SWPA: Okno na Teshima - Bartosz Haduch opowiada o powstaniu zwycięskiego zdjęcia

Autor: Maciej Luśtyk

24 Kwiecień 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Podczas gali finałowej konkursu Sony World Photography Awards 2016 mieliśmy okazję porozmawiać z laureatem kategorii Poland National Award, Bartoszem Haduchem, który opowiedział nam o kulisach powstawania nagrodzonej fotografii.

W programie National Awards nagradzane są pojedyncze zdjęcia wykonane w ostatnim roku przez lokalnych fotografów z 60 krajów z całego świata, od Argentyny po Australię. Najlepszym zdjęciem z Polski okazałą się fotografia „Okno na Teshima”, wykonana przez architekta, Bartosza Haducha. Podczas gali finałowej konkursu Sony World Photography Awards 2016 mieliśmy okazję zapytać go o kulisy powstawania zdjęcia.

Bartosz Haduch: Zdjęcie wykonałem w Teshima Art Musem na wyspie Teshima, położonej na Morzu Wewnętrznym w Japonii. To jedna z trzech wysp zaaranżowanych na zasadzie współpracy z architektami i artystami. Obiekt na zdjęciu to przestrzeń zaprojektowana przez pracownię Office of Ryue Nishizawa. W jej wnętrzu znajduje się instalacja artystyczna autorstwa Rei Naito, która bazuje na posadzce o różnych spadkach i zakrzywieniach. W sposób sztuczny i naturalny wypuszczane są na nią krople wody, które przesuwają się pod wpływem ludzkich kroków lub wiatru. Tworzy to rodzaj stale zmieniającego się krajobrazu.

Dosyć trudno się tam dostać, a tym bardziej dostać pozwolenia na fotografowanie. Na szczęście jakoś się udało. Woda dostaje się do instalacji także poprzez dziury w suficie - to dlatego na zdjęciu jest jej tak dużo. Fotografia „Okno na Teshima” jest częścią większej serii, natomiast to ona wydała mi się najlepsza i tylko ją zgłosiłem do konkursu. Jak się okazało, wybór był właściwy. Zdjęcie wykonałem z ręki, aparatem Sony RX1.

Fotografią architektury zajmuje się już od dłuższego czasu. Traktuje ją nie tylko jako zapis atmosfery, klimatu miejsca, ale także jako rodzaj dokumentacji rozwiązań architektonicznych. Jest to dla mnie więc także forma edukacji. Fotografia jest dla mnie też sposobem interpretacji architektury i uchwycenia życia w jej wnętrzu, co wydaje mi się najważniejsze.

W ciągu roku wykonuję kilka takich podróży. Razem z bratem tworzymy fotoreportaże, publikowane w polskich i zagranicznych magazynach związanych z architekturą, jednak dopiero to wyróżnienie sprawiło, że odświeżyłem portfolio i założyłem stronę poświęconą stricte takiej fotografii. Po tym sukcesie odezwało się do mnie także kilka galerii. Być może będzie to kierunek mojej dalszej działalności fotograficznej.

SYLWETKA AUTORA

Bartosz Haduch - architekt, nauczyciel akademicki, laureat konkursów architektonicznych. W latach 2001-2003 odbył praktykę zawodową w Holandii, Hiszpanii i Austrii. Od 2007 r. prowadzi grupę projektową i badawczą NArchitekTURA, łączącą działania z zakresu urbanistyki, architektury i projektowania krajobrazu.

Więcej informacji o autorze znajdziecie pod adresem narchitektura.pl.

 

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj