Aparaty
Instax Wide Evo - nareszcie cyfrowy Instax na duże wkłady. To najlepsze, co ma do zaoferowania natychmiastowy system Fujifilm
Głównym bohaterem styczniowego numeru doc! photo magazine jest jeden z najbardziej znanych na świecie polskich fotografów - Rafał Milach. Na łamach doc! przedstawia swój cykl "Morze Czarne betonu" poprzedzony obszernym wywiadem "Zrezygnowałem z życia", w którym pojawia się również wątek rutyny w pracy fotografa, o której powiedział:
Jak dochodzę do takiego miejsca, że wiem jak mam zrobić zdjęcie, żeby być zadowolonym lub żeby się kojarzyło z tym, z czym moja twórczość powinna się kojarzyć, to mam ochotę uciec z tego miejsca jak najdalej i zrobić coś zupełnie innego. (...) Kiedy kończyłem prace nad "7 pokojami", jednocześnie powstawały "Morze Czarne betonu" oraz "Znikający cyrk". To były trzy projekty, które bardzo indywidualnie poruszały się w tym samym zakresie wizualnym. W pewnym momencie zorientowałem się, że za bardzo zaczynam się identyfikować z takim rodzajem operowania obrazem. Poczułem wtedy ostry dyskomfort. Wydaje mi się, że "W samochodzie z R", który czasowo wydarzył się po tych projektach, był próbą zburzenia języka wizualnego, klimatu, w którym się wówczas poruszałem i czułem bezpiecznie. To było niesamowite doświadczenie, bardzo odświeżające, bo uwalniające od samego siebie.
Poza Rafałem Milachem, w 19. numerze doc! photo magazine swoje materiały prezentują także:
W tym numerze pojawia się także kolejna odsłona projektu The Europeans, która tym razem koncentruje się na fotografii ulicznej rodem z Wielkiej Brytanii. W tej części magazynu można zobaczyć zdjęcia Tony'ego Cearnsa, Damiana Chrobaka, Lary Kantardjian, Ani Kłosek oraz Lindy Wisdom.
W nowy rok miesięcznik doc! photo magazine wchodzi także z dwoma nowymi projektami. Pierwszym z nich jest anglojęzyczna publikacja książkowa pt. Debuts by doc! photo magazine and contra doc!, która ma się ukazać na drugie urodziny miesięcznika, czyli w lipcu. Złożą się na nią prezentacje 100 najlepszych młodych polskich fotografów, którzy zadebiutowali w ciągu trzech ostatnich lat. Każdy może zgłosić swoje portfolio do publikacji. Spośród wszystkich zgłoszeń redaktorzy obu magazynów wybiorą 100 szczęśliwców, którzy zostaną zaproszeni do publikacji. Projekt ma charakter partycypacyjny, co oznacza, że zaproszeni fotografowie będą partycypować w jego kosztach. W zamian młodzi twórcy mogą liczyć na darmowe egzemplarze książki oraz promocję na łamach doc! photo magazine i contra doc! "Debuts" mają być wizytówką współczesnej polskiej fotografii. Książka zostanie wysłana do najbardziej wpływowych galerii, festiwali oraz kolekcjonerów. Koszt udziału w projekcie to 450 złotych, co nie wydaje się kwotą szczególnie wygórowaną.
Drugim projektem, który zaprezentowano w styczniowym doc! photo magazine to doc! academy, czyli seria autorskich warsztatów fotograficznych prowadzonych przez znanych i doświadczonych fotografów. Dzięki małym grupom (najwyżej 5 osób) wszystkie osoby chcące podnieść swoje umiejętności mogą liczyć na bezpośrednią pracę z prowadzącym. Na pierwszy ogień przygotowano dwutygodniowe warsztaty fotografii ulicznej pod okiem Macieja Dakowicza, autora znanego na całym świecie albumu "Cardiff After Dark". Warsztaty te odbędą się w Indiach w dniach od 17 do 30 marca. Koszt udziału to 850 euro plus koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia na miejscu.
Tradycyjnie też, w magazynie znalazły się zapowiedzi ciekawych wystaw oraz książek fotograficznych, jak również zaproszenie na kolejne spotkanie z cyklu doc! talks. Tym razem jego bohaterem będzie Piotr Zbierski, pierwszy polski laureat prestiżowego konkursu Leica Oskar Barnack Award, który w 2012 roku został uznany za najlepszego fotografa młodego pokolenia. doc! talks z Piotrem Zbierskim odbędzie się 23 stycznia o godz. 19:00 w warszawskiej klubokawiarni Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7). Serdecznie zapraszamy!
19. numer doc! photo magazine można pobrać ze strony www.docphotomagazine.com lub przeczytać online w serwisie issuu.com.