Kalendarz Pirelli 2004

Autor: Michał Sułkiewicz

3 Grudzień 2003
Artykuł na: 9-16 minut
Prezentujemy tegoroczną edycję sławnego kalendarza Pirelli. W tym roku fotografem, który wykonał zdjęcia do tego sławnego wydawnictwa jest Nick Knight.

Premiera tegorocznej edycji najsłynniejszego kalendarza na świecie - Kalendarza Pirelli 2004 odbyła się 12. listopada 2003 roku w zabytkowym budynku Royal Courts of Justice w Londynie. Wtedy też, po raz pierwszy, został zaprezentowany prasie, kolekcjonerom oraz entuzjastom z całego świata. Miłośnicy fotografii, mody i piękna od lat uznają prezentację Kalendarza Pirelli

za jedno z najbardziej oczekiwanych wydarzeń na świecie. Od czasu swoich narodzin, kalendarz przeistoczył się w niepowtarzalny symbol, prawdziwą ikonę piękna. Jest spektakularnym przedsięwzięciem tradycyjnie łączącym sztukę z wysmakowanym erotyzmem. Połączenie artyzmu i kobiecej seksualności uwidacznia w szczególności tegoroczna edycja - stworzona z myślą o 40. leciu Kalendarza Pirelli.

Artystyczna kreatywność

Kalendarz Pirelli 2004, autorstwa Nicka Knighta, światowej sławy brytyjskiego fotografa, przedstawia intrygujący przykład innowacji i technologii objawiających się w artystycznej kreatywności. Podobnie, jak Mario Testino (2001), Peter Lindbergh (2002) czy Bruce Weber (2003), Nick Knight wtopił swoje modelki w wyjątkowo zjawiskową atmosferę i fantastyczny, bezwzględnie kobiecy klimat. Zdjęcia Knighta stanowią wizualne rzeźby, zrodzone z nierozerwalnego związku fotografii tradycyjnej i cyfrowej. Jego wizja, niepowtarzalny pomysł, a także wszechobecna bliskość typowa dla konceptualistycznej formy sztuki (stwarzanie sytuacji wywołujących niespodziewane wrażenia i przeżycia u odbiorcy), pozwoliły na zrobienie niebywałych zdjęć. Fotografie, wypełniające Kalendarz Pirelli 2004, wibrują w swojej kolorystyce. Są abstrakcją. Magią widoczną gołym okiem.

Kalendarz Pirelli 2004 łamie ramy czasowe. Zazwyczaj ikona ta tradycyjnie ukazuje seksualność i zmysłowość kobiet, widzianą oczami mężczyzny. Ale nie tym razem. W ujęciu Knighta role zostały odwrócone. "Obawiałem się, że kalendarz może pokazać wizję kobiety wyłącznie z męskiego punktu widzenia" wyjaśnił Knight. "Dlatego postanowiłem zapytać kobiety, co chciałyby zobaczyć w Kalendarzu Pirelli, pozostawiając im również wybór tematu".

Nick Knight stał się sławny dzięki temu, w jaki sposób obala stereotypowe wizje piękna. Można to dostrzec w jego poprzednich projektach, które realizował m.in. dla Vogue'a, I-D oraz Levis'a. "Kalendarz Pirelli staje się przesłaniem XXI wieku" - skomentował Peter Saville, który sprawował artystyczny nadzór nad tegorocznym dziełem. "Dlatego też zdecydowaliśmy, aby właśnie kobiety miały wpływ na ostateczny wygląd Kalendarza Pirelli 2004, aby to one pokazały,
jak ma zostać zaprezentowane kobiece piękno".

Kobiety o kobietach

W poszukiwaniu inspiracji do Kalendarza Pirelli, Nick Knight skontaktował się wybitnymi przedstawicielkami płci pięknej ze świata mody, rozrywki, literatury oraz sztuki współczesnej. Rozmawiając z każdą z nich, skrzętnie gromadził ich natchnienia i swobodne koncepcje artystyczne. "Pytałem je wszystkie o idee" - dodał Knight, "i dzięki temu mogłem je zilustrować... Ich reakcje były zaskakująco różne. Dokładnie tak samo, jak różniły się ich temperamenty i osobowości".

Koncepcja artystyczna, zaproponowana przez Nicka Knighta, daje nam możliwość skojarzenia konkretnego zdjęcia z ideą wyrażoną przez jedną z kobiet (lista tych kobiecych osobowości została przedstawiona poniżej w porządku alfabetycznym). Jednakże, która z postaci stworzyła daną inspiracji, autor fotografii pozostawił dla siebie.

