Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Jak zapowiadają organizatorzy Festiwalu Fotografii zapowiadają, że od 20 do 23 maja Łódź zamieni się w miejsce światłoczułe. "Tegoroczna, trzecia edycja Festiwalu udowodni, że "foto-kraina" jest nie tylko urozmaicona, ale i zarazem demokratyczna. Przyznaje równą pozycję każdej odmianie fotografii: od dokumentu po artystyczną inscenizację; od tradycyjnych gatunków po fotograficzne gadżety; od klasyków fotografii przez awangardę aż po zjawiska najnowsze: zdjęcia internetowe oraz kadry chwytane za pomocą telefonów komórkowych".
Dodatkowo program Festiwalu jest uzupełniony pokazami slajdów, prezentacjami multimedialnymi, spotkaniami autorskimi, panelami dyskusyjnymi, warsztatami oraz projekcjami filmów dokumentalnych o fotografii i fotografikach. Wszystkie inicjatywy - jakkolwiek każda inna od pozostałych - tworzą fotograficzny kalejdoskop a kolejne edycje Festiwalu mają za zadanie uaktualniać autoportret gatunku.
Prezentujemy wstępny program Festiwalu.
WYSTAWY
Klasycy Polskiej Fotografii: Bogdan Dziworski, Edward Hartwig, Bogdan Konopka, Łódz Kaliska.
Wystawy indywidualne: Gabriela Buzek-Garzyńska, Nathalie Daoust (Kanada), Marcin Giba, Stepan Hon (Czechy), Alexander Honory (Niemcy), Arja Hyytiäinen (Finlandia), Reiko Imoto (Japonia), Krzysztof Ked Olszewski, Magdalena Sokalska, Edyta Wypierowska, Tomasz Zugaj.
Debiuty: Katarzyna Adamowska, Adam Lach, Sarah Thußbas (Niemcy).
Wystawy zbiorowe:
Panoptikum - wystawa fotografii tworzonej przy użyciu telefonów komórkowych
FotoBlog - wystawa prac autorów internetowych blogów: Barta Pogody, Dariusza Jażdżyka i Marcina Cecko.
Ex oriente lux - wystawa fotografii zrealizowanych w ramach pojektu o tym samym tytule. Autorami prac są: Jakub Dąbrowski, Andrzej Kramarz, Andrzej Górski, Adam Kardasz, Rafał Milach, Piotr Niemczynowicz, Paweł Supernak, Piotr Szymon, Łukasz Wołągiewicz, Grzegorz Dąbrowski.
Fotografia Śląska: prezentacji dorobku śląskich grup fotograficznych:
Gliwickiej Grupy Fotograficznej Precel, Grupy fotograficznej z Rybnika Format, Grupy fotograficznej Natęchwilę, Śląskiego Towarzystwa Fotograficznego oraz Pracowni fotografii Piotra Muschalika
SPOTKANIA
Podczas trwania Festiwalu odbędzie się wiele spotkań z osobami zajmującymi się praktyką lub teorią fotografii. Zaproszeni przez organizatorów goście, to między innymi:
WARSZTATY
W tematyce warsztatów dominują dwa kierunki. Na jednym biegunie sytuują się zajęcia poświęcone tradycyjnym technikom fotograficznym. Drugi biegun to fotografia cyfrowa, komputerowa obróbka zdjęć i ich wykorzystanie w internecie oraz zmiany jakie technologia cyfrowa wprowadza do fotografii. Prezentujemy ramowy program: Marek Czudowski;
Portret Kreacyjny Izabela Jaroszewska ;
Solariografie Sławomir Decyk ;
Podstawy fotografii czarno-białej Wojciech Tkaczyński;
Przygotowanie fotografii dla celów publikacji w mediach Andrzej Ploch ;
Techniki cyfrowego obrazowania Tomek Jakubowski ;
Jak technologia cyfrowa zmienia fotografię Michał Sułkiewicz i Tomasz Gutkowski ;
Camera obscura Marek Domański ;
Skanografia Mariusz Guzek ;
Fotomonotypia Paweł Olearka]Warsztaty odbędą się w Centrum Festiwalowym (ŁDK). Żeby się zapisać należy wysłać e-mail na adres warsztaty@fotofestiwal.com W treści należy podać: imię i nazwisko, oraz temat i termin warsztatu. Organizatorzy proszą o podanie kilku tematów, zaczynając od tych którymi uczestnik jest najbardziej zainteresowany. Warunkiem uczestnictwa jest posiadanie karnetu na cały Festiwal. Każda osoba może zapisać się na maksymalnie 2 warsztaty. Liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona i o przyjęciu na dany warsztat decyduje kolejność nadsyłania zgłoszeń.
FABRYKA FOTOGRAFII
Tradycyjna prezentacja prac 300 studentów szkół fotograficznych - "fabryk fotograficznych talentów" eksponowana będzie w jednej z fabryk Izraela Poznańskiego, wybudowanych w XIX wieku - dziś znanej jako "Manufaktura".
Do projektu zaproszone zostały następujące uczelnie:
FILMY
Przez cały czas trwania Festiwalu w dwóch kinach festiwalowych będzie można oglądać filmy fabularne i dokumentalne o tematyce fotograficznej. Poza tym przedstawimy blok filmów o nazwie "Ruchome fotografie", zawierający prezentacje filmów interesujących od strony wizualnej, zawierających piękne kadry i kunszt operatorski... Szczegółowy program części filmowej poznamy 25 kwietnia.
KONCERTY
Festiwalowi będą towarzyszyć wieczorne imprezy i koncerty, odbywające się we wnętrzu starej fabryki przy ul. Wólczańskiej 83.
21 maja (piątek)
Spejs Braders Soundsystem (reggae / dub / Białystok)
Supreme (rock / avant-pop / Gdynia)
22 maja (sobota)
Organizm (post-rock / noise / Warszawa)
Kevin Arnold (low-fi-indie-pop / Gdańsk)
Czytaj także:
Konkurs "Decydujący moment" w ramach III Festiwalu Fotografii w Łodzi czytaj...
"Off Festival" na III Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Łodzi czytaj...
Relacja z II Międzynarodowego Festiwalu Fotografii czytaj...