Branża
Plebiscyt Fotopolis 2024 - ostatni dzień głosowania
Tytuł “Rozstaje” nawiązuje do konieczności dokonywania nieustannych wyborów. Między różnymi drogami musi wybierać także fotograf w ciągu swej pracy zawodowej. W ramach swojej wystawy, autor proponuje różne sposoby dojścia do celu, ale zawsze przyświeca mu przekonanie, żeby iść drogą prawdy. I tę prawdę stara się uchwycić swoim aparatem. Przedstawia szarzyznę PRL-u wychwyconą na pierwszych czarno-białych zdjęciach, jest świadkiem historycznych momentów, utrwala entuzjazm pierwszych wizyt papieskich.
”Za którymś z kolei zakrętów w miejsce pasji reporterskiej, w której pozostawał bezstronnym obserwatorem, wkradła się do biografii Janusza Rosikonia refleksja pielgrzyma – człowieka w drodze, który przez rozstaje ścieżek wędruje do miejsc świętych, by ujawnić na swych zdjęciach nie tylko nastrój sacrum i emocje, lecz także swoje własne subtelnie zaznaczone stanowisko.
Retrospektywna ekspozycja prac Janusza Rosikonia jest z pewnością ważnym wydarzeniem nie tylko w środowisku polskiej fotografii, lecz także w świecie polskiej kultury, do której wniósł on niebagatelny wkład – swoimi książkami, wystawami, zdjęciami.” - mówią organizatorzy.
Wernisaż wystawy odbędzie się w najbliższy wtorek, 22 grudnia 2015 roku, o godzinie 18:00, w Starej Galerii ZPAF, przy Placu Zamkowym 8, w Warszawie. Zdjęcia będzie można oglądać do 10 stycznia 2016 roku.
Janusz Rosikoń studiował na Politechnice Warszawskiej. Karierę zawodową jako fotoreporter rozpoczął w tygodniku ITD, potem pracował dla miesięcznika The Polish Review / La Revue Polonaise. W okresie solidarności i stanu wojennego jego zdjęcia ukazywały się w Newsweeku, Time Magazine czy Schweizer Illustrierte. Towarzyszył Janowi Pawłowi II w pielgrzymkach do kraju. Jest współzałożycielem wydawnictwa Rosikon Press, które od 1990 roku wydało wiele książek o tematyce sakralnej. Dokumentując rzeczywistość odwiedzał różne zakątki świata. Ostatnio wraz z Normanem Daviesem podróżował szlakiem armii Andersa poprzez Rosję, Iran, Meksyk, Włochy, co zaowocowało wydaniem bogato ilustrowanej książki “Szlak nadziei. Armia Andersa. Marsz przez trzy kontynenty.” W tym roku mija 50 lat jego pracy twórczej. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i ZPAF. Jego zdjęcia znajdują się w prywatnych kolekcjach w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Kanadzie i w Polsce