Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Przez blisko dwa lata Tomasz Tomaszewski zajmował się dokumentowaniem codzienności i życia mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej. Efekt jego starań możemy zobaczyć w najnowszym albumie To, co trwałe, którego premiera przypada dziś, 20 listopada 2015 roku. Album składa się z ponad 130 fotografii. Autorem tekstu towarzyszącego każdemu ze zdjęć jest Grzegorz Kapla.
”Obydwu nas fascynowało zjawisko góralszczyzny, lecz aby je przedstawić głębiej, należało poświęcić dwa lata pracy. Wybraliśmy Bukowinę Tatrzańską, która reprezentuje większość tego, co według nas jest ważne i kojarzy się ze słowem „góralszczyzna”. Pragnęliśmy, by opisując oraz fotografując właśnie to szczególnie piękne miejsce, przenieść wszystko w przestrzeń ogólną, symboliczną, odnoszącą się do całego Podhala. Szukaliśmy więc zjawisk i momentów, które można potraktować jako coś więcej aniżeli obiekt. Staraliśmy się raczej uczynić z nich temat, wyłowić ich atrakcyjną osobliwość, aby na końcu zamienić całość w symboliczny obraz. Podczas jednej z wielu rozmów Góral, zapytany o to, dlaczego tak dużo opowiada nam o tradycji i wierze, odpowiedział prostymi słowami: „Mówię o tym, bo lubię to, co trwałe”. W ten sposób powstał tytuł książki, którą prezentujemy z nadzieją, że chociaż w małym jej fragmencie ukazaliśmy udaną ilustrację tego, co stanowi nasze dobro wspólne, nasze narodowe dziedzictwo." - mówi autor albumu, Tomasz Tomaszewski.
”Mam ogromną nadzieję, że publikacja ta spełni jednocześnie kilka funkcji; niektórym z Państwa przyniesie może wizualną satysfakcję, innym uzmysłowi wartości niesione przez tradycję, jeszcze innym to, że góralszczyzna jest naszym wspólnym dobrem, naszym narodowym dziedzictwem. Jednym z moich osobistych motywów, które towarzyszyły mi podczas pracy nad tym projektem, była chęć wyrażenia sprzeciwu wobec tezy zawartej w Testamencie Gombrowicza, w którym to napisał, że Polacy są narodem zdanym na podrzędność. Mam nadzieję, że album „To, co trwałe” swoimi zdjęciami oraz tekstem udowadnia, iż ten wielki autor w tym wypadku postawił błędną tezę.” – dodaje Tomasz Tomaszewski.
Album „To, co trwałe” autorstwa Tomasza Tomaszewskiego trafia dzisiaj do sprzedaży w cenie 249zl. Będzie go można nabyć w księgarniach, zamówić na stronie www.burdaksiazki.pl lub w sprzedaży wysyłkowej - tel. 22 360 37 77.
Tomasz Tomaszewski posiada stopień doktora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, agencji Visum Archiv w Hamburgu, agencji National Geographic Creative w Waszyngtonie oraz American Society of Media Photographers. Zajmuje się fotografią prasową, publikuje swoje zdjęcia w najważniejszych pismach polskich i wielu zagranicznych, jak: „Stern”, „Paris Match”, „GEO”, „New York Times”, „Time”, „Fortune”, „Vogue”, „Die Zeit”, „Elle”. Wydał kilka książek autorskich: Ostatni. Współcześni Żydzi polscy (tekst Małgorzata Niezabitowska), W poszukiwaniu Ameryki (tekst Małgorzata Niezabitowska), Cyganie – inni ludzie tacy jak my, W centrum, Niezwykła Hiszpania, Rzut beretem, Zapewnia się atmosferę życzliwości, oraz ilustrował swoimi pracami kilkanaście prac zbiorowych. Autor wielu wystaw indywidualnych w USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Izraelu, Japonii, Holandii, Włoszech, Irlandii, Niemczech, Indonezji, Brazylii, na Madagaskarze i w Polsce. Jest laureatem polskich oraz międzynarodowych nagród fotograficznych. Od dwudziestu ośmiu lat współpracuje z magazynem „National Geographic”, w którym opublikował osiemnaście esejów fotograficznych, a od 1999 roku jest głównym konsultantem jego polskiej edycji. Uczy fotografii w Polsce, USA, Niemczech i we Włoszech.