Branża
Nowe AI tworzy całe sesje na podstawie prostych fotek odzieży. Nie potrzeba już ani modela ani fotografa
Fotoplastikon Warszawski to magiczne urządzenie, które przetrwało w tym samym miejscu Warszawy okres zaborów, obie wojny światowe, Powstanie Warszawskie oraz czasy PRL. Jest to prawdziwy świadek historii stolicy. Pamięta go i odwiedzał każdy Warszawiak. Realizując wystawę "Znajomi z trzeciego wymiaru" pragniemy przedstawić historię i ewolucję tego magicznego miejsca poprzez ludzi z nim związanych, którzy na różnych etapach funkcjonowania Fotoplastikonu odegrali różne role, np. obecnych i byłych właścicieli Fotoplastikonu, czy osoby ze świata kultury i sztuki, którzy w swoich działaniach promują to miejsce (m.in. Jacek Dehnel, Maria Seweryn, Juliusz Machulski).
Zdjęcia zostały wykonane techniką, która jest całkowicie autorskim odkryciem dwóch fotografów: Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala. Tworzący 3D PHOTO od kilku lat - technicznie i artystycznie - zajmują się fotografią trójwymiarową. Chociaż sama technika fotografowania stereoskopowego istnieje już ponad 100 lat, wciąż jest metodą której eksploracja, zwłaszcza przy użyciu nowoczesnych technologii, przypomina wyprawę na nieznany ląd. Opracowana przez nich technika jest, jak sami twierdzą, prawdopodobnie nie używana przez nikogo na świecie. W tym sensie można nazwać ich absolutnymi prekursorami. Po zakończeniu pierwszego projektu fotograficznego "Zgub Się", dotyczącego Starej Pragi oraz kilku projektów filmowych wykonanych w technice 3D, na zaproszenie Białostockiego Ośrodka Kultury zobrazowali przestrzeń Białegostoku za pomocą ich autorskiej techniki.
Fotoplastikon to urządzenie wynalezione w połowie XIX wieku i niezwykle popularne jeszcze w początkach następnego stulecia. W czasach, gdy nie było jeszcze kina, fotografia stereoskopowa stwarzała iluzję obcowania z rzeczywistością. Fotoplastikon Warszawski jest unikalny - powstał na początku XX w. i z niewielkimi przerwami działał przez całe stulecie. Dziś stanowi jedyne w Polsce i jedno z niewielu na świecie czynnych urządzeń tego typu.
Wystawa będzie czynna od wtorku do soboty (z wyjątkiem poniedziałków i niedziel) w godz. 10:00-18:00 w oficynie kamienicy w al. Jerozolimskich 51 od 9 grudnia do 19 stycznia. W okresie świątecznym w dniach 25 grudnia - 2 stycznia zostanie pokazana wystawa prezentująca Warszawę.
Krzysztof Gajewski i Maciej Szal
Znajomi z trzeciego wymiaru
Termin: 9.12.2010-19.01.2011
Oficyna kamienicy
al. Jerozolimskie 51
Warszawa