Branża
Zebraliśmy dla Was oferty Black Friday i Black Week w jednym artykule! Sprawdźcie najlepsze promocje od producentów i dystrybutorów
Jak zapowiadają organizatorzy Festiwalu Fotografii zapowiadają, że od 20 do 23 maja Łódź zamieni się w miejsce światłoczułe. "Tegoroczna, trzecia edycja Festiwalu udowodni, że "foto-kraina" jest nie tylko urozmaicona, ale i zarazem demokratyczna. Przyznaje równą pozycję każdej odmianie fotografii: od dokumentu po artystyczną inscenizację; od tradycyjnych gatunków po fotograficzne gadżety; od klasyków fotografii przez awangardę aż po zjawiska najnowsze: zdjęcia internetowe oraz kadry chwytane za pomocą telefonów komórkowych".
Dodatkowo program Festiwalu jest uzupełniony pokazami slajdów, prezentacjami multimedialnymi, spotkaniami autorskimi, panelami dyskusyjnymi, warsztatami oraz projekcjami filmów dokumentalnych o fotografii i fotografikach. Wszystkie inicjatywy - jakkolwiek każda inna od pozostałych - tworzą fotograficzny kalejdoskop a kolejne edycje Festiwalu mają za zadanie uaktualniać autoportret gatunku.
Prezentujemy wstępny program Festiwalu.
WYSTAWY
Klasycy Polskiej Fotografii: Bogdan Dziworski, Edward Hartwig, Bogdan Konopka, Łódz Kaliska.
Wystawy indywidualne: Gabriela Buzek-Garzyńska, Nathalie Daoust (Kanada), Marcin Giba, Stepan Hon (Czechy), Alexander Honory (Niemcy), Arja Hyytiäinen (Finlandia), Reiko Imoto (Japonia), Krzysztof Ked Olszewski, Magdalena Sokalska, Edyta Wypierowska, Tomasz Zugaj.
Debiuty: Katarzyna Adamowska, Adam Lach, Sarah Thußbas (Niemcy).
Wystawy zbiorowe:
Panoptikum - wystawa fotografii tworzonej przy użyciu telefonów komórkowych
FotoBlog - wystawa prac autorów internetowych blogów: Barta Pogody, Dariusza Jażdżyka i Marcina Cecko.
Ex oriente lux - wystawa fotografii zrealizowanych w ramach pojektu o tym samym tytule. Autorami prac są: Jakub Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Andrzej Górski, Adam Kardasz, Rafał Milach, Piotr Niemczynowicz, Paweł Supernak, Piotr Szymon, Łukasz Wołągiewicz, Grzegorz Dąbrowski.
Fotografia Śląska: prezentacji dorobku śląskich grup fotograficznych:
Gliwickiej Grupy Fotograficznej Precel, Grupy fotograficznej z Rybnika Format, Grupy fotograficznej Natęchwilę, Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Pracowni fotografii Piotra Muschalika
SPOTKANIA
Podczas trwania Festiwalu odbędzie się wiele spotkań z osobami zajmującymi się praktyką lub teorią fotografii. Zaproszeni przez organizatorów goście, to między innymi:
WARSZTATY
W tematyce warsztatów dominują dwa kierunki. Na jednym biegunie sytuują się zajęcia poświęcone tradycyjnym technikom fotograficznym. Drugi biegun to fotografia cyfrowa, komputerowa obróbka zdjęć i ich wykorzystanie w internecie oraz zmiany jakie technologia cyfrowa wprowadza do fotografii. Prezentujemy ramowy program: Marek Czudowski;
Portret Kreacyjny Izabela Jaroszewska ;
Solariografie Sławomir Decyk ;
Podstawy fotografii czarno-białej Wojciech Tkaczyński;
Przygotowanie fotografii dla celów publikacji w mediach Andrzej Ploch ;
Techniki cyfrowego obrazowania Tomek Jakubowski ;
Jak technologia cyfrowa zmienia fotografię Michał Sułkiewicz i Tomasz Gutkowski ;
Camera obscura Marek Domański ;
Skanografia Mariusz Guzek ;
Fotomonotypia Paweł Olearka]Warsztaty odbędą się w Centrum Festiwalowym (ŁDK). Żeby się zapisać należy wysłać e-mail na adres warsztaty@fotofestiwal.com W treści należy podać: imię i nazwisko, oraz temat i termin warsztatu. Organizatorzy proszą o podanie kilku tematów, zaczynając od tych którymi uczestnik jest najbardziej zainteresowany. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karnetu na cały Festiwal. Każda osoba może zapisać się na maksymalnie 2 warsztaty. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona i o przyjęciu na dany warsztat decyduje kolejność nadsyłania zgłoszeń.
FABRYKA FOTOGRAFII
Tradycyjna prezentacja prac 300 studentów szkół fotograficznych - "fabryk fotograficznych talentów" eksponowana będzie w jednej z fabryk Izraela Poznańskiego, wybudowanych w XIX wieku - dziś znanej jako "Manufaktura".
Do projektu zaproszone zostały następujące uczelnie:
FILMY
Przez cały czas trwania Festiwalu w dwóch kinach festiwalowych będzie można oglądać filmy fabularne i dokumentalne o tematyce fotograficznej. Poza tym przedstawimy blok filmów o nazwie "Ruchome fotografie", zawierający prezentacje filmów interesujących od strony wizualnej, zawierających piękne kadry i kunszt operatorski... Szczegółowy program części filmowej poznamy 25 kwietnia.
KONCERTY
Festiwalowi będą towarzyszyć wieczorne imprezy i koncerty, odbywające się we wnętrzu starej fabryki przy ul. Wólczańskiej 83.
21 maja (piątek)
Spejs Braders Soundsystem (reggae / dub / Białystok)
Supreme (rock / avant-pop / Gdynia)
22 maja (sobota)
Organizm (post-rock / noise / Warszawa)
Kevin Arnold (low-fi-indie-pop / Gdańsk)
Czytaj także:
Konkurs "Decydujący moment" w ramach III Festiwalu Fotografii w Łodzi czytaj...
"Off Festival" na III Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi czytaj...
Relacja z II Międzynarodowego Festiwalu Fotografii czytaj...