Wystawa prac Małgorzaty Zduńczyk w Galerii Obok ZPAF

Autor: Marcin Grabowiecki

28 Wrzesień 2010
Artykuł na: 4-5 minut
Kuratorka Galerii Obok ZPAF, Anna Wolska, zaprasza na nową wystawę. W dniach 30 września - 22 października zobaczymy dokument o afrykańskiej społeczności, którego autorką jest Małgorzata Zduńczyk. Wernisaż w środę 29 września o godz. 19:00 w Warszawie.
fot. Małgorzata Zduńczyk

Kibera to jedno z największych nieformalnych osiedli ludzkich w Afryce. Powstało na obrzeżach stolicy Kenii, Nairobi. Mimo biedy mieszkańcom udało się stworzyć własną, sprawnie działającą społeczność.

Tak o tym miejscu opowiada autorka wystawy - Małgorzata Zduńczyk: W Kiberze, dzielnicy Nairobi na bardzo małej powierzchni żyje bardzo dużo ludzi. Dużo różnych ludzi. Są wśród nich uzdolnieni rzemieślnicy, którzy w miarę możliwości realizują swoje talenty, są chłonni wiedzy uczniowie, którzy marzą by kiedyś studiować na uniwersytetach, są również artyści, którzy wierzą, że ich sztuka przemawia do ludzi i zmienia na lepsze. Wszyscy oni są inspiracją i nadzieją dla innych. Twierdzą, że życie może być takie, jakie ułożymy sobie w głowie, a nie jakie "świat" nam oferuje...

W ciągu ostatnich 8 lat bywałam w Kiberze wielokrotnie. Mam tam wielu znajomych. Za każdym razem, kiedy jestem w slumsach, uświadamiam sobie, że ludzie nie posiadający wiele mogą uczyć innych prawdziwej sztuki życia.

fot. Małgorzata Zduńczyk

Humanizm i współodczuwanie. Tak można w dwu słowach określić zbliżającą się wystawę Goni Zduńczyk w Galerii Obok ZPAF. Slumsy w Kiberze, jedne z większych skupisk wielkomiejskiej biedy obok Bombaju, Mexico City, Rio de Janeiro. Takie miejsce często wymusza na autorze wykonanie mocnych zdjęć, które nas Europejczyków może wzruszyć, wstrząsnąć, wzbudzić w nas emocje. Daleko trudniejszym zabiegiem jest próba wejścia w relację z fotografowaną osobą, zaprzyjaźnienie się i pokazanie jej w ludzkim wymiarze, w normalnej, szarej codzienności - pisze Anna Wolska.

Czy udało się to Małgorzacie Zduńczyk będziemy mogli przekonać się już jutro, 29 września o godz. 19:00 w Galerii Obok ZPAF w Warszawie.

fot. Małgorzata Zduńczyk

Małgorzata Zduńczyk Fotograf z urodzenia, pasjonatka Afryki z miłości i wyboru. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców (w zawodzie od kilkudziesięciu lat), jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Warszawskiej Szkole Fotografii, Galerii Luksfera. Członek Klubu Absolwentów Studium ZPAF. Łączy swoje zainteresowania - fotografię i Afrykę, realizując szereg projektów fotograficznych i w zakresie pomocy rozwojowej w krajach Afryki Wschodniej. Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach zarówno w Polsce jak i w Afryce, przedstawiane były w galeriach prywatnych i w ramach imprez organizowanych m.in. przez National Geographic Polska, Ambasadę Wielkiej Brytanii, Forum Polsko-Kenijskie oraz Fundację PEAEF.

Małgorzata ZduńczykWy mówicie na to slumsy, my mówimy dom

Wernisaż: 29.09.2010, godz. 19:00
Termin: 30.09-22.10.2010

Galeria Obok ZPAF
Plac Zamkowy 8, Warszawa

Skopiuj link
Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
Powiązane artykuły
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj