Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
„Fragmenty” Macieja Jeziorka, „Odwrót” Tomasza Liboski i „North America” Krzyśka Orłowskiego to seria trzech fotograficznych zinów i trzy odmienne spojrzenia.
W październiku tego roku ruszył wyjątkowy projekt PIX.HOUSE, którego celem było zebranie odpowiednich funduszy na druk fotograficznej serii wydawniczej o Polsce: „Nie - Not“ Adriana Wykroty, „Saraha“ Macieja Moskwy oraz trzech dzienników fotograficznych „Fragmenty” Macieja Jeziorka, „Odwrót” Tomasza Liboski i „North America” Krzyśka Orłowskiego. Teraz do sprzedaży trafiły trzy ziny o naszym kraju.
- Nasza działalność wydawnicza skupia się na projektach realizowanych przez fotografki i fotografów z Polski. Tak się jednak zdarzyło, że do tej pory publikowaliśmy między innymi materiały o Afganistanie, Syrii i Rosji. Brakowało nam opowieści o Polsce. Tak zrodził się pomysł serii wydawniczej. Rozpoczynamy trzema zinami - małymi publikacjami książkowymi. Fotografiami drogi… ale nie tylko - zaznacza PIX.HOUSE, wydawca dzienników fotograficznych.
fot. Maciej Jeziorek, Fragmenty
Sto czternaście dni w podróży. Setki naświetlonych negatywów, tysiące zdjęć, cztery zepsute aparaty, dwa obiektywy, cztery zagubione wężyki, jeden zniszczony statyw, dwie nowe dziury w torbie, zabazgrany notes i mapa z zaznaczoną trasą. Uśrednienie przestrzeni przez geometrię, a potem próba zmierzenia się z rzeczywistością i przefiltrowania jej przez siebie. Polska na obrzeżach – ciągle w procesie, niedokończona – już nie taka jak dwie dekady temu, ale jeszcze nie taka, jaką sobie ją wyśniliśmy. Nigdy nie uda się objąć całości. Pozostają tylko fragmenty. Każdy może z nich ułożyć swoją opowieść.
fot. Maciej Jeziorek, Fragmenty
Maciej Jeziorek - urodzony w 1973 w Warszawie. Absolwent studiów teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie i Studium Fotografii w Zespole Szkół Fototechnicznych im. Juri Gagarina w Warszawie. Wspólzałożyciel agencji Napo Images i Fundacji Napo. Uczestnik Credit Suisse Masterclass for photojournalists from East-Central Europe - Budapeszt w 2004. Pracował dla „Tygodnika Solidarność”, dzienników „Życie”, „Życie Warszawy” i „Polska". Od roku 2002 współpracuje z Polską Agencją Fotografów Forum. W 2014 roku został członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.
fot. Tomasz Liboska, Odwrót
Odwrót to w przeważającej mierze wynik ostatnich dwóch lat intensywnej, rowerowej eksploracji regionu. Czasem są to obrzeża aglomeracji, czasem najbliższe sąsiedztwo, a czasem po prostu droga z pracy do domu, która zależnie od humoru wiedzie autora przez Bytom, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Rudę Śląską, Katowice, Zabrze, Knurów, Mysłowice. Nie ma tu jednak żadnego planu - Tomasz nie szuka w swoich działaniach regionalnego kontekstu. „Zdjęcia powstają tam, gdzie akurat jadę i gdzie lubię się zatrzymać, by spojrzeć za siebie”.
fot. Tomasz Liboska, Odwrót
Tomasz Liboska - mieszka w Chorzowie na Górnym Śląsku. Ukończył Antropologię Kultury na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie oraz Instytut Twórczej Fotografii w Opawie (Czechy). Od ponad 10 lat pracuje nad swoimi projektami na Śląsku. W swoich pracach stara się odkryć jak ludzie żyją w kulturze. Właśnie dlatego tło antropologiczne jest dla niego kluczem. Najważniejsze wystawy: podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie, Hereford Photography Festival, New York Photo Festival. Publikował w Newsweeku, Polityce, VICE.
fot. Krzysiek Orłowski, North America
Jest to projekt dokumentalny opisujący podróż fotografa, Krzyśka Orłowskiego i reportera, Jersey'a Friday'a przez północne stany USA. Opowieść fotograficzna ułożona jest w sposób klasyczny; tworzony jest film drogi. Podróż zaczyna się gdzieś w stanie Idaho i kończy się na lotnisku Wisconsin. Ale książka o Ameryce w serii o Polsce? To bawienie się konwencją amerykańskiej fotografii drogi, zabawa na najwyższym wizualnym poziomie. To też pytanie, czy w fotografii „wszystko już było” od czasów Roberta Franka?
fot. Krzysiek Orłowski, North America
Krzysiek Orłowski - rocznik 83, fotograf. Od lat związany z wrocławskim stowarzyszeniem Nowinart. Jest absolwentem Wyższej szkoły fotografii AFA we Wrocławiu, obecnie studiuje w Instytucie Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w Opawie w Czechach. Mieszka i pracuje we Wrocławiu. W fotografii interesuje go człowiek i jego otoczenie. W pracy twórczej ważnym punktem jest dla niego tożsamość, korzenie – to, skąd pochodzimy. Sam jest ze Strzegomia. Od 2018 roku wraz z Piotrem Pytlem prowadzi wydawnictwo zinowe 8991 publishing. Wydają ziny fotograficzne.
Zestaw zinów o Polsce jest już dostępne w sprzedaży w cenie 90 zł. Po więcej szczegółów odsyłamy na stronę pix.house.
zdjęcie główne: fot. Maciej Jeziorek, „Fragmenty”