Akcesoria
Godox V100 - nowa definicja lampy reporterskiej?
Digital Asset Manager (DAM), czyli system katalogowania zdjęć, to rozwiązanie, którego do tej pory brakowało w Luminarze. Jednak z jego trzecią odsłoną otrzymamy nie tylko bibliotekę zdjęć, lecz także możliwość synchronizacji edycyjnych ustawień, dzięki czemu program ma wreszcie być mocną alternatywą Lightrooma.
Luminar to szybko rozwijający się program, który przez wielu fotografów uznawany jest za jedną z najbardziej kompletnych alternatyw Lightrooma na komputery Mac OS i Windows. Jednak do nawiązania wymiernej walki wciąż brakuje mu kilku narzędzi. Jednym z nich jest system katalogowania zdjęć Digital Asset Manager (DAM), który ma działać na podobnych zasadach jak panel Library w programie Adobe. Po raz pierwszy o DAM usłyszeliśmy pod koniec ubiegłego roku, ale mimo licznych i ważnych aktualizacji system pozostawał jedynie melodią przyszłości. Do teraz. Firma Skylum oficjalnie zaprezentowała program Luminar 3, który otrzymał wreszcie funkcjonalną bibliotekę zdjęć oraz możliwość synchronizacji edycyjnych ustawień na wielu zdjęciach.
- Fotografowie: czas pracować mądrzej, nie trudniej. Przenieś swoją kreatywność i obróbkę zdjęć na wyższy poziom dzięki zupełnie nowemu oprogramowaniu Luminar 3 z bibliotekami. Luminar 3 daje moc i elastyczność do tworzenia pięknych zdjęć na zupełnie nową skalę. Wyposażony w najmądrzejszy pojedynczy suwak na świecie, Luminar 3 pomaga tworzyć piękniejsze zdjęcia w krótszym czasie dzięki automatycznemu poprawianiu obrazów dzięki sztucznej inteligencji - zaznacza producent.
W efekcie system katalogowania zdjęć Digital Asset Manager jest „zwieńczeniem lat pracy, badań, analiz i konsultacji z fotografami“. Mamy otrzymać zoptymalizowanie narzędzie pod kątem szybkości i wydajności, które automatycznie uporządkuje zdjęcia według daty, miesiąca i roku, co ma pozwolić na łatwą nawigację pomiędzy obrazami. Ponadto można je oznaczyć kolorami lub gwiazdkami - podobnie jak w Lightroomie. Co więcej, mamy otrzymać także intuicyjną wyszukiwarkę, dzięki której szybko odnajdziemy poszukiwane zdjęcie.
Biblioteka Luminar 3 to konfigurowalny katalog, który jest prezentowany jako ściana zdjęć wyświetlanych z wszystkich dysków i nośników pamięci podłączonych do komputera, a także obrazów przechowywanych w chmurze. Co równie istotne - fotografie nie muszą być ponownie importowane do programu (tak jak w przypadku Lightrooma). Wszystko, co trzeba zrobić to wybrać konkretny folder, która ma zostać dodana do biblioteki. Poza tym wszelkie zmiany są dokonywane w czasie rzeczywistym - i to w oryginalnym folderze na komputerze.
Przed oficjalną prezentacją firma Skylum udostępniła wersję beta kilku testerom. Jednym z nich był fotograf i wykładowca, Rich Harrington miał możliwość sprawdzenia nowej odsłony programu. W poniższym niespełna 22-minutowym filmie rozkłada on na czynniki pierwsze Luminara 3 z systemem Digital Asset Manager i pokazuje zupełnie nowe narzędzia w akcji.
Ale biblioteka DAM nie ma być jedyną nowością Luminara. Wraz z nadchodzącą aktualizacją mamy otrzymać usprawniony i bardziej intuicyjny interfejs, szybką synchronizację ustawień obrazu, nawet z warstwami i teksturami, mnóstwo potężnych funkcji do edycji zdjęć z ponad 50 nowymi filtrami i warstwami wspomaganymi sztuczną inteligencją, opcję Luminar Looks, dzięki której jednym kliknięciem wyregulujemy ustawienia presetu, nowy kalendarz oraz przestrzeń roboczą. Ponadto Accent AI i AI Sky Enhancer to kolejne dwie nowe funkcje, które pomogą analizować i rozwiązywać problemy na wielu zdjęciach w celu ich jednoczesnej i szybkiej edycji.
Luminar 3 jest już dostępny w sprzedaży w cenie 69 dolarów (dla nowych użytkowników). Natomiast dotychczasowi użytkownicy posiadający aktualną wersję programu uaktualnienie wprowadzające Digital Asset Manager otrzymają bezpłatnie. Zaprezentowana aktualizacja to pierwsze krok w ulepszeniu Luminara i budowania rozpoznawalnej marki. W efekcie firma pokazała także „roadmap“ uaktualnień, które zamierza wprowadzić w 2019 roku.