Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Maciej Osika urodził się urodził się w 1981 roku we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego na wrocławskiej ASP. Fotografią zajmuje się od 1996 roku. Jego prace prezentowane były na wielu wystawach w kraju i za granicą. Jak czytamy na stronie interentowej autora, jego styl fotografowania opiera się ” na maskowaniu swej osobowości, igraniu z przebieraniem, poszukiwaniu swego nowego „ja”. Odwołuje się także do estetyki magazynów mody i do stereotypu kobiecego piękna, lansowanego przez kulturę masową. Nie walczy, lecz wpasowuje się w istniejący system, w obrębie którego szuka własnego idiomu egzystencjalnego.
Na ekspozycji organizowanej w ramach wystawy „Gender w Sztuce” będziemy mogli zobaczyć zdjęcia z cyklu „Kolekcja Autoportrety 2000-2012”. Na zdjęciach autor wciela się kobiece postacie rodem z magazynów mody. Tak o cyklu prac opowiada Piotr Stasiowski - Prezentowane na wystawie serie portretów stanowią świadomą autokreację artysty. Maciej Osika nie ukrywa się za aparatem, medium jego dzieła. Wyzywająco spogląda w obiektyw, jest w nim podniecający, kuszący. Przybiera specyficzne maski: szeroko funkcjonujące w kulturze ikony piękna. Ale przetwarza je na swój indywidualny sposób; sprawia, że stają się one ekspresją jego osobowości. Estetyzuje swój wizerunek do granic perfekcji, wrasta w podmioty, które stwarza i czyni z nich nierozerwalne struktury swych odsłon. Zdjęcia Maćka stają się w ten sposób apoteozą swojego indywidualizmu, ekshibicjonistycznym wyznaniem miłości Narcyza. Postać, którą stwarza na zdjęciach objawia uosobienie mitycznej doskonałości, boskiego androgyne.
Wernisaż wystawy odbędzie się już dzisiaj, 14 maja 2015 roku o godzinie 18:00 w Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie, przy ul. Lipowej 4. Wstęp wolny. Więcej informacji znajdziecie na stronie mocak.pl. Pełną galerię prac autora znajdziecie na stronie osikam.com