Kalendarz Pirelli 2007 - jedno łóżko i pięć opowieści

Pomimo ponad 40 lat istnienia Kalendarz Pirelli nie przestaje fascynować i szokować. Edycja 2007 zdecydowanie różni się od poprzednich wydań kalendarza. Jego twórcy - dwójka holenderskich fotografów: Inez Van Lamsweerde i Vinoodh Matadin porzucili przepych i kolor na rzecz prostych, oszczędnych czarno-białych kadrów, nawiązując tym samym do fotografii typowej dla wczesnych lat 60. Autorzy zdjęć postawili na osobowość bohaterek, pięciu gwiazd światowego kina: Sophie Loren, Hilary Swank, Penelope Cruz, Naomi Watts i Lou Doillon.

Autor: Marta Sinior

8 Styczeń 2007
Artykuł na: 4-5 minut

Bohaterki edycji 2007 to cztery utytułowane i uwielbiane aktorki: Sophia Loren, Penelope Cruz, Hilary Swank, Naomi Watts oraz wschodząca gwiazda Lou Doillon. Znamy je z okładek kolorowych czasopism, z największych filmów i z relacji rozdań nagród filmowych. Znamy je jako gwiazdy. Tymczasem najnowsza edycja kalendarza Pirelli daje okazję do poznania ich trochę z innej strony - bardziej prawdziwej.

Znajdujemy się w pokoju, w którym jest tylko łóżko i prześcieradło. Chcieliśmy, aby zdjęcia były bardzo osobiste i intymne, jak gdybyśmy fotografowali przyjaciółki - powiedziała Inez Van Lamsweerde.

Fotografka szybko nawiązała kontakt z gwiazdami sprawiając, że na planie czuły się swobodnie. Jej celem było uchwycenie najsilniejszych cech i ukazanie ich niezwykłych osobowości. I tak Penelope Cruz została przedstawiona jako "żywiołowa i zmysłowa", Hilary to "naturalna i wysportowana prawdziwa amerykańska piękność", Lou jest "elegancka i pewna siebie", Naomi "smukła, wytworna, słowem stanowiąca uosobienie angielskiej perfekcji", a Sophia Loren to "supergwiazda i legenda".

Kalendarz Pirelli 2007, Hilary Swank, fot. Inez Van Lamsweerde i Vinoodh Matadin

Podejście holenderskiego duetu zaowocowało niezwykle osobistymi portretami, z silnie zaznaczoną osobowością kobiet. Z jednej strony odnosi się wrażenie, że są to spontaniczne kadry. Z drugiej ma się przeświadczenie o intymnej sytuacji, w której bohaterki odsłaniają się i pokazują nam swoje prawdziwe kobiece ja.

Duet Inez van Lamsweerde i Vinoodh Matadin na początku lat 90. jako jedni z pierwszych w historii fotografii wykorzystali i udowodnili, że technologia cyfrowa może pełnić ważną rolę twórczą. Wypracowali własny, niepowtarzalny styl polegający na połączeniu uwodzicielskich zdjęć i prowokujących opowieści. Od początku lat 90. ich nowatorskie zdjęcia ukazały się w amerykańskim, francuskim i włoskim Vogue'u, V Magazine, Visionaire, The New York Times Magazine oraz w Magazine. Także wypracowany wyrazisty styl można było zaobserwować w kampaniach reklamowych takich firm jak: Balenciaga, Calvin Klein, Louis Vuitton, Yohji Yamamoto, Chloe, Dior Homme, Miu Miu czy Estee Lauder.

Fotografie Van Lamsweerde i Matadin zdobyły również uznanie w świecie sztuki współczesnej i można je zobaczyć w Matthew Marks Gallery of New York, gdzie wystawili projekty The Now People Part Two Life on Earth (2005), The Now People Part One: Paradise (2003/4), ME (1999) oraz The Widow (1997). Prace duetu są również wystawiane w międzynarodowych muzeach i galeriach, m.in. w Stedelijk Museum w Amsterdamie, Hayward Gallery w Londynie i Whitney Museum of Contemporary Art w Nowym Jorku.

Krótko o historii Kalendarza Pirelli:

Pierwsze wydanie Kalendarza Pirelli ukazało się w 1964 roku i było dziełem Roberta Freemana. Oprócz klientów, wśród odbiorców znaleźli się: książę Filip i książę Karol, premierzy Edward Heath oraz Harold Wilson. Nawet John Lennon osobiście odwiedził centrale Pirelli w Londynie w 1971 r. by odebrać kalendarze dla słynnej czwórki.

Przez ponad 40 lat w jego przygotowaniu brali udział fotograficy, którzy odnieśli największy sukces - Harri Peccinotti, Herb Ritts, Peter Lindbergh, Bruce Weber, Nick Knight i wielu innych, a także najpiękniejsze i najsławniejsze kobiety świata, między innymi Nastassja Kinski, Naomi Campbell, Cindy Crawford i Monica Bellucci czy Jennifer Lopez. Kalendarze powstawały niemal na całym świecie w takich miejscach jak: Majorka, Maroko, Tunezja, Kalifornia, Paryż, Londyn czy Wyspy Bahama.

{GAL|25931
Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Galerie
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
SWPA 2025 - Polacy wśród finalistów konkursu studenckiego
Sony World Photography Awards ogłosiło nazwiska finalistów sekcji studenckiej i młodzieżowej. O główną nagrodę powalczą w tym roku Albert Słowiński z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz...
10
 Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards zdobyło zdjęcie surfera
Wybrano najlepsze zdjęcia sportowe 2024 roku. Główną nagrodę World Sports Photography Awards...
Fotografia Jérôme'a Brouilleta, przedstawiająca brazylijskiego surfera Gabe’a Medinę, zdobyła główną nagrodę World Sports Photography Awards 2024. W konkursie wzięli udział najlepsi fotografowie...
13
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Portrait of Britain Vol. 7 - uczmy się portretowania od Brytyjczyków
Za nami kolejna edycja jednego z naszych ulubionych konkursów fotograficznych. Portrait of Britain od 7 lat nagradza zdjęcia dokumentujące społeczność Wielkiej Brytanii. Tegoroczna...
10
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (6)