Jacek Kołodziejski „Freckle/s” - wernisaż już w najbliższą sobotę w łódzkiej Galerii FF

Autor: Michał Chrzanowski

22 Luty 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Najnowsza wystawa Jacka Kołodziejskiego to zupełnie nowe, dotychczas niewystawiane fotografie i instalacje. Będzie to również wydarzenie zamykające w Polsce wielokrotnie nagradzany projekt „Freckle/s”.

Jacek Kołodziejski jest jednym z najbardziej cenionych polskich fotografów, twórcą filmów i instalacji artystycznych, który łączy dorobek artystyczny z pracą dla prestiżowych marek i magazynów. Jego projekt „Freckle/s” rozpoczął się od konceptualnego eksperymentu, zrealizowanego jeszcze w trakcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Artysta zainspirowany twórczością Romana Opałki, rozpoczął formalną analizę figury idealnej - kwadratu wyciętego w metalowej płytce.

Jego kolejne pryzmaty stały się obiektem fotograficznym tysiąca odbitek wykonanych przez artystę. W wyniku tego eksperymentu powstała nieregularna figura - plama, znamię lub autoironiczny pieg - która stała się motywem przewodnim spinającym kolejne działania artysty. Konceptualny zabieg rozpoczął poszukiwania estetyczne na poziomie różnych mediów - malarstwa, instalacji i rzeźby - zaś podsumowaniem tych procesów, zapoczątkowanych dekadę temu, była pierwsza indywidualna książka fotograficzna Jacka Kołodziejskiego.

- W doskonale skomponowanych kadrach, „inność” eksplorowana przez Kołodziejskiego bywa przerysowana, wyolbrzymiona, autoironiczna i prześmiewcza. Zawsze jednak jest estetycznie doskonała: każdy element ubioru, spojrzenie czy gest są tu wystudiowane, a możliwość działania przypadku zostaje całkowicie wyeliminowana. Jednak patrząc na te idealne z pozoru kadry, nie widzimy ideałów: znamiona i piegi są wyolbrzymione, stając się autoironicznym komentarzem do rudości samego autora bądź igrając ze społecznym rozumieniem tego, co może stać się obcością generowaną przez spojrzenie Innego - zaznaczają organizatorzy wystawy

Projekt „Freckle/s” był w różnych odsłonach pokazywany w Nowym Jorku, Paryżu i galeriach w całej Polsce. Fragmenty cyklu zostały nagrodzone w międzynarodowych konkursach, w tym PDN Photo Annual 2016, KTR 2017 (złoto w kategorii „Kultura i sztuka”), a książka wydana w związku z projektem była nominowana do Fotograficznej Publikacji Roku 2017 (Fotofestiwal Łódź) i do Fotograficznej Publikacji Roku 2017 w naszym plebiscycie Fotopolis organizowanym wspólnie z Digital Camera Polska.

Gdzie i kiedy

Wystawa w Galerii FF (Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18) zaprezentuje nowe, dotychczas niewystawiane fotografie i instalacje. Będzie również wydarzeniem zamykającym projekt „Freckle/s” w Polsce. Wernisaż odbędzie się już w najbliższą sobotę, 24 lutego o godzinie 18:00. Ekspozycję będzie można oglądać do 10 marca.

Jacek Kołodziejski (ur. 1980) jest artystą wizualnym, który tworzy głównie za pomocą fotografii, ale w swojej praktyce artystycznej wykorzystuje również inne media: design, rzeźbę, malarstwo, i sztukę wideo. Od lat pracę w obszarze sztuki łączy z sukcesami z realizacją projektów dla największych klientów branży reklamowej, a jego kampanie zdobyły dziesiątki nagród w konkursie KTR. Jest laureatem m.in. najważniejszych międzynarodowych nagród fotograficznych, w tym jednej z najbardziej prestiżowych nagród na świecie: PDN Photo Annual oraz PDN The Look: Where Fashion Meets Art, a także pierwszego miejsca w konkursie International Photographer of the Year Award 2016, lauretaem plebiscytu Kreator Roku 2017 magazynu Design Alive. W 2016 roku Kołodziejski wydał swoją pierwszą książkę fotograficzną Freckle/s, która została nagrodzona m.in. „złotym mieczem” w najważniejszym konkursie branży reklamowej w Polsce KTR (Klubu Twórców Reklamy), zdobyła nominację do tytułu Fotograficznej Publikacji Roku 2016 (w ramach Fotofestiwalu w Łodzi) i została nominowana do tytułu Fotograficznej Publikacji Roku 2017 w plebiscycie Fotopolis i Digital Camera Polska. Cykl Freckle/s nad którym Kołodziejski pracował ponad dziesięć lat był pokazywany w różnych formach w ramach wydarzeń fotograficznych w Nowym Jorku (wystawa Young Poland kurowana przez Alexiego Lubomirskiego), Paryżu (Photobooks From Poland / Polycopies) i w galeriach w całej Polsce. Więcej znajdziecie na stronie www.kolodziejskistudio.com.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Wydarzenia
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Widok jest piękny - wystawa zbiorowa Okręgu Warszawskiego ZPAF
Stara Galeria ZPAF zaprasza na wystawę, w której udział biorą członkowie OW ZPAF. Ekspozycja to mnogość spojrzeń i interpretacji hasła przewodniego „Widok jest piękny”. Zdjęcia można...
6
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Zofia Rydet. Świat uczuć i wyobraźni - mniej znane oblicze kultowej artystki w MuFo
Muzeum Fotografii w Krakowie zaprasza na obszerną wystawę kolaży, prezentujących bardziej liryczne oblicze Zofii Rydet, jednej z najważniejszych polskich fotografek w historii....
7
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś - ruszyła wirtualna wystawa
Instytut Teatralny zaprasza na wirtualną wystawę „Pamięć teatru. Polska fotografia teatralna od początku istnienia do dziś” dostępną pod adresem www.pamiecteatru.pl. To pierwsza w historii tak...
3
zamknij
Partner:
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2024
nie teraz
nie pokazuj tego więcej
Głosuj