Gazeta strajkowa - protest kobiet oczami fotografów i fotografek. Ruszyła zbiórka na dodruk

Autor: Redakcja Fotopolis

23 Listopad 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Archiwum Protestów Publicznych udostępnia gazeto-wystawę, będącą podsumowaniem dotychczasowych zajść związanych ze strajkami przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej. Spójrzcie na ostatnie wydarzenia przez obiektywy czołowych polskich dokumentalistów.

Archiwum Protestów Publicznych to otwarta platforma zrzeszająca polskich fotografów dokumentalnych, która od 2016 roku rozbudowuje wizualne archiwum protestów odbywających się na terenie Polski.

Teraz twórcy wystartowali z nowym przedsięwzięciem. Gazeta Strajkowa to 64-stronicowa gazeto-wystawa ze zdjęciami APP i hasłami zapożyczonymi z transparentów osób biorących udział w niedawnych strajkach.

Wizualny zapis prodemokratycznych demonstracji

"Zarówno w Warszawie jak i innych miastach (w Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Rzeszowie) my - fotografki i fotografowie Archiwum Protestów Publicznych (obywatelskiej inicjatywy, której celem jest zapis w głównej mierze prodemokratycznych demonstracji) - dokumentujemy walkę kobiet" - piszą twórcy.

Za projekt Gazety Strajkowej odpowiadają Anna Nałęcka i Karolina Gembara. Zdjęcia z protestów na jej potrzeby udostępnili z kolei: Rafał Milach, Agata Kubis, Joanna Musiał, Wojtek Radwański, Grzegorz Wełnicki, Adam Lach, Chris Niedenthal, Paweł Starzec, Dawid ZielińskiBartek Sadowski, Michał Adamski i Marcin Kruk.

Gazeta dostępna jest do pobrania za darmo w formacie PDF ze strony projektu. Można ją było otrzymać także podczas protestów.

Wesprzyj dodruk gazety

Ze względu na duże zainteresowanie APP planuje dodruk gazety i zorganizowało w związku z tym zbiórkę społecznościową w serwisie pomagam.pl.

„Cały czas dostajemy zdjęcia, na których gazeta została użyta do zrobienia banneru, naklejona na mur, czy na ścianę w pokoju. Taki był też nasz zamiar - aby archiwum, które tworzymy - żyło, aby zdjęcia działały i były używane przez Was!” - piszą twórcy. „Zainteresowanie gazetą przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy więc wydrukować dodatkowe 3000 sztuk i dlatego prosimy Was o wsparcie. Będziemy nadal rozdawać gazety na protestach. Jeżeli zbierzemy więcej niż planujemy, nadwyżkę przeznaczymy na kolejne wydania gazety strajkowej, z nowymi zdjęciami, hasłami, tekstami. Dziękujemy za solidarność i wsparcie postulatów protestu!”

Dodruk gazety można wesprzeć dowolną kwotą, ale jeśli zdecydujemy się wpłacić 130 zł otrzymamy pakiet 50 gazet, które zostaną wysłane kurierem.

Pojedyncze egzemplarze gazet nie są wysyłane, ale będą dostępne w kilku lokalizacjach na terenie Warszawy:

  • Społeczne Centrum Fotografii, ul. Chłodna 20, Warszawa
  • Sklep Wielobranżowy Bęc Zmiana, ul. Mokotowska 65 Warszawa
  • Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 8, Warszawa

Więcej informacji znajdziecie na stronie pomagam.pl/gazetastrajkowa.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Publikacje
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty Ejsmont
"MSN. Budowa Muzeum" - wizualna narracja powstawania Muzeum Sztuki Nowoczesnej w książce Marty...
Już w najbliższy piątek otwarcie nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Proces powstawania nowej przestrzeni został zamknięty w nowej książce Marty Ejsmont, która od...
6
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Pomóż uratować księgarnię Bookoff - albumy i książki fotograficzne w awaryjnej wyprzedaży
Znana i ceniona Księgarnia Artystyczna Bookoff znalazła się w trudnej sytuacji. Właściciele proszą o pomoc i uruchamiają awaryjną wyprzedaż swoich zbiorów. To ponad 3000 tytułów...
16
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
Record 2 - Daido Moriyama powraca z sequelem wyjątkowej książki
7 lat po premierze ostatniej publikacji, jeden z najbardziej rozpoznawalnych japońskich fotografów powraca z książką Record 2. Tak samo jak wcześniej, to wybór najciekawszych kadrów z...
7
Powiązane artykuły