V Biennale Fotografii w Poznaniu

Autor: Marta Sinior

7 Maj 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Biennale 07.Już w najbliższy piątek, 11 maja 2007 roku rozpocznie się drugi majowy polski festiwal fotografii - tym razem w Poznaniu. 5. edycja Biennale Fotografii trwać będzie miesiąc, a w jej ramach zaprezentowanych zostanie 12 wystawy, odbędzie się ogólnopolskie sympozjum teoretyczne oraz przegląd portfolio. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest temat przewodni - w tym roku jest nim "Tożsamość". Artyści biorący udział w tegorocznym biennale w swoich pracach podejmują kwestie tożsamości fotografii jako dziedziny twórczości i medium, a także tożsamości fotografa - artysty oraz jednostki.

Biennale Fotografii w Poznaniu odbywa się od 1998 roku i uważana jest za jedną z najważniejszych festiwali twórczości fotograficznej w naszym kraju. Poprzednia edycja mająca miejsce w maju 2005 roku pod hasłem Polowanie na przedmioty składała się z dwóch części: pierwsza prezentowała twórczość młodego pokolenia, druga zaś to pokazy indywidualne i zbiorowe znanych współczesnych fotografików.

W tym roku organizatorzy poznańskiego festiwalu zorganizowali konkurs na wystawę towarzyszącą. W odpowiedzi na ogłoszenie do Galerii Miejskiej "Arsenał" przesłano 5 projektów wystaw, autorstwa młodych kuratorów. Niestety jury konkursu w składzie: dr Marianna Michałowska (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), Karolina Lewandowska (Zachęta Narodowa Galeria Sztuki), Maciej Szymanowicz (Galeria PF Centrum Kultury Zamek w Poznaniu) oraz Ireneusz Zjeżdżałka (Kwartalnik Fotografia) podjęło decyzję o nie kwalifikowaniu żadnego z 5 zgłoszonych projektów do realizacji w trakcie trwania Biennale.

W "Arsenale" w ramach Biennale zobaczyć będzie można dwie wystawy zbiorowe tworzące blok główny Biennale - Antyfotografie i Przypomniane, zmienne, zbuntowane oraz dwie wystawy towarzyszące Biennale w Galerii Aneks.

fot. Krzysztof Miller z wystawy "Antyfotografie"

Poniżej publikujemy tekst o głównych wystawach biennale dostarczony przez organizatorów:

Prezentacja zatytułowana "Antyfotografie", odwołując się do legendarnej manifestacji nowoczesności w fotografii, jaką była wystawa J. Lewczyńskiego, B. Schlabsa i Z. Beksińskiego z 1959 roku, testuje granice fotografii dziś, gdy przewartościowaniu poddane zostały nie tylko warunki produkcji artystycznej, lecz zmianie uległa cała otaczająca nas ikonosfera.

Temat Biennale - Tożsamości: świat, medium i fotograf - skłonił kuratora Adama Mazura do podjęcia analizy pojęcia tożsamości w fotografii, która współcześnie sytuuje się na styku otaczającej nas rzeczywistości ("świat"), sposobów jej reprezentacji ("medium"), oraz twórczego podmiotu ("fotograf"). Na wystawie zaprezentowane zostaną prace kilkudziesięciu polskich artystów współczesnych.

"Przypomniane, zmienne, zbuntowane" to kameralna wystawa pięciorga młodych twórców. Zdaniem kuratorki Karoliny Lewandowskiej dla pokolenia lat 70. i 80. praca pamięci jest niezwykle istotna. Wkraczanie tego pokolenia w dorosłość przypadło na czas braku przejrzystej mapy przyjmowania postaw. Było to skontrastowane z wyraźnymi wspomnieniami dzieciństwa wypełnionego zwykle obrazem czarno-białych kryteriów oceny rzeczywistości. Jeśli brak elementów zewnętrznych, o które można się oprzeć, trzeba sobie poradzić samemu z własną historią, z własnym dziedzictwem. Wszystkie projekty, mimo dużej różnorodności, można odczytać jako dosłowne przepracowanie własnej przeszłości w poszukiwaniu tożsamości.

fot. Maciej Osika z wystawy "Przypomniane, zmienne, zbuntowane"

PROGRAM V BIENNALE FOTOGRAFII W POZNANIU

Termin: 11.05 - 10.06.2007

Wystawy główne

Galeria Miejska "Arsenał", Stary Rynek 3 kurator Adam Mazur;

Odkąd sięgam pamięcią, kurator Karolina Lewandowska

wernisaże: 11.05.07 godzina 17.30

wystawy czynne: 12.05 - 10.06]

Wystawy towarzyszące

Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

;

Andrzej Florkowski Dokument - synteza intuicji widzenia i światła (1969 - 2000);

Klasycy fotografii w kolekcji Galerii Piekary

wernisaże: 11.05.07 godzina 20.15

wystawy czynne: 12.05 - 10.06.2007]

Muzeum Archeologiczne (Pałac Górków), ul. Wodna 27 - wystawa ZPAF Okręg Wielkopolski

wernisaż: 11.05.07 godzina 16.45]

Galeria Szyperska, ul. Szyperska 2, II p

Termin: 12 - 25.05.2007

wernisaż: 11.05.07 godzina 16]

Galeria 2PiR, Wyższa Szkoła Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, ul. gen. Tadeusza Kutrzeby 10

wernisaż: 11.05.07 godzina 15

Termin: 12.05 - 10.06. 2007]

Galeria MM, ul. Piekary 13B

wernisaż: 11.05.07 godzina 19.15

Termin: 12.05 - 10.06.2007]

Galeria EGO, ul. Wrocławska 19

Termin: 12- 31.05.2007

wernisaż: 11.05.07 godzina 18.30]

Galeria Aneks na Biennale - Galeria Miejska "Arsenał", Stary Rynek 3

Termin: 11.05 - 25.05.2007;

Katarzyna Kłudczyńska

Termin: 28.05 - 10.06.2007]

Przegląd portfolio

Przegląd portfolio to doskonała okazja dla młodych adeptów fotografii do zaprezentowania swoich zdjęć wybitnym specjalistom. Przedstawione prace omawiać będą m.in. Agnieszka Gniotek, Józef Robakowski, Andrzej Saj, Leszek Szurkowski, Zbigniew Tomaszczuk, Stefan Wojnecki oraz Ireneusz Zjeżdżałka.

Przegląd portfolio odbędzie się 11 i 12 maja 2007 roku w:

  • 11.05.2007 - Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82
  • 12.05.2007[LST

]

Sympozjum

Podczas tegorocznego biennale odbędzie się sympozjum na temat Użycia fotografii - fotografia w kulturze współczesnej. Do udziału w sympozjum zostali zaproszenie teoretycy oraz krytycy fotografii. m.in. Iza Kowalczyk, Bartosz Korzeniowski, Sławomira Magala i Tomasz Ferenc.

Tytuł zapożyczony głośnego zbioru esejów Johna Bergera, odsyła nas w kierunku poszukiwania kontekstu kulturowego fotografii. John Berger nie był jedynym autorem, dla którego odczytywanie konkretnych przykładów praktyki fotograficznej pozwalało śledzić niuanse życia społecznego. W roku 1988 we wprowadzeniu do głośnej książki "The Burden of Representation" John Tagg postawił tezę o potrzebie wprowadzenia nowego, krytycznego podejścia do obrazu fotograficznego. Pisząc o historii fotografii Tagg wspominał: "jest to historia, która zakłada określone techniki i procedury, konkretne instytucje, i swoiste relacje społeczne - to jest relacje władzy. W tym rozległym polu musimy umieścić historię fotograficznego świadectwa. Jest to problem historyczny, nie egzystencjalny". Fotografia stanowiłaby zatem szczególne medium ściśle związane ze społeczno-kulturowymi uwarunkowaniami ludzkiego życia. W latach 80. książka Tagga stanowiła jeden z przejawów zwrotu kulturowego w analizie fotografii. Krytycy tacy jak Tagg, Alan Sekula, Victor Burgin czy Abigail Solomon-Godeau analizowali nie tylko estetyczne czy też fenomenologiczne inspiracje fotografii lecz traktowali ją jako medium pozwalające podważać obraz kultury dominującej. Wyjątkowo skuteczne do uzyskania tego celu okazały się narzędzia wypracowane przez nauki społeczne oraz filozoficzny poststrukturalizm i dekonstrukcję. W rezultacie zmian fotografia dzisiaj służy analizie zarówno przestrzeni miejskich, zjawisk socjologicznych jak i fenomenów psychicznych.

