Mobile
Oppo Find X8 Pro - topowe aparaty wspierane AI. Czy to przepis na najlepszy fotograficzny smartfon na rynku?
Ukazał się 17. numer internetowego miesięcznika o fotografii dokumentalnej doc! photo magazine. Tym razem, z racji listopadowych klimatów dyktowanych bądź to przez tradycje, bądź przez aurę, w numerze przeważają materiały odnoszące się do przemijania. Ten wątek można odnaleźć w materiałach Dany Stirling (USA), Phadthanuna Rueangpeerapaty (Tajlandia) czy Wojtka Wieteski (Polska), który jest głównym fotografem tego wydania magazynu. Zapytany o rolę jaką spełniają wystawy fotograficzne, odpowiedział:
Wystawa jest odczuciem w sensie bezpośredniej, przestrzennej emocji, która znika wraz z zamknięciem wystawy i nie powtórzy się już więcej. Dam przykład. W galerii Atlas Sztuki, gdzie była pokazywana wystawa "Jestem z Polski", w jednej z dwóch sal wystawienniczych, całkowicie białej, były pokazane fotografie z ostatniego rozdziału albumu, pt. "Epilog 2012-2013". Było ich 14. Dziesięć w formacie 150x150 cm, podwójnie złożonych i wiszących w tej przestrzeni, w zasadzie lewitujących. Można było między nimi chodzić i widzieć różne związki, relacje, własne wyobrażenia. To sytuacja nie do powtórzenia w albumie, gdzie liczy się linearność opowieści i dokonujące się w naszej wyobraźni przeniki mentalne pomiędzy poszczególnymi fotografiami. Ale doznania fizycznego bycia pomiędzy fotografiami nie da się już przełożyć na skalę albumu. Skali i wielkości wystawy nigdy się nie da przełożyć z trójwymiarowości na dwuwymiarowość albumu.
Poza wspomnieniami, listopadowy numer doc! photo magazine porusza także (po raz ostatni) wpływ współczesnych kanonów piękna na społeczeństwo i jego zachowania. Tym razem tematem mody i urody zajął się członek agencji INSTITUTE - Zed Nelson (Wielka Brytania), który nad prezentowanym materiałem pracował 5 lat.
17. numer doc! wraca także to rozpoczętego w poprzednim wydaniu tematu szpitali psychiatrycznych. Fotoreportaż Scotta Typaldosa (Szwajcaria), zrealizowany w Kosowie, udowadnia, że bez względu na szerokość geograficzną, człowiek nie ma poszanowania dla godności słabszych, bardziej potrzebujących i całkowicie od niego zależnych.
Polski fotograf Mikołaj Nowacki, autor kolejnego materiału, zabierze was w podróż wzdłuż Odry, w której towarzyszyć będziecie załodze barki, a dzięki fotografiom Jiana Gao (USA) przemierzycie współczesne Chiny w poszukiwaniu ich prawdziwego obrazu.
A na poprawę humoru, jako dowód, że świat jednak nie jest taki ponury, warto też zapoznać się ze scenkami z życia podpatrzonymi przez Roberta Rutöda z Austrii.
Pełna lista fotografów i materiałów 17. numeru doc!:
Listopad to także kolejne spotkanie z cyklu doc! talks. Tym razem jego bohaterem będzie Wojtek Wieteska. Listopadowe doc! talks odbędzie się 28 listopada o godz. 19:00 w warszawskiej klubo-księgarni Wrzenie Świata (ul. Gałczyńskiego 7).