Wystawa "Przypomniane, zmienne, zbuntowane" na Biennale w Poznaniu

Autor: Marta Sinior

8 Maj 2007
Artykuł na: 4-5 minut
Biennale 07. Jedną z dwóch głównych wystaw tegorocznego Biennale Fotografii w Poznaniu jest zbiorowa ekspozycja zatytułowana "Przypomniane, zmienne, zbuntowane". Do projektu Karolina Lewandowska zaprosiła pięciu artystów: Damiana Bieńka, Anetę Grzeszykowską, Karolinę Miller, Macieja Osikę oraz Dominikę Truszczyńską. Otwarcie wystawy nastąpi w najbliższy piątek, 11 maja 2007 roku w Galerii Miejskiej "Arsenał" w Poznaniu.

Freud pisał, "ego jest przede wszystkim ego cielesnym", precyzując dalej, że "nie jest tylko jednostką zewnętrzną, ale samo jest projekcją tego, co zewnętrzne".

Myśl ta określa jeden z dwóch głównych wątków tej niewielkiej wystawy. Reprezentowany on będzie przez prace Macieja Osiki i Damiana Bieńka.

Jednak poza fundamentalną funkcją percypowania i projektowania naszej fizyczności, w konstruowaniu ego istotna jest również praca pamięci. Jest to zwykle pamięć prywatna, która przecina się z pamięcią kulturową czy historyczną. Ten trop wyznacza drugi wątek prezentacji, sygnalizowany przez realizacje Dominiki Truszczyńskiej, Anety Grzeszykowskiej i Karoliny Miller.
- kurator wystawy, Karolina Lewandowska

fot. Damian Bieniek

Poniżej kilka słów o artystach i o projektach prezentowanych na wystawie:

Damian Bieniek (ur. 1984 r.) obecnie jest studentem III roku Wydziału Komunikacji Multimedialnej na poznańskiej ASP.

Cykl prezentowany na wystawie został zainspirowany historią życia i beatyfikacji św. Teodozji i jest próbą zmierzenia się artysty (wychowanego w rodzinie katolickiej) z (nie)przynależnością do Kościoła. Bieniek, próbuje w ten sposób rozpocząć na własny rachunek dialog z tym, co akceptowane i tym co odrzucane i potępiane, także ze stosunkiem kościoła do homoseksualizmu. Zdjęcia mają formę małych wydruków i są rozdawane jak święte obrazki.

fot. Aneta Grzeszykowska "Album"

Aneta Grzeszykowska (ur. 1974) znana jest ze wspólnych projektów z Janem Smagą. Związana jest z Galerią Raster. Z wykształcenia jest grafikiem. Prezentacje indywidualne miała m.in: w Robert Mann Gallery w Nowym Jorku, 2005; Galerii Raster, 2004 i w Fons Welters Gallery w Amsterdamie, 2004.

Jej praca na wystawie to rodzinny album Anety Grzeszykowskiej. Artystka przywołuje własną przeszłość przez ikony pozbawione głównej bohaterki opowieści.

Karolina Miller "Pożegnanie z T."

Karolina Miller (ur.1975) - Karolina Miller wychowana w Szczecinie, osiedliła się kilka lat temu w Niemczech. Cykl zatytułowany Pożegnanie z S. jest rozprawą z pamięcią - historyczną i prywatną. Miller sięga do zdjęć z archiwów prywatnych, państwowych oraz gazetowych by skonstruować własny wizualny puzzle przeszłości swojej i rodzinnego miejsca.

fot. Maciej Osika

Maciej Osika - urodził się we Wrocławiu w 1981 roku. Absolwent Wydziału Wzornictwa Przemysłowego na warszawskim ASP. Swoje prace publikował w "Studium", "Odrze", "Pozytywie" oraz "Gazecie Wyborczej".

Artysta poddaje krytyce wizualne i kulturowe kryteria określania tożsamości seksualnej, tworząc autoportrety jako kobiety w konwencji fotografii mody.

fot. Dominika Truszczyńska "Warsaw"

Dominika Truszczyńska (ur. 1971) ukończyła filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Absolwentka fotografii w PWSFTviT w Łodzi. Zadebiutowała w 2003 roku.

Truszczyńska w serii fotografii pokazuje szczególne miejsca w swoim rodzinnym mieście - Warszawie. Miejsca pamięci, zwykle upamiętniające śmierć żołnierzy lub cywilów podczas II Wojny Światowej, wplecione są w życie młodej dziewczyny.

Wystawa Przypomniane, zmienne, zbuntowane

wernisaż: 11 maja 2007 godzina
wystawa czynna: 11.05 - 10.06

Galeria Miejska "Arsenał"
Stary Rynek 3, Poznań

Ekspozycja prezentowana jest w ramach V. Biennale Fotografii w Poznaniu.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj