Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Nadarza się fotograficzna okazja do odwiedzenia Poznania. Od 24 lutego w Galerii 2piR będzie można oglądać cykl fotografii jednego z ważniejszych współczesnych fotografików polskich, Andrzeja Jerzego Lecha. Projekt Dziennik Podróżny jest swoistym zapisem wędrówki autora, pełnej wspomnień, nostalgii i mistycyzmu.
Dziennik Podróżny jest pewną kontynuacją powstającego od dwudziestu lat Kalendarza szwajcarskiego, rok 1912. Fotografie Lecha to zapis najbliższego otoczenia, kadry wyrwane z banalnej rzeczywistości czy po prostu fragmenty pejzażu. Ale o zdjęciach trudno powiedzieć, że są banalne. Ich zwyczajność i prostota wykonania to atuty, które nadają im niezwykłego wręcz wyrazu. Ta niezwykłość fotografii Lecha polega również na ich ponadczasowości. W swojej estetyce bliskie są pracom powstałym na przełomie XIX i XX wieku, co jeszcze bardziej potęguje ich poetyckość.
Andrzej Jerzy Lech (ur. w 1955) studiował w latach 1981-1984 na Wydziale Fotografii Artystycznej Konserwatorium Sztuki w Ostrawie (Czechy) w pracowni Orka Sousedika. Był jednym ze współtwórców programu "fotografii elementarnej" powstałego wokół galerii Foto-Medium-Art. Dzięki stypendium fotograficznemu Nowego Jorku osiedla się w New Jersey, gdzie zakłada własne studio artystyczne i prywatną galerię On The Road Gallery. Od początku lat dziewięćdziesiątych wystawia w USA i Polsce. Miał kilkanaście wystaw indywidualnych i brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Do ważniejszych wystaw artysty należy zaliczyć "Kalendarz szwajcarski, rok 1912", "60 furtek" czy "Amsterdam, Warka, Kazanłyk...". Jego prace znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Icon Pictures w Nowym Jorku oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i zagranicą.
Wernisaż wystawy Dziennik Podróżny Andrzeja Jerzego Lecha odbędzie się 24 lutego o godzinie 18 w Galerii 2piR, mieszczącej się w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa (ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10, Poznań). Ekspozycja potrwa do 24 marca 2005 roku