Bjork - piosenkarka, Islandia

Catherine Deneuve - aktorka i piosenkarka, Francja

Tracey Emin - artystka, Anglia

Marianne Faithful - aktorka i piosenkarka, Anglia

Heidi Fleiss - pisarka, USA

Emma Forrest - pisarka, Anglia

Courtney Love - piosenkarka i aktorka, Anglia

Stella McCartney - projektantka mody, Anglia

Catherine Millet - pisarka, Francja

Aime Mullins - lekkoatletka I aktorka, USA

Isabella Rossellini - aktorka, Włochy

Emmanuelle Seigner - aktorka, Francja

Liv Tyler - aktorka, USA

Elizabeth Wurtzel - pisarka, USA

"To jest jak bal maskowy" - dodaje rozbawiony Knight. Połączenie dwóch biegunów - fotografowanych piękności z wizją "doradców" - aktorek, piosenkarek i pisarek - jest zarówno wielobarwne, wręcz mozaikowe, jak i jednorodne, ponieważ w tworzenie tych kolaży wszystkie modelki zaangażowały się bardzo głęboko. Wręcz wtapiały się w odtwarzane przez siebie sceny. Tworzyły niepowtarzalne iluzje.

Niedościgniony świat imaginacji

"Kalendarz Pirelli 2004 wyraża świat marzeń i imaginacji kobiet. Chciałem, żeby fotografie w nim zamknięte wywoływały fantazje, stwarzały wrażenie prostych iluzji, a także sugerowały formy i sytuacje" - wyjaśnia Knight. "Kiedy marzymy, wyobrażamy sobie wszystko w bardzo szerokiej perspektywie, dzięki czemu obraz jest klarownie określony, do najmniejszego szczegółu. Podczas,
gdy w innym przypadku jest nieostry... Tak więc zastosowana technika musi uwydatniać konsekwencję i związek logiczny w przedstawianych obrazach".

okładka tegorocznej edycji kalendarza

Nowatorska technika zastosowana przez Knighta, oparta została na chromatycznej metodzie fotografii (rozszczepienie kolejnych barw), która bardzo dobrze komponuje się z jego nadzwyczajną koncepcją zdjęć: ujęcia są klarowne, lecz perfekcyjnie określone tylko w nielicznych punktach. "Na każdej fotografii znajdują się ukryte sytuacje albo symbole do odgadnięcia" - podkreśla autor. "Chciałem, aby Kalendarzem Pirelli ludzie bawili się tak, jak puzzlami, aby znajdowali zabawę w odkrywaniu szczegółów; patrząc na niego nie tylko po raz pierwszy, ale za każdym kolejnym razem. Aby codziennie doszukiwali się w nim nowych znaczeń, ważnych każdego kolejnego dnia".

"Im częściej patrzysz, tym więcej widzisz'

Zaskakującym rezultatem trzymiesięcznych zmagań we wnętrzach londyńskiego Park Royal Studios jest galeria wysoce wymownych obrazów, oczarowujących subtelnym, ale zarazem enigmatycznym wdziękiem. Zdaniem Pollyanny McIntosh, wspaniałej modelki uwiecznionej na grudniowej karcie kalendarza: "Im bardziej wnikliwie się im przyglądasz, tym więcej widzisz". Każde nowe spojrzenie przynosi ze sobą nowe doświadczenia.

Kalendarz Pirelli 2004 to sztuka ekspresji. Nadają mu piękna i ożywiają go najbardziej cenione światowe modelki. Niektóre z nich, znamy już z wcześniejszych edycji kalendarza. W zeszłorocznym wydaniu fotografowane były m.in.: Maria Carla Boscono, Karolina Kurkova, Natalia Vodianova i Jessica Miller. W roku 2001 była to Frankie Ryder, a w 1999 i 2000 Alek Wek. W tym roku dołączyły do nich wybitne top modelki: Liberty Ross, Amanda Moore, Pollyanna McIntosh oraz bardzo obiecujące, dopiero wschodzące gwiazdy wybiegów, jak: Dewi Driegen, Ester De Jong, Ai Tominaga i Adina.

Kalendarz Pirelli 2004 jest najbardziej innowacyjny w swojej technice oraz artystycznej ekspresji. Jest tym, co podkreśla kanony wyryte w 40. letniej tradycji.

