Akcesoria
Sennheiser Profile Wireless - kompaktowe mikrofony bezprzewodowe od ikony branży
Jeden z najciekawszych polskich fotografów młodego pokolenia powraca z kolejnym projektem. Książka „Echoes Shade” to wyjątkowy zapis świata duchowego dawnych kultur.
W pracy Piotra Zbierskiego każdy cykl wynika z poprzedniego. Fotograf, realizacje Echoes Shades rozpoczął w 2016 roku zaraz po wydaniu pierwszej książki "Push the sky away”.
„Cienie Echa” to opowieść o ludziach żyjących blisko natury, o społecznościach i plemionach kultywujących dawne rytuały ku czci swoich przodków (zdjęcia zostały wykonane w Indonezji, Afryce, Indiach oraz Rumunii). To także fotografie analizujące fenomen medycyny naturalnej w Polsce i na Syberii.
Narracja książki prowadzi przez duchowy świat wybranych przez autora kultur. Piotr Zbierski podobnie jak w poprzednich cyklach podszedł bardzo blisko do ludzi, których spotykał, doświadczał osobiście ich życia, emocji i rytuałów. Stworzył esej, który przekracza jedną kulturę, miejsce czy czas, a w zamian staje się opowieścią o człowieku, który wyrósł z natury, o jego popędach, sposobach komunikacji i odpuszczaniu emocji.
- Ludzie żyjący blisko natury, kultywujący dawne rytuały, natura, która naznacza naszą kulturę i kultura, która wynika z natury - to są zagadnienia, które zawsze były moimi tematami. - mówi Zbierski. - Cykl Echoes Shades to rozważanie nad naturą człowieka, poszukiwanie jego miejsca w naturze oraz próba artystycznej rewizji wytworów kultury i ich pochodzenia. Pracując nad tym cyklem zainteresowałem się również tematem paralelnym, czyli medycyną tradycyjną.
fot. Piotr Zbierski
"Cienie echa" są artystyczną analizą relacji i współistnienia natury oraz kultury. W swoich działaniach artystycznych rozumiem kulturę jako echo natury, natomiast jej symbole, znaki, wytwory, czy rytuały jako cienie żywiołów i zjawisk jakie zachodzą w naturze. Relacje siły, która "znakuje" (Natura), oraz przestrzeni "oznakowanej" (Kultura) są dla mnie podłożem oraz głównym punktem do analizy współczesności.
Skupiłem się głównie na kulturach dawnych (często animistycznych np. Paradangan w Indonezji) oraz rytuałach przekazywanych od pokoleń w tradycji ustnej (m.in. instytucja Szamana w tradycji syberyjskiej, rola rytuałów przejścia w tradycji Tana Toraja w Indonezji, rytuały inicjacyjne przynależności do wspólnoty w tradycji afrykańskich plemion Rejonu Omo, rola Szeptuch z Podlasia w tradycji medycyny naturalnej regionu). Cykl powstawał również w Rumunii, w regionie Maramuresz. Interesowały mnie tam obchody Świąt Bożego Narodzenia oraz tradycje związane z corocznym odradzaniem się natury.
"Zbierski tworzy zapis swoich doświadczeń związanych z tymi rytuałami. W tym celu stosuje techniki, które umożliwiają mu oddanie w fotografii zarówno tego, co ulotne jak i tego, co materialne. Korzysta przy tym z obrazów ruchomych i nieruchomych, a powstałe w ten sposób prace kryją w sobie wskazówki do głębszego, intuicyjnego zrozumienia połączeń pomiędzy rozlicznymi kulturami." - pisze o projekcie kuratorka Peggy Sue. "Cienie echa nie są bynajmniej skonkretyzowanym, linearnym zapisem dokumentującym określone miejsce i czas – to raczej sugestywna wypowiedź na temat natury człowieka, który nie jest przecież niczym innym, jak gatunkiem zwierzęcia."
fot. Piotr Zbierski
To co interesuje mnie najbardziej w cyklu to ślady i szwy tego, co było jeszcze przed obrazem, archeologia, która nie jest linearną rekonstrukcją, ale uznaniem współobecności czasów. Dialog pomiędzy czasem mentalnym i wspólnym, relacje z przeszłością. Interesuje mnie nachodzenie się i erozja natury oraz kultury, dążące do wyodrębnienia struktury, która pyta o to skąd przyszła; istnieje teraz, lecz jest wynikiem antropologicznej przeprawy przez wieki. Istnieje teraz, lecz cała pokryta jest kurzem przodków.
Piotr Zbierski zawarł w swoich fotografiach i filmach obrazy najprzeróżniejszych kultur: od rytuałów szamańskich na Syberii, po etniczne obrzędy upamiętniające zmarłych na południu indonezyjskiej wyspy Celebes, czy codzienne zwyczaje plemion zamieszkujących dolinę rzeki Omo w Etiopii. Intencją fotografa było splecenie ich losów w jedną narrację, którą należy czytać przez pryzmat intuicji i instynktu raczej, niż intelektu. Cienie echa to praca w toku. Mają Państwo okazję obejrzeć zarówno fotografie już ukończone, jak i przyjrzeć się diarystycznym metodom tworzenia, które stanowią trzon pracy artystycznej Piotra Zbierskiego.
Publikacja Echoes Shades będzie miała 240 stron w formacie 16,5 x 22 cm. Zostanie wydrukowana na wysokiej klasy papierze GARDA PAT KIARA 150gsm. Okładka zostanie wykonana z naturalnego lnu o roślinnej woni. Powstaną dwie edycje językowe: angielsko/polska oraz francusko/angielska.
Aktualnie środki na wydanie książki zbierane są za pośrednictwem kampanii w portalu Polakpotrafi.pl, w ramach której można ją nabyć po obniżonej cenie 130 zł. Wspierając kampanię większymi kwotami można nabyć dodatkowo ciekawe książki wydawnictwa Pix.House.
Fotograf i podróżnik. Studiował w łódzkiej PWSFTviT. W 2012 r. otrzymał prestiżową nagrodę dla młodych fotografów LEICA Oskar Barnack Newcomer Award, a w 2015 r. został zaproszony do projektu Regeneration3 w Musée de l’Elysée, w szwajcarskiej Lozannie. Jego książka Push the Sky Away znalazła się wśród finalistów nagrody Arles Author Book Award w 2017 r. i została opublikowana przez wydawnictwo Dewi Lewis (w języku angielskim), André Frère Éditions (po francusku) oraz Wydawnictwo Biblioteki Szkoły Filmowej (po polsku).
Więcej informacji o projekcie znajdziecie pod adresem polakpotrafi.pl.