Branża
Plebiscyt Fotopolis 2024 - ostatni dzień głosowania
Tytułowe postrzyżyny odnoszą się do starej tradycji kultywowanej w słowiańskich społecznościach. Pierwsze ścięcie włosów młodego chłopca oznacza jego wejścia w dorosłość i męskość. Zwyczaj ten jest wciąż praktykowany w niektórych kręgach jako pewnego rodzaju symbol i przestrzeganie reguł.
W celu realizacji cyklu “Postrzyżyny” Michał Solarski i Tomasz Liboska powrócili do rodzinnego Goleszowa, gdzie udało im się zrekonstruować wydarzenia sprzed lat. Jeśli sytuacje tylko na to pozwalały odgrywali zapamiętane sceny w jak najdokładniejszym odwzorowaniu. Próbowali przypomnieć sobie wszystko co możliwe - od konkretnych miejscy i detali, aż po wykonane gesty. Często musieli improwizować, gdyż wiele z zapamiętanych miejsc albo już nie istnieje, albo kompletnie zmieniły charakter - podobnie jak wspomnienia.
Za cykl “Postrzyżyny” obaj otrzymali nagrodę Gand Prix w konkursie LensCulture, Visual Storytelling Awards 2014.
Wernisaż odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 marca 2016 roku, o godzinie 19:00 w krakowskiej ZPAF Gallery (ul. św. Tomasza 24). Ekspozycję będzie można oglądać do 3 kwietnia bieżącego roku. Więcej informacji o wystawie dowiecie się ze strony zpafgallery.pl.
Michał Solarski – fotograf dokumentalista, na co dzień pracuje w Londynie, gdzie ukończył The London College of Communication. Swoje autorskie cykle realizuje głównie w Europie Środkowej. W swojej pracy nawiązuje do osobistych doświadczeń, często odwołuje się do pamięci. Jego fotografie były pokazywane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w ramach: New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował między innymi na łamach The Guardian, Time, GQ, Vanity Fair, New York Magazine.
Tomasz Liboska - ukończył Etnologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Realizuje głównie dokumentalne cykle fotograficzne. Większość z nich powstaje na Górnym Śląsku, gdzie mieszka i pracuje. Ważniejsze z nich to: Wojownicy nagrodzony I nagrodą Grand Press Photo 2008 oraz Don’t Mess with Texas zrealizowany w 2009 roku dzięki Stypendium Marszałka Województwa Śląskiego. (oba zrealizowane wraz z Michałem Jędrzejwoskim). Swoje prace wystawiał między innymi w ramach: Miesiąc Fotografii w Krakowie, New York Photo Festival, Belfast Photo Festival, Athens Photo Festival. Publikował na łamach w m.in. New York Magazine, Polityka, Newsweek Polska, Duży Format, VICE.