Akcesoria
Nanlite FC-120C - niezła moc, kolorowe światło, kompaktowa budowa i przystępna cena. To LED stworzony do dynamicznej pracy
Niezwykłe, stereoskopowe fotografie nieznanego autora przedstawiają Japonię z lat 60. jako państwo dwóch kultur, przenikających się wzajemnie na ulicach japońskich miast. Kultura Wschodu reprezentowana na fotografiach poprzez kimona, ryksze na ulicach i wielowiekowe świątynie, miesza się z kulturą Zachodu coraz bardziej dostrzegalną w krajobrazie japońskich miast, naznaczoną garniturem jako wyznacznikiem mody męskiej, nowymi środkami motoryzacji, czy nowoczesnymi domami towarowymi. Odbudowane po zniszczeniach II wojny światowej wielkomiejskie metropolie, ruchliwe i pełne nowoczesnych budynków ulice Nagoi i Kioto składają się na obraz Japonii lat 60. - wschodzącej potęgi gospodarczej i finansowej świata. Poza zdjęciami dokumentującymi osiągnięcia odbudowy i modernizacji kraju, w skład wystawy wchodzą także fotografie przedstawiające zabytki kultury i architektury Japonii, m.in. monumentalne świątynie czy malownicze ogrody świątyni Heian. Na zdjęciach możemy zobaczyć także sceny z życia ówczesnych Japończyków: studentów oczekujących na przystanku autobusowym, czyścicieli butów przy pracy czy młodych Japończyków grających w baseball w Parku Cesarskim. Te i wiele innych obrazów zostały zamknięte na 47 stereoskopowych zdjęciach, do zobaczenia tylko w Fotoplastikonie Warszawskim.
Podczas otwarcia wystawy, dnia 23 lutego o godz. 19:00, słowo wstępne wygłosi Michiko Makino - dyrektor Wydziału Informacji i Kultury Ambasady Japonii w Polsce. Historię Japonii przybliży Wam dr hab. Ewa Pałasz-Rutkowska - profesor Uniwersytetu Warszawskiego (Zakład Japonistyki i Koreanistyki, Wydział Orientalistyczny). Komentarz do zdjęć wygłosi Jacek Wan, japonista i specjalista od tematyki Dalekiego Wschodu.
Na wernisażu będzie można posłuchać kilku utworów muzycznych, zagranych na tradycyjnym instrumencie japońskim koto, w wykonaniu Katarzyny Karpowicz - studentki japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Wystrój Fotoplastikonu oraz dekorację japońską do wystawy przygotowała Sylwia Grzybek z Velvethouse - projektantka wnętrz oraz animatorka kultury japońskiej.
Kimono "contra" garnitur. Japonia z lat 60.
Wernisaż: 23.02.2012, godz. 19:00
Fotoplastikon Warszawski
Al. Jerozolimskie 51
(w oficynie kamienicy)
Warszawa