografki, by odbyć inspirującą wycieczkę w przeszłość, do krainy jej talentu, pomysłowości i stylu z subkulturą muzyczną Północno-Zachodniego Wybrzeża w tle. Sercem tego filmu jest jednak uniwersalna historia o miłości, kreatywności i duchu niezależności.
  • Which Way Is the Front Line from Here? The Life and Time of Tim Hetherington” - 20 kwietnia 2011 roku tuż po premierze filmu “Restrepo” i tylko sześć tygodni po ogłoszeniu nominacji do Oskara dla tego obrazu, fotograf i reżyser filmowy Tim Hetherington zmarł w wyniku ostrzału w Mistarcie (Libia), gdzie dokumentował wojnę. W ostatnich chwilach towarzyszył mu hiszpzański fotograf, który trzymał go za rękę i starał się utrzymać w przytomności. Te sceny zakończyły życie i 10 letnią karierę jednego z najważniejszych dziennikarzy generacji. W poruszającym dokumencie Sebastian Junger, autor “The Perfect Storm”, “War” i współreżyser filmu “Restrepo”, śledzi pracę swojego przyjaciela, by pokazać jak utalentowanym i niezwykłym człowiekiem był Tim Hetherington. Film potwierdza także z jakim ryzykiem wiąże się praca dziennikarza wojennego. Jest też smutną refleksją nad współczesnym światem uwikłanym w setki, jeśli nie tysiące, konfliktów zbrojnych.
  • In No Great Hurry: 13 Lessons in Life with Saul Leiter” - Saul Leiter jest uważany za jednego z pionierów barwnej fotografii. Jego styl obrazowania i patrzenia na świat miał wpływ na wielu twórców, był między innymi ostatnio inspiracją do wizualnej formy filmu “Carol” w reżyserii Todda Hynesa. Sam Laiter nigdy jednak nie dbał o sławę. Dla niego ważniejsze było picie kawy i celebrowanie życia z aparatem w ręce. Motorem jego działania było poszukiwanie piękna. Przez lata zgromadził ogromne archiwum prac, które wypełniły jego nowojorskie mieszkanie. W filmie, który jest intymnym i wzruszającym portretem artysty, widzimy osiemdziesięciokilkuletniego Leitera zmagającego się zarówno z próbą uporządkowania mieszkania pełnego wspomnień, konsekwencjami sławy, jak i wścibskim reżyserem.
  • What Remains: The Life and Work of Sally Mann” - “To, co jest najbliżej ciebie, możesz sfotografować najlepiej”. To dewiza Sally Mann, amerykańskiej fotografki, która zyskała światowe uznanie dzięki zdjęciom z cyklu "Immediate Family" ukazującym trójkę jej dzieci – Emmetta, Jessie i Virginię. Cykl wzbudził zarówno zachwyt, jak i kontrowersje. Dyskutowano na temat granic intymności w ukazywaniu dzieci. W filmie Stevena Cantora spotykamy Sally Mann na jej farmie w Virginii. Artystka opowiada o swych inspiracjach, rozwoju twórczym. Dzieli się refleksjami na temat śmierci, przemijania i rozkładu, które stały się główymi tematami jej późniejszych prac. Poznajemy także jej męża Larry’ego i dorosłe już dzieci, które komentują zdjęcia ze swego dzieciństwa. Film jest głęboką opowieścią o życiu i twórczości artystki, stawia także wiele pytań dotyczących roli i znaczenia współczesnej fotografii.

Seanse odbędą się w dniach 26.06, 14.07, 4.08 i 25.08 2016 roku, o godzinie 21:30, na Placu Defilad w Warszawie. Wstęp wolny.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebookowej wydarzenia oraz pod adresem wszyscyjestesmyfotografami.blogspot.com.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)