Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
W ramach Festiwalu Tauron Nowa Muzyka w dniach 28-30 sierpnia w katowickim Rondzie Sztuki (Galeria +) odbędą się wykłady na temat fotografii (połączone z warsztatami) prowadzone przez uznanych fotografów z agencji SHOOTME photographers & production. Będę one zwieńczeniem odbywającej się od 9 sierpnia wystawy prac Jacka Poremby, Pawła Fabjańskiego oraz Jacka Kołodziejskiego. Artyści opowiedzą o swoich doświadczeniach i wnioskach wyciągniętych podczas aktywnej pracy na polu reklamy, edytorialu oraz autorskich projektów. Tematem przewodnim spotkań będzie napięcie między działalnością artystyczną a komercyjną.
Program wykładów/ warsztatów:
28.08, godz. 13:00 Paweł Fabjański "Świat jest płaski" - wpływ postępu technologicznego na fotografię
Wykład będzie o zmianach w postrzeganiu fotografii w dobie cyfrowej. O artystach wykorzystujących cyfrowe przetwarzanie obrazu - fotografach artystach i fotografach komercyjnych. O wpływie informatyzacji na rynek/ sztukę. O możliwościach, jakie otwiera przed artystami internet oraz o zagrożeniach, jakie wynikają z faktu "demokratyzacji" mediów. O tym, jak bardzo musi się zmienić podejście "ludzi kreatywnych" do ich pracy/ twórczości i o tym, że zmiany, jakie zachodzą w chwili obecnej, w tym nawet "bardzo aktualny" kryzys, to rewolucja na ogromną skalę. O tym, jak w dobie zalewu informacji, obrazów i twórczości, oddzielić wartościowe rzeczy od bezwartościowych.
29.08, godz. 13:00 Jacek Kołodziejski "Fotografia narracyjna na granicy komercji i sztuki"
Współczesna fotografia narracyjna przybiera złożony kształt - wykorzystywana jako narzędzie służące korporacjom do sprzedaży, czy na ścianach najznakomitszych wystaw. Nie rzadko balansuje na cienkiej granicy, w wyniku czego, przy nie wielkich zmianach znaczeniowych, może przedstawiać zupełnie coś innego: dzieło lub ofertę sprzedaży. Czy ta sama fotografia naznaczona logiem produktu lub podpisem artysty oznacza zupełnie coś innego. Sfera narracyjna w fotografii reklamowej zazwyczaj sprowadza się do prostego czytelnego komunikatu, natomiast w działaniach artystycznych, bazujących również na narracji, mamy do czynienia częściej z przekazem wysublimowanym. Na pozór różnica jest niewielka, jednak narracja w reklamie zazwyczaj sprzedaje nam tylko prostą pointę. Z drugiej strony reklama coraz częściej aspiruje do zejścia z bilbordu w przestrzeń galerii. Sedno leży w haśle, który widnieje na bilbordzie, a w galerii fotografia jest go pozbawiona. Pojawia się pytanie, czy za całą machiną reklamy stoi zbiorowy twórca, a fotograf narzuca tylko finalny charakter? Czy raczej fotograf, jako artysta, balansuje na granicy między twórczością własną, a scenariuszem, który musi zrealizować, przemycając do niego wszystkie swoje możliwości kreacyjne?(...)
30.08, godz. 13:00 Jacek Poremba "Moje uszanowanie... dla naciśnięcia spustu"
Opowiem o swoich doświadczeniach wynikających z 20 lat pracy na rynku polskiej fotografii prasowej. O złożonej drodze od fotografii analogowej do fotografii cyfrowej i wątpliwościach z nią związanych. O tym, jak trudno wypracować umiejętność godzenia fotografii tak zwanej komercyjnej z tak zwaną autorską. W podsumowaniu postaram się rozważyć, czy współczesna łatwość robienia zdjęć, to zjawisko pozytywne, czy też koniec pewnej formy i energii w opisywaniu świata.
Więcej szczegółów znajdziemy na stronach:
Wykłady fotografów z agencji SHOOTME
Termin: 28-30.08, godz. 13:00
Rondo Sztuki
Galeria +1
Rondo im. Jerzego Ziętka 1
Katowice