Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
O wystawie "Moje małe katastrofy" i twórczości Joanny Zastróżny pisze Marek Grygiel:
Joanna Zastróżna pozostaje wierna swojej stylistyce od ponad dekady. Toteż jej najnowszy projekt pt. "Moje Małe Katastrofy" jest nawiązaniem i rozwinięciem poprzednich cykli takich jak "Messanger", i "Nr 3", które prezentowała w Małej Galerii ZPAF, CSW w Warszawie i potem w innych miejscach w latach 2000-2004.
Wtedy to jej prace zostały odebrane jako ciekawy, odświeżający eksperyment, w którym udało jej się połączyć manipulacje tworzywem fotograficznym
z wykreowaniem rzeczywistości nie mieszczącej się w zdefiniowanej materialnej do końca formie. Tajemnicze postacie na jej wybujałych kolorem zdjęciach przenikały się metodą rentgenowskiego prześwietlenia z dziwnymi elementami oszczędnego tła, sceneria tych inscenizacji odwoływała się do własnej, nieskrępowanej wyobraźni.
Joanna Zastróżna celowo poddała własne intymne doświadczenia - powiedzmy nie zawsze pozytywne - przetworzeniu na kilkanaście wizualizacji ekspresyjnie wydobywających relacje miedzyludzkie. Ten nowy cykl - nad którym prace podjęła niedawno po kilkuletniej przerwie - zawiera duży ładunek osobistych przemyśleń i jest szczerą, może nawet niekiedy nieco ekshibicjonistyczną opowieścią. Motyw zespolenia gestu ludzkiego ciała oraz graficznego potraktowania koloru daje efekt tajemnicy przekraczającej dosłowny zapis fotograficznego medium. Doznajemy uczucia obcowania z niezdefiniowaną przestrzenią, gdzie sylwetki postaci i nieliczne przedmioty (nieraz o znaczeniu symbolicznym) potęgują nastrój niepewności trwania w przestrzeni
i czasie.
Prace Zastróżnej istnieją w świecie rzeczywistym jako iluzja niewyobrażalnej głębi, nie tylko symbolicznej ale również wizualnej.
Jej fotografie wykorzystują koncepcje materialnej dotykalności, oczywistości, dwuwymiarowości i zdolności przenikania wzrokiem zewnętrznych granic materii, co jest niemożliwe w świecie materialnym, jaki znamy. Przy tym technika i temat jej prac przydają im autentyczności, czyniąc je świadkami wizjonerskich eksperymentów - jak pisze o jej twórczości krytyk Irina Czmyriewa.
Wystawa "Moje Małe Katastrofy", mająca wiele osobistych wątków, jest konsekwencją jej dotychczasowych poszukiwań i otwiera nowe pola eksploracji w dalszych poszukiwaniach łączenia obrazu i gestu, oraz nadanie tym poszukiwaniom własnych indywidualnych cech wizualnego rozpoznania.
Joanna Zastróżna uznawana jest za jedną z najciekawszych współczesnych fotografek, z nurtu fotografii artystycznej. W jej pracach zauważyć można przewijające się wpływy malarstwa, grafiki, teatru czy filmu. Świat sztuki, w którym najlepiej się odnajduje to "malarstwo" obrazu fotograficznego. Inspiracje do swoich prac czerpie nie tylko z własnych doświadczeń i życia, ale również z otaczającej ją rzeczywistości, czego efektem są prace fantazyjne, abstrakcyjne, odbiegające od tych, które widujemy na co dzień. Artystka urodziła się w 1972 roku i mieszka w Sopocie. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki, gdzie uzyskała dyplom z projektowania graficznego i fotografii w pracowniach prof. Z. Walickiego i prof. W. Węgrzyna. Od tego roku, Joanna Zastróżna dołączy do grona wykładowców Warszawskiej Szkoły Fotografii.
Wybrane, autorskie wystawy indywidualne: "Messenger", fotografia, Mała Galeria ZPAF - CSW, Warszawa, 1999; Replica Art Center, Sztokholm, Szwecja, 2000; fotografia i malarstwo, Leigh on Sea, Art Trail, Wielka Brytania, 2003; "ZageszczanieNR2", wizyTujachGallery, Warszawa, 2006. Wybrane, autorskie wystawy zbiorowe: Fotografia - "Debiuty '97"; Plakat - Festival de l'air du Temps, Francja, 1997; Moda - Finał SIFA, Warszawa 1997; "Jutro jest dziś - Tomorrow is today", Polska, Japonia, Nara, Osaka, Kyoto, Wrocław, Kraków, Sopot 1999; "Vztahy - Relacje", Dom Fotografii, Poprad, Słowacja, 1999; "Glob-All", fotografia, Woman Kraft Gallery, Tucson, Arizona, USA, 2004; "XX w fotografii polskiej" Shoto Museum of Art, Tokio, Japan, 2006.
Joanna ZastróżnaMoje małe katastrofy
Wernisaż: 20.08, godz. 18:00
Termin: 21.08-19.09.2010
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa