Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Już po raz szósty spotykamy się na Fotofestiwalu w Łodzi. Kiedy organizowaliśmy pierwszą edycję festiwalu, w 2001 roku, nikomu nie przyszło na myśl, że mała lokalna impreza może przerodzić się w miejsce spotkań międzynarodowego środowiska fotograficznego. Tymczasem Fotofestiwal jest jednym z najbardziej obiecujących i najszybciej rozwijających się festiwali fotografii na świecie. - w katalogu napisał Dyrektor Artystyczny Festiwalu - Krzysztof Candrowicz.
To prawda, festiwal z roku na rok rozwija się coraz bardziej, a jego program stale się powiększa. W tym roku ciekawie zapowiada się główna wystawa All inclusive.Współczesna fotografia hiszpańska, tym bardziej, że gościem specjalnym drugiego giganta festiwalowego - Miesiąca Fotografii w Krakowie są Niemcy. Konfrontacja tak różnych kultur i tradycji może być naprawdę ciekawa.
Warto też przyjrzeć się wydarzeniom towarzyszącym tegorocznemu festiwalowi, bo jest ich naprawdę sporo. Ci, którzy przyjadą na Fotofestiwal będą mogli już od 100 złotych kupić autorskie fotografie na drugiej FotoAukcji, wziąć udział w kilkunastu interaktywnych warsztatach, wykładach i spotkaniach, a artyści będą mieli wyjątkową okazję spotkać kuratorów i przedstawicieli festiwali fotograficznych z całego świata podczas Festival of Light.
1. PROGRAM GŁÓWNY All inclusive.Współczesna fotografia hiszpańska.
Program Główny 6. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii - wystawa "All inclusive" - to przegląd głównych trendów w najnowszej fotografii hiszpańskiej. Na wystawę, której kuratorem jest Moritz Neumuller złożą się prace dziesięciu hiszpańskich artystów:
2. PROGRAM OTWARTY
W Programie Otwartym jak co roku zostaną zaprezentowane wystawy zgłaszane przez cały rok na Fotofestiwal. Spośród ponad czterystu propozycji jury kuratorskie wybrało wystawy jedenastu twórców z całego świata. Najlepsza wystawa zostanie uhonorowana statuetką Grand Prix Fotofestiwalu 2007.
1. Chris Coekin, Pukać trzy razy (Knock Three Times), Wielka Brytania
2. José Pedro Cortes, Jak puste podwórze (Lake an Empty Yard), Portugalia
3. Annabel Elgar, Bałagan (Helter Skelter),Wielka Brytania
4. Ildi Hermann, Przestrzeń (Space), Węgry
5. Arja Hyytiäinen, Dystans - Teraźniejszość (Distance - Now), Finlandia
6. Gabriela Kolčavova, Korale. Odległe wspomnienia (Beads on a String: Extanded Portraits), Czechy
7. Gergely László & Péter Rákosi, Porterty pamięciowe (Identikit Photographs), Węgry
8. Michał Łuczak, Nikisz, Polska
9. Oiko Petersen, Guys. From Poland with Love, Polska
10. Simon Roberts, Ziemia Ojczysta (Motherland), Wielka Brytania
11. Albert Zawada, Urlopowicze. Jezioro Firlej. Sierpień 2006 / Vacationers. Lake Firlej. August 2006, Polska
3. PRZEGLĄD SZKÓŁ - FABRYKA FOTOGRAFII
Tradycyjnie już podczas Fotofestiwalu mają szanse zaprezentować się studenci szkół fotografii. Podczas tegorocznej wystawy w Galerii Patio Centrum Sztuki WSHE swoje osiągnięcia przedstawią najbardziej obiecujący studenci wydziałów fotografii akademii sztuk pięknych z Łodzi, Krakowa, Warszawy, Poznania, Wrocławia oraz z łódzkiej Szkoły Filmowej.
4. FESTIVAL OF LIGHT
Festival of Light to prestiżowe stowarzyszenie kuratorów fotografii i dyrektorów festiwali z całego świata. Co roku spotykają się na wspólnej konferencji, aby podsumować dotychczasową działalność i rozpocząć pracę nad kolejnymi wspólnymi projektami. W 2007 roku konferencja odbędzie się w Łodzi, a obecność międzynarodowych kuratorów uświetni wydarzenia Fotofestiwalu - uznanego za jeden z najszybciej rozwijających się festiwali fotografii.
5. NAGRODY I STATUETKI FOTOFESTIWALU
Po raz kolejny jury przyzna Nagrody Fotofestiwalu: Grand Prix Fotofestiwalu 2007 - za najlepszą wystawę z Programu Otwartego, Nikon Award - Młody Talent oraz Nagrodę Specjalną za całość dorobku artystycznego.
6. WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Fotofestiwalowi 2007 towarzyszy ponad trzydzieści wystaw zorganizowanych w łódzkich galeriach, muzeach, klubach i kawiarniach. W programie znajdują się indywidualne prezentacje m.in.: Anny Fabricius, Karoliny Breguły, Aleksandry Buczkowskiej, Kuby Dąbrowskiego, Marka Domańskiego, Martiny Galvin, Alexandra Honorego, Leszlo Karekesa, Wandy Michalak, Ivo Nikića, Stefana Nitosławskiego, Alberta Pabijanka, Tomáša Pospécha, Michała Przeździka, Ryszarda Waśki, Bartosza Zdziarskiego, a także wystawy zbiorowe m.in.: Squere Minutes - współczesna fotografia fińska, Kobiety UE, Express Yourself - Lavazza Calendar 1993-2007 czy Zdjęcia tygodnia czytelników Fotopolis.pl.
6a. Plenerowa wystawa Pilsner Urquell IPA Best of Show na Rynku Manufaktury - centrum handlowo-kulturalno-rozrywkowego położonego w odrestaurowanych fabrykach.
6.b. PhotoPoland - projekt przygotowany wspólnie z Instytutem Mickiewicza, który ma na celu promocję polskiej fotografii za granicą. Międzynarodowe grono kuratorów zapozna się z pracami najciekawszych młodych polskich fotografów. Efektem tej prezentacji będzie dziesięć wystaw objazdowych, które w roku 2008 zostaną zaprezentowane w dziesięciu galeriach i na festiwalach na całym świecie. Projektowi towarzyszyć będzie katalog, który zbierze prace wszystkich dziesięciu artystów.
6.c. Przegląd Portfolio - Jedyna w Polsce szansa na zaprezentowanie swoich zdjęć międzynarodowym kuratorom i organizatorom festiwali fotografii. W przeglądzie wezmą udział między innymi członkowie stowarzyszenia "Festival of Light" skupiającego organizacje fotograficzne z całego świata. Wśród recenzentów znają się m.in. Ulrich Haas-Pursiainen - dyrektor Backlight, Triennale Fotografii w Tampere (Finlandia), Lucia Benicka dyrektor Domu Fotografii w Popradzie, Zuzana Lapitkova ze Środkowoeuropejskiego Domu Fotografii w Bratysławie, Laura Moya - dyrektor przeglądu portfolio Photolucida z Portland (USA), Peggy Sue Maison - dyrektor Sirius Arts Centre w Cork, Irlandia, Marek Grygiel z Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie czy Ireneusz Zjeżdżała - redaktor "Kwartalnika Fotografia".
Więcej informacji o przeglądzie portfolio znajduje się w artykule na Fotopolis.pl
6.d. Aukcja fotografii - licytacja zdjęć, uznanych fotografów oraz początkujących autorów. Jak w roku ubiegłym na aukcję wystawione zostaną zdjęcia zarówno młodych twórców jak i zdjęć słynnych fotografików. Aukcja odbędzie się w Manufakturze, a dochód z niej przeznaczony zostanie na cele charytatywne.
Więcej o aukcji dowiesz się tutaj.
6.e. Warsztaty - kilkanaście interaktywnych warsztatów, wykładów, spotkań i sesji konsultacji prowadzonych przez profesorów z najważniejszych prywatnych szkół fotografii w Polsce.
6.f. Pokazy slajdów w klubie festiwalowym Jazzga oraz na dużym ekranie na Rynku Manufaktury.
6.g. Książka "Światło i mrok. Eseje o fotografii hiszpańskiej" antologia tekstów poświęconych fotografii i kulturze hiszpańskiej. Znajdują się w niej prezentacje sylwetek klasyków fotografii hiszpańskiej oraz teksty będące wprowadzeniem w zagadnienia i problemy współczesnej fotografii hiszpańskiej. Artykuły do publikacji napisali najlepsi hiszpańscy i polscy krytycy fotografii, m.in.: Alexandro Castellote, Publio Lopez Mondejar, Joan Fontcuberta, Mariusz Hermanowicz, Magdalena Pustoła.
6.h. Konkursy fotograficzne - "Migracje" to kolejna edycja corocznego konkursu skierowanego do profesjonalistów i amatorów, dzięki któremu wyłoniona zostanie wystawa włączona do programu Fotofestiwalu w 2008 r. "Przebojowa Manufaktura" to świetna okazja do zabawy dla wszystkich fotografujących.
6.i. Kino festiwalowe - pokazy filmów w kinie Charlie, w programie zarówno filmy fabularne jak i dokumentalne oraz najlepsze kino hiszpańskie.
6.j. Centrum Informacji o fotografii cyfrowej - NIKON - specjaliści udzielający porad na temat fotografii na stoisku Fotofestiwalu w Manufakturze.
6.k. Festiwalowe portrety - akcja fotograficzna, podczas której fotografowie będą portretować gości Fotofestiwalu. Gotowe zdjęcia portrety będzie można odebrać na stoisku festiwalowym w Manufakturze.
6.l. Zajęcia dla dzieci - kompleksowy program zajęć dla młodzieży gimnazjalnej poświęcony fotografii jako dziedzinie sztuki.
6.ł. Noc muzeów - Fotofestiwal po raz pierwszy włączy się w Międzynarodową Noc Muzeów (19/20 maja), dzięki czemu wystawy zaprezentowane w zabytkowych halach fabrycznych będzie można oglądać do godziny 1 w nocy.