Wydarzenia
„Wewnętrze” - Marta Zgierska i refleksje na temat domu w Galerii Centrala
Ponadludzkie zmęczenie i strach, ale także szczęście i nadzieja na lepsze jutro - tak w kilku słowach można opisać projekt “Przesiedlone” autorstwa Marie Dorigny. Wernisaż odbędzie się dziś wieczorem w Warszawie.
W kontekście obecnego kryzysu humanitarnego, w minionym roku liczba osób ubiegających się o status uchodźcy w Unii Europejskiej sukcesywnie rosła. Coraz większy odsetek uciekinierów z krajów, w których panuje przemoc, do regionów, w których mogą oczekiwać ochrony, to kobiety i dzieci. By jak najrzetelniej przedstawić trudności, z jakimi borykają się uchodźczynie i kobiety ubiegające się o azyl podczas ich podróży przez Europę, Parlament Europejski poprosił Marie Dorigny, wielokrotnie nagradzaną fotoreporterkę, o udokumentowanie tematu dotyczącego kryzysu uchodźczego. Fotografie składające się na cykl “Przesiedlone” zostały wykonane na przełomie 2015 i 2016 roku.
Zdjęcia te dokumentują główne etapy tułaczki uchodźców przez Europę: przybycie łodzią do Grecji, podróż pociągiem przez kilka państw, w tym przez Byłą Jugosłowiańską Republikę Macedonii (pokazaną na zdjęciach) i wreszcie przybycie do Niemiec i składanie tam wniosków o azyl. Fotografie z dużą mocą przypominają nam o wyzwaniach, z którymi muszą zmierzyć się uchodźczynie, oraz o tym, jak ważne jest uwzględnienie ich szczególnej sytuacji i potrzeb z należytą wrażliwością i humanitaryzmem - mówią organizatorzy wystawy.
Wernisaż odbędzie się już dziś, 23 maja 2016 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie. Ekspozycję będzie można oglądać do 3 czerwca bieżącego roku. W ramach finisażu zostanie zorganizowana debata (godzina 10:00-12:30) “Migracje/Racje/Reakcje”, na którą wymagana jest wcześniejsza rejestracja (epwarszawa@ep.europa.eu).
Marie Dorigny - dziennikarka, fotografka. Jej reportaże o pracy dzieci, współczesnych formach niewolnictwa, czy sytuacji kobiet w krajach rozwijających się były publikowane w wielu międzynarodowych dziennikach i czasopismach. W 1991 roku Marie Dorigny otrzymała nagrodę World Press za reportaż ukazujący zniszczenia w Wietnamie, a w 1998 roku nagrodę Kodaka dla młodego fotoreportera za zdjęcia dokumentujące niewolnictwo domowe we Francji. Jest również laureatką Festiwalu Fotoreportażu w Saint-Brieuc, gdzie w 2013 r. otrzymała stypendium na udokumentowanie migracji z terenów wiejskich oraz przemocy wobec kobiet w Nepalu.