Po niemal 20 latach od napisania tekstu warto prześledzić na ile rozpoznanie fotografii jako medium przede wszystkim społecznego pozostaje trafne. W ramach tegorocznego sympozjum postanowiliśmy więcej miejsca pozostawić na dyskusję wokół rozmaitych "użyć fotografii" w życiu społecznym. Czy nadal można powiedzieć, że fotografia stanowi jedno z narzędzi do analizowania i obnażania mechanizmów perswazji i manipulacji świadomością odbiorcy? Czy też, być może, fotografia ustąpiła pola nowym mediom? Na ile można uniknąć podporządkowania fotografii instytucjom społecznym i kulturowym? Co w czasach, kiedy tak łatwo można nauczyć się technologii fotografii upadł wyróżnik "profesjonalizmu"? Czy zatem zamiast "fotograf", nie powinniśmy mówić "użytkownik fotografii"? Wreszcie, na ile przydatne dla nas dzisiaj mogą być strategie wypracowane przez ponowoczesność?
- materiał organizatora.

Plan sympozjum:

  • I część: 10.00 - 12.30Marianna Michałowska: Użycia fotografii: teorie społeczne wobec fotografii dzisiaj.Tomasz Ferenc: Fotografia miejska jako narzędzie opresji i sposób uprawiania krytyki społecznej. Tomasz Szczuka: Wokół problemów strategii paradokumentalnych.dyskusja
  • II część: 13.30 - 16.00Iza Kowalczyk: "Przeciw-stawienie" - fotografie Elżbiety Janickiej wobec Holocaustu.Bartosz Korzeniewski: Fotografia i pamięć zbiorowa - dokumentacyjny wymiar fotografii a kontrowersje wokół niemieckiej wystawy o zbrodniach Wehrmachtu.dyskusja

Miejsce: Muzeum Archeologiczne, Pałac Górków

Termin: 12.05.2007

Organizatorzy Biennale: Galeria Miejska "Arsenał", Galeria PF Centrum Kultury "Zamek" oraz Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski

Patronat medialny: ARTeon, Artluk, Artinfo Portal Rynku Sztuki, Fotopolis.pl - internetowy magazyn o fotografii, IKS, Kwartalnik "Fotografia", TVP Kultura

5. Biennale Fotografii odbywa się pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

{GAL|25921
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Odkrywając światłość - prawdziwa Ameryka Marka Steinmetza na wystawie w Pałacu Schoena
Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaprasza na wystawę klasyka współczesnej fotografii dokumentalnej, który od dziesięcioleci dokumentuje południe USA.
6
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
Spotkanie z Pawłem Żakiem w Muzeum Powstania Warszawskiego
MPW zaprasza na kolejne bezpłatne spotkanie z cyklu „Decydujący moment”. Tym razem gościem będzie Paweł Żak, artysta fotografik, autor kilkudziesięciu wystaw i wykładowca. Start 21...
5
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Nie przegap okazji! Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl dobiega końca
Już tylko dwa tygodnie pozostały do zakończenia promocji Zimowy Cashback Sony w sklepie Fotoforma.pl. Robiąc zakupy do końca stycznia można otrzymać zwrot do 2200 zł na wybrane aparaty i...
9
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)