Prace Patrycji Dołowy w Galerii Obok ZPAF

Autor: Marcin Grabowiecki

26 Styczeń 2011
Artykuł na: 4-5 minut
Już w najbliższy piątek - 28 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się kolejny wernisaż w Galerii Obok ZPAF. Tym razem swój projekt fotograficzny zaprezentuje Patrycja Dołowy. Za intrygującym tytułem "Baśń. The Hard Boiled Wonderland" kryje się opowieść o człowieku.

Czego dotyczy prezentowana wystawa? Frapującym jest zapewne tytuł odnoszący się do książki Haruki Murakamiego "Koniec świata i Hard boiled wonderland", czy autorka jednak odnosi się bezpośrednio do książki, czy tylko się nią inspiruje?

Pierwszy kontakt z wystawą budzi mieszane uczucia chociażby ze względu na możliwość wielorakich interpretacji, które działają mocno zarówno w warstwie wizualnej jak i tej związanej z ukrytymi znaczeniami poszczególnych przedstawień postaci, gestów, czy artefaktów. Gdybym miała ustosunkować się do wystawy, powiedziałabym tak - zróbmy smaczną kanapkę ze zdjęcia i efektów malarskich wynikających z ingerencji w negatyw, dorzućmy do tego szczyptę paryskiej atmosfery fin de siecle, posmarujmy filozofią wziętą z Zygmunta Freuda, przyprawmy witkiewiczowską dekadencją... Coś przeoczyłam?
- zastanawia się kuratorka wystawy - Anna Wolska.

Autorka zapytana o istotę i interpretację swojej wystawy odpowiada:(...) baśń pozwala tworzyć uniwersalne metafory. Jest jak okno w podświadomości. Odczytując baśnie, dotykamy naszych pierwotnych lęków i ujarzmiamy je. Dzieje się tak dlatego, że w baśni święte i nieodzowne jest wszystko, co współtworzy nasze Ja, ale świętości nie można zamknąć w obrębie dobra. Istotne jest zaznanie obydwu biegunów ludzkiej kondycji. Bohater baśni nie jest niewinny, a swoje winy może odkupić. Uzdrawianie poprzez baśń to wędrówka przez zakazane rewiry i otwieranie zamkniętych drzwi skarbca. Chociaż w moim cyklu mówię o sobie, świadoma własnych uwikłań (w moich seansach, jak nazywam swoje sesje fotograficzne, jestem często sama ze sobą, wtedy najsilniej konfrontuję się ze swymi lękami i niemocą), próbuję opowiedzieć o Człowieku.

Patrycja Dołowy urodziła się w Bostonie, w stanie Massachusetts w 1978 roku. Mieszka w Warszawie. Tworzy subiektywną fotografię inscenizowaną, używając klasycznych technik. Klisze barwi, maluje, wydrapuje, gniecie. Swoje sesje nazywa seansami. Jest autorką kilku cykli fotograficznych. Opublikowała album Efemeryki/Ephemerics (Warszawa 2005), publikowała też w pismach artystycznych Format i Tytuł roboczy Otwarty Magazyn Sztuki oraz w magazynach wielkonakładowych (m. in. Exclusiv, Gaga). Brała udział w wielu wystawach w Polsce i zagranicą.

Patrycja DołowyBaśń. The Hard Boiled Wonderland

Wernisaż: 28.01.2011, godz. 19:00
Termin: 29.01-18.02.2011

Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj