Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na premierę pierwszej autorskiej książki fotograficznej Jacka Kołodziejskiego, tegorocznego laureata prestiżowych nagród PDN Photo Annual i PDN The Look: Where Fashion meets art.
Jacek Kołodziejski (ur. 1980) jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotografów, twórcą filmów i instalacji artystycznych, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Ukończył poznańską ASP, studiował film i fotografię w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi. Laureat licznych nagród, jego prace były wystawiane m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Fotografii w Arles oraz Miesiącu Fotografii w Bratysławie. W 2016 roku został laureatem jednego z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie - PDN Photo Annual 2016, oraz konkursu PDN The Look: where fashion meets art.
Jacek Kołodziejski, "FRECKLE/S"
Pierwsza indywidualna książka fotograficzna Jacka Kołodziejskiego podsumowuje proces formalnych poszukiwań artysty, zapoczątkowany dekadę temu. - Dziesięć lat temu zamówiłem w Zakładzie Robotyki idealny kwadrat, który został wycięty w metalowej płytce. Położyłem go w ciemni na papierze światłoczułym i naświetliłem. Powtórzyłem ten proces tysiąc razy, naświetlając stykowo papier przez papier. Każdy kolejny obraz stał się negatywem kolejnego. W rezultacie tego eksperymentu ujawnił się potencjał figury idealnej, organicznego kształtu - opisuje Jacek Kołodziejski w tekście towarzyszącym publikacji.
Konceptualny zabieg rozpoczął poszukiwania estetyczne na poziomie różnych mediów – malarstwa, instalacji i rzeźby – oraz stał się motywem powracającym w kolejnych projektach artysty: jako figura-plama, figura-znamię, figura-stygmat, czy w końcu figura-pieg, która bywa ironicznym autokomentarzem lub autoportretem samego artysty. Pozornie statyczne kompozycje, przeważnie na płaskich, monochromatycznych tłach prezentują modeli wchodzących w specyficzną interakcję ze specjalnie skonstruowanymi elementami scenografii, czy znaczącymi rekwizytami. Wszystko jest ważne: design, scenografia, ubiór, kolor, kompozycja, dekompozycja, postprodukcja.
fot. Jacek Kołodziejski, z projektu "The Drawers"
Rudość i piegi jako obsesyjnie powracający motyw jest wpleciony w idiosynkratyczny język wizualny wypracowany przez Kołodziejskiego. W tym kontekście fotografowanie “rudości” i “piegów” nie ma wartości dokumentalnej, ale jest elementem kreacji artysty, swego rodzaju “twórczą zabawą”, dzięki której przedmioty zyskują cechy ludzkie – “pozują”, zyskują piegi, a modele i modelki stają się niemal rzeźbami, zamieniając się w uniwersalną (i wziętą w nawias) reprezentacją inności.
Jacek Kołodziejski, "FRECKLE/S"
Książka zaprojektowana przez Magdalenę Heliasz została wydana przy okazji wygranej Jacka Kołodziejskiego w jednym z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie, PDN Photo Annual, organizowanego przez prestiżowy magazyn Photo District News, gdzie za wybór najlepszych zgłoszeń odpowiada jury składające się z fotoedytorów najlepszych magazynów na świecie, oraz dyrektorów artystycznych czołowych agencji reklamowych.
Premiera książki oraz spotkanie z autorem i kuratorką projektu odbędzie się 4 listopada 2016 roku o godzinie 20:00 w Leica 6x7 Gallery Warszawa, przy ul. Mysiej 3. Na 5 listopada zaplanowano analogiczne spotkanie oraz wernisaż wystawy, które odbędą się o godzinie 19:00 w krakowskim klubie Pauza, przy ul. Stolarskiej 3/5.
Więcej informacji o fotografie znajdziecie pod adresem jacekkolodziejski.com oraz na stronie agencji SHOOTME.
(źródło: materiały prasowe, zdjęcie okładkowe: Jacek Kołodziejski)