Nick Knight

Nick Knight, urodzony w 1958 roku, jest fotografikiem, którego zmysł artystyczny, od lat wywiera ogromy wpływ na tę formę sztuki, jaką jest fotografia.

Nick Knights w dotychczasowej pracy wygrywał liczne nagrody za sesje fotograficzne m.in. dla pism: Vogue, Dazed and Confused, I-D oraz Visionaire, jak również za projekty związane z modą i reklamą realizowane dla takich sław, jak: Alexander McQueen, Calvin Klein, Christian Dior, Levis, Yohji Yamamoto, Yves Saint Laurent i Jennifer Lopez.

Knight przygotowywał także teledyski dla największych gwiazd sceny muzycznej, pośród których znalazły się nazwiska, które mówią same za siebie: Bjork, David Bowie, Kylie Minogue czy Massive Attack.

Nick Knight

Jako fotograf mody, Nick bezustannie stawia wyzwanie konwencjonalnemu pojęciu piękna. Jego pierwszy album fotograficzny - "Skinheads" został opublikowany w 1982 roku. Od tamtego czasu stworzył m.in.: "Nicknight", "12 years retrospective", "Flora" oraz całą serię poświęconą kwiatom. Nick stworzył także stałą instalację, Plant Power, dla Natural History Museum in London.

Prace Nicka Knighta były wystawiane w takich instytucjach, jak Victoria & Albert Museum, Saatchi Gallery, the Photographers Gallery, Hayward Gallery oraz Tate Modern.

Nick jest również dyrektorem i współwłaścicielem studia fotograficznego - SHOWstudio.com. Od kiedy jego praca związana jest z tym studio - czyli od 2000 roku, uczestniczy w tworzeniu filmów oraz interaktywnych projektów. Miedzy innymi w 2001 roku wyprodukował wideoklip dla albumu Pagan Poetry, Bjork. W lipcu 2003 r., SHOWstudio wygrało "Webby Award" za najlepszą na świecie stronę internetową poświęconą modzie.

Nick mieszka w Londynie ze swoją żoną oraz trójką dzieci.

Poprzednie edycje kalendarza Pirelli:

(fotograficy, plenery, atelier]

1964 Robert Freeman, Majorka

1965 Brian Duffy, Południowa Francja

1966 Peter Knapp, Al Hoceima w Maroko

1967 Kalendarza nie wydano

1968 Harry Peccinotti, Tunezja

1969 Harry Peccinotti, Big Sur w Kalifornii

1970 Francis Giacobetti, Paradise Island na Bahamach

1971 Francis Giacobetti, Jamajka

1972 Sarah Moon, Villa Les Tilleuls w Paryżu

1973 Brian Duffy, Londyn

1974 Hans Feurer, Seszele

1975 - 1983 Kalendarza nie wydawano

1984 Uwe Ommer, Bahamy

1985 Norman Parkinson, Edinburgh w Szkocji

1986 Bert Stern, Cotswolds w Anglii

1987 Terene Donovan, Bath w Anglii

1988 Barry Lategan, Londyn

1989 Joyne Tennyson, Polaroid Studios w Nowym Jorku

1990 Arthur Elgort, Sewilla w Hiszpanii

1991 Clive Arrowsmith, Francja

1992 Clive Arrowsmith, Almeria w Hiszpanii

1993 John Claridge, Seszele

1994 Herb Ritts, Paradise Island na Bahamach

1995 Richard Avedon, Nowy Jork

1996 Peter Lindbergh, El Mirage w Kalifornii

1997 Richard Avedon, Nowy Jork

1998 Bruce Weber, Miami

1999 Herb Ritts, Los Angeles

2000 Annie Leibovitz, Rhinebeck k/Nowego Jorku

2001 Mario Testino, Neapol we Włoszech

2002 Peter Lindbergh, Los Angeles

2003 Bruce Weber, Południowe Włochy

2004 Nick Knight, Londyn

Wiecej o historii kalendarza Pirelli można przeczytać w naszej Galerii. Można tam także obejrzeć zdjęcia z historycznych wydań. Zapraszamy.

Niestety w pakiecie prasowym udostępniono tylko cztery zdjęcia z tegorocznej edycji. Resztę będzie można obejrzeć na specjalnie organizowanych wystawach, o czym poinformujemy naszych czytelników.

Czytaj także...

Historia Kalendarza Pirelli czytaj...

Kalendarz Pirelli 2003 czytaj...

Kalendarz Pirelli 2002 czytaj...

{GAL|26055